Політика

Представники трьох областей і нардепи у Вінниці обговорюють зміни до Конституції в частині децентралізації

2 березня 2020, 12:29

2 березня у Вінниці за участі народних депутатів, представників органів місцевого самоврядування, виконавчої влади профільних асоціацій, експертів з Вінницької, Хмельницької, Тернопільської областей, проводять публічне обговорення на тему: «Конституційне забезпечення децентралізації в Україні - 2020».

«Всі знають, що реформа розпочалась в 2015 році. Тоді рівень підтримки реформи складав 19%. Станом на кінець 2019 року більше 69% українців підтримують реформу децентралізації. Таким чином, ми бачимо підтвердження актуальності, необхідності цієї реформи. Зараз нам необхідно сформувати основу для закінчення реалізації цієї реформи. Нам необхідно сформувати базу, яка дозволить на конституційному рівні, на рівні іншого законодавства України реалізувати повсюдність самоврядування, забезпечити 100% території України спроможними громадами, які з одного боку наділені повноваженнями, з іншого боку – забезпечені відповідними фінансовими ресурсами, можуть надавати якісні публічні сервіси та послуг і формувати базовий адміністративний рівень нашої держави. Президент ініціював широке обговорення змін до Конституції, метою якого є досягнення консенсусу в суспільстві за допомогою прозорого, неупередженого, всеосяжного і конструктивного процесу в рамках всієї країни», - сказав у вступному слові голова ОДА Владислав Скальський.

Голова Хмельницької ОДА Дмитро Габінет відмітив, бачення внесення змін до Конституції різні, тому головне, що є платформа для обговорень, в рамках якої будуть напрацьовані конструктивні пропозиції.

Народний депутат від партії «Слуга Народу» Віталій Безгін розповів, що народні депутати погодять зміни, які будуть задовольняти органи місцевого самоврядування і разом з тим повинен бути нагляд за законністю прийнятих на місцях рішень.

«Протягом останніх 5 років вже були 4 спроби внесення змін до Конституції щодо децентралізації влади, але вони по суті провалилися. Очевидно під час реєстрації попереднього законопроекту було недостатньо інформації подано і не було обговорень з лідерами місцевого самоврядування і представниками на місцях. Тому вирішили, що нова спроба і підхід буде суттєво відрізнятись. Це не має бути законопроект Зеленського, не має бути законопроект монобільшості чи інших парламентських фракцій. Це має бути законопроект представників місцевого самоврядування, а ми маємо бути провідниками», - відмітив Віталій Безгін.

Народна депутатка Лариса Білозір схвально відмічає ініціативу президента про широке обговорення змін до Конституції в частині децентралізації. Тому що законопроект, який був відкликаний, не був погоджений Асоціацією міст.

«Не можна робити реформу місцевого самоврядування без місцевого самоврядування. По-перше, в цій реформі, коли ми її завершимо, ми маємо зберегти тих, які перші пішли на об’єднання.

Ми розуміємо, що реформу потрібно закінчити, тому що ми всі сьогодні живемо в країні, де половина децентралізована, половина централізована, за тими, ще радянськими системами адмінтерустрою», - говорить Лариса Білозір.

Представниця Слуги Народу Аліна Загоруйко зазначає, що в Раді працюють над змінами до виборчого Кодексу.

«Коли ми говоримо про реформу децентралізації, ми говоримо про прийняття рішення органами влади, які не перебувають в прямому підпорядкуванні органам центральної влади. По-друге, ми маємо говорити про принцип субсидіарності управління, коли управління проводиться знизу вверх, а не навпаки, як в попередні роки. Тобто проблеми, які можуть і повинні вирішуватись на місцях повинні перебувати в компетенції муніципальних органів управління, які наближені до населення.

Як голова підкомітету з питань виборів хотіла б акцентувати на тому, що ми, парламентарі, повинні виправити помилки минулого про виборчу систему на минулих місцевих виборах. Коли не всі громади мали своїх представників в представницьких органах. Тому сьогодні ми напрацьовуємо зміни до виборчого Кодексу, щоб місцеве населення мало своїх представників», - говорить Аліна Загоруйко.

Радник прем’єр-міністра Дмитро Лукеря зазначає, що без змін до Конституції завершити реформу децентралізації неможливо.

«Чи можливо завершити реформу без внесення змін до Конституції? Якщо ми говоримо про завершення адміністративно територіальної реформи – створення спроможних громад, то так. Ми маємо це зробити до місцевих виборів. Чи можливо завершити реформу місцевого самоврядування, тобто децентралізацію? Ні, не можливо. Тому і постала критична необхідність внесення змін», - говорить Дмитро Лукеря.

Довідка.

Публічні обговорення змін до Конституції України, які мають закріпити реформовану систему місцевого самоврядування та нову територіальну організацію влади, а також децентралізацію владних повноважень стартували в Києві 25 лютого. Саме такий формат як публічне обговорення підготовки змін до Основного Закону ініціювала держава, щоб в результаті отримати спільне бачення конституційного фундаменту місцевого самоврядування.

Публічні обговорення пройдуть також в Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Чернівецькій, Херсонській, Харківській та Київській областях. До них долучаться представники місцевого самоврядування із сусідніх областей. Таким чином у публічних обговореннях майбутніх конституційних змін візьмуть участь всі регіони – місцеве самоврядування, їх асоціації, експерти, громадськість.

Фото у слайдері:

Вiнниця.info

Підписуйтесь на Винница.info в Telegram
Теги: децентралізація Конституція діалог Вінниця 
Матеріали по темі