Суспільство

Презентували Ординацію Вінниці 1970 року – документ про міське життя у XVІІІ столітті

16 травня 2019, 13:44

16 травня у Вінниці презентували Ординацію міста 1970 року, яку вдалося віднайти в архівах Ягеллонського університету, що в Кракові. Документ містить цікаві описи життя Вінниці XVІІІ століття. Фактично є статутом населеного пункту.

Вже у суботу, 18 травня, всі охочі зможуть безкоштовно отримати примірник книги під час святкування Дня Європи.

Директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун розповів про передісторію створення Ординації і те, як її вдалося віднайти.

«Вінниця, як будь-яке європейське місто, мала свої права, в першу чергу, після набуття Магдебурзького права у 1640 році. Досить швидко після цих подій настав період, який пов’язуємо з визвольною війною Богдана Хмельницького. Знаємо, що для наших теренів ця війна була нищівна, завдала надзвичайної шкоди, у тому числі і нашому місту. Фактично воно стало жертвою Руїни і почало відроджуватися вже у XVІІІ сторіччі. Цей процес відродження був тяжким, специфічним. Звичайно, міське самоврядування значною мірою було втрачено. Вінниця фактично перейшла під владу призначених старост і ті традиції самоврядування, які були надані раніше, втратились.

І з середини 60-х років до 90-х років міська громада крок за кроком, юридичним шляхом, судовими засіданнями, складною боротьбою почала відновлювати свої права. Ця боротьба знаменувалася цілим рядом документів. Серед цих документів дуже важливе місце займає Ординація.

Документ визначав і майнові права громади, і систему організації влади в місті, яким чином формувалися органи влади, я вони працювали, як взагалі будувалося міське життя», - зазначив Юрій Легун.

Півтора місці перекладом рукописного тексту займався співробітник архіву Валерій Франчук. Він розповідає, що працювати було складно, адже одне речення могло займати цілу сторінку, до того ж документ мав багато складних термінів.

«Перекладати цей текст було важно, тому що характерним для тої епохи був стиль, коли речення могло бути на цілу сторінку. Я намагався максимально наблизити переклад до оригіналу. Якщо перекладати його дослівно, то взагалі нічого не буде зрозуміло. Там, де було можливо, я застосовував українські терміни. Специфічна історична термінологія кінця XVІІІ століття з поясненнями розташована у зносках.

Великі речення ділив на більш короткі, щоб можна було зрозуміти, про що йде мова. Намагався це робити дуже обережно, щоб передати дух тієї епохи», - констатує Валерій.

Цікаво, що документ містить абзаци, присвячені протипожежній безпеці і порятунку погорільців.

«Вони були дуже актуальні. Тому що перед цим Вінниця пережила дві великі пожежі: 1778 року та 1885 років. Якщо читати з самого початку, то там дуже великий акцент на тому, що урядником міським може бути обрана людина, яка має посілість у місті (тобто нерухоме майно). І якщо виявиться, що у цієї людини є будинок, в якому немає вимурованих коменів, то вона позбавляється права займати пост і навіть висувати свою кандидатуру», - додає перекладач.

За словами директора «Центру історії Вінниці» Олександра Федоришена, безкоштовно отримати книгу можна буде 18 травня на Майдані Незалежності. Під час свята планують роздати 500 примірників, ще 100 передадуть бібліотекам, а згодом з’явиться електронна версія документу.

Вінниця.info

Теги: Ординація Вінниця 
Матеріали по темі