Політика

Режисер фільму «Кіборги» Ахтем Сеітаблаєв у Вінниці: Я не хочу тут «русского міру»

18 квітня 2019, 15:20

Режисер легендарного фільму «Кіборги. Герої не вмирають», кримчанин Ахтем Сеітаблаєв 18 квітня у Вінниці. Він переконаний, що зараз важливо зробити вибір на користь збереження України, бо ми можемо втратити її через емоції. Говорили про культуру. З молоддю розбирали «психологічні аспекти» сприйняття кандидатів у Президенти та як телевізор впливає на українців.

«Як ви? Я не униваю», - сказав увійшовши до зали Ахтем Сеітаблаєв. Запропонував вести розмову без офіціозу і сів ближче до людей, не відгороджуючись столом. «Я приїхав не агітувати, а поспілкуватись», - зауважив Сеітаблаєв.

П’ять років без змін?

«Не знаю, як за п’ять років ніхто не бачить змін в Україні за президенства Порошенка. Можливо варто «протерти монокль»? Як писав Сергій Притула: «люди, уявляєте скільки коштує підняти танковий взвод чи танкову роту?». Ми знаємо, що волонтерський дух, який був на початку, був поштовхом до всього.

Коли їду за кордон і запитують, звідки Ви? Мені дуже класно казати, що я з України. Я відчуваю гордість. За це я теж вдячний цим рокам, починаючи з волонтерів, добровольців. Навіщо нам займатись кокетством і не помічати те, що є відповідальні за це. Хто є авангардом. Я наприклад режисер, і відповідаю за те що діється на знімальному майданчику. Я веду до того, що навіть в мене на знімальному майданчику виникає необхідність домовлятись, щоб досягти стратегічної мети. І якщо порівнювати з масштабом держави, то не уявляю, якою силою переконань потрібно було володіти Порошенку, щоб, наприклад зібрати 300 голосів в Парламенті і проголосувати за стратегічний рух, зміни до Конституції, про рух України до НАТО і ЄС. Ми ж розуміємо, що в Парламенті багато різних інтересів, різних груп. Це вже не кажучи про зовнішню політику».

Голосування та використання емоцій

«Люди голосували проти (Порошенка – ред.), тому що вони проти (влади взагалі – ред.). Це тенденція. В Україні ніколи ж не було царя. Не було імператора. Вся історія каже нам, якщо Гетьманом були незадоволені, «лайтовий» варіант, коли йому казали: йди... Це прагнення до свободи, волелюбство. Це класний фундамент в генетичному коді нації. Але іноді це заважає раціонально мислити. Як мінімум останні роки працюють з нашими емоціями. Ми розуміємо, який потужний інструментарій, особливо, ті хто працює в кіно і на телебаченні. Говорили всі ці роки: культура вцілому, і особливо ЗМІ, і особливо під час війни, розважальний контент це стратегічний інструментарій для того щоб народжувати нові меседжі. Розважальний контент користується більшим попитом ніж серйозне кіно і аналітичні програми. Тут найвищі рейтинги. Якраз через розважальний контент нам розповідають про те, що все погано, зараз приїде молодий, гарний, успішний на велосипеді і відразу все вирішить і припинить війну… Нажаль… Тому потрібно діяти реактивно. Адже не новина, що 70% телевізійного контенту (новини –ред.) – трагедії та кримінал. Так, країна повинна знати і про ці новини, але не робити наголос на тому, що відбуваються класні стратегічні речі, які формують твоє майбутнє, якщо не злочин, то інформаційна війна».

Мир. Крим. І Сприйняття

Студентка запитала Ахтема Сеітаблаєва, чому Порошенко не припинив війну за ці роки і не повернув Крим.

«Коли спілкуємось з студентами, вони говорять, про емоції щодо одного кандидата (Порошенка – ред.) - Війна. Труднощі. Важка праця. «Друзі». Емоції щодо іншого (Зеленського) – Happy. Свято.

Це якраз недоліки донесення інформації. З одного боку багато про що кажуть і багато про що мріють під час виборів – закінчимо війну. Порошенко п’ять років Головнокомандувач. В 2015 році була операція «Рейд», коли майже весь Донбас був звільнений. Я впевнений, що про цю операцію ніхто не знає. Хоча по телебаченню показували. Я веду до того, що війна була б закінчена за 2 тижні, якщо б на територію України не увійшли кадрові війська Російської Федерації. Саме після цього рейду, коли 1,5 кілометрів пройшла 95-а бригада разом з іншими військовими частинами під командуванням Забродського, то б війна на Донбасі припиналась за 2 тижні. Але ми знаємо, що маємо справу з другою по міцності армією світу (Російської Федерації – ред.).

Ключі від миру не в України. Зараз навіть не про прізвища йдеться. Запитайте у військових, чи прагнуть вони миру, чи ні. Що означає припинити війну у Вашому розумінні? Сказати, що ми більше не будемо стріляти? Знаєте скільки разів в рамках Мінських домовленостей припиняли стріляти?»

- Не припиняли наші військові, - відповідає 18-річна дівчина.

- Звідки у Вас інформація, - перепитує Сеітаблаєв.

- З новин, - відповідає дівчина.

- Це і є наша Terra incognita, що ми з новин отримуємо якісь новини, - говорить режисер.

За словами Сеїтбалаєва, Україні потрібна підтримка сильних держав та сильна власна армія, бо інтелектуальні розмови з окупантом результату не принесуть.

«Я не забуду, як окупанти прийшли в Крим і казали, що ми браття. Зараз кожен ранок бачу, як до кримських татар щоранку приходять працівник ФСБ.

Стосовно Мінських домовленостей. Позавчора зі штабу іншого кандидата - Разумков, сказав, що альтернатив Міським домовленостям немає. Дивно.

Стосовно повернення Криму. Я кримський татарин. В мене там батьки і тисячі людей мого роду і двоє моїх дітей. Я дуже хочу повернути Крим, як ніхто. Ми повинні й далі переконувати іноземних партнерів не знімати санкції проти РФ і зміцнювати нашу армію».

Треба зберегти дім, щоб було де наводити порядок

«Я не хочу русского міру тут. Я його бачив на власні очі. Це не русскій мір, Чехова, Тургєнєва, Достоєвського. Це русскій мір солдата. Я знаю, що немає жодної країни в світі, куди прийшов би солдат Російської Федерації і там життя покращилось. Висновки потрібно робити. Я не агітую, а порошу аналізувати. Висновки потрібно робити, починаючи з культури. За весь час існування незалежної України, Крим ніколи не був українським. Зі 100 шкіл, 12 - з кримсько-татарською мовою навчання до 7 класу, 3 – з українською, решта – російськомовні. Моя мама працювала на телебаченні майже 20 років. Сама занедбана студія була українська. Але, коли приїжджав Вакарчук, був повний стадіон в Сімферополі і всі хто знає і не знає українську мову, співали українською. Тому, культура, як стратегія була відсутня. Тому в нас різне очікування від держави, різне очікування від того, що є твоїм духовним кодом. Окрім мови.

Для того щоб відремонтувати кран в своєму домі, знищити щурів в своєму домі, мати можливість щось побудувати, повинен бути дім. Якщо дому немає, то не буде можливості, а ні з щурами розібратись, а ні ремонтувати його. Потрібно для себе зрозуміти – спочатку потрібно зберегти дім, а потім всередині розібратись що там. Якщо за бажанням розібратись з тарганами, недбалими чиновниками, корупцією, спалимо все, тоді в нас нічого не буде», - говорить Сеітаблаєв.

5cb86de5509e9_original_w859_h569.jpg

Зустріч з вінничанами провели у відкритому офісі кандидата на пост Президента Петра Порошенка у Вінниці на Замостянській.

Вiнниця.info

Теги: Ахтем Сеїтбалаєв 
Матеріали по темі