Влада

Роман Аксельрод: Через програму із енергозбереження та її можна стримати зростання тарифів на комунальні послуги у Вінницькій області

15 грудня 2010, 18:53

Його вважають найбільш авторитетним фахівцем комунального "фронту" Вінниччини, що не один рік за будь-якої погоди і влади забезпечував із командою профільного управління теплом і побутовим комфортом всю область... Нині Роман Борисович Аксельрод працює в команді губернатора Миколи Джиги - заступником голови обласної державної адміністрації та як і раніше практично цілодобово тримає руку на пульсі комунального господарства області. Адже 1001 і одну проблему боргів, тарифів та цін на послуги ніхто не відміняв навіть...

- Романе Борисовичу, як Вінничині пережити цю зиму?

- Підприємства житлово-комунального господарства ще до початку морозів були повністю технічно готові до опалювального сезону. Тому ніяких проблем із стартом сезону в області не було і першою тепло отримала соціальна сфера — лікарні, дитсадки, школи, будинки пристарілих... Про якість підготовки комунальних служб до зими також засвідчує відсутність в нашому регіоні за останні два місяці будь-яких серйозних аварій та мережах чи зупинок котелень... Якісь локальні аварії, звісно, трапляються, але для таких "вікових" мереж це звична справа і всі аварійні ситуації ліквідовуються негайно.

Лише у теплому листопаді ми отримували скарги на "перегрів" в окремих будинках і кварталах... Але при нинішній, часто застарілій радянській системі подачі тепла в багатоквартирні будинки зниження температури теплносія означає відключення гарячої води.

- А хто заплатить за нинішні збитки тепловиків — вінничани чи держава?

- На жаль, наші теплокомуненерго з початку сезону стали ще більш збитковими через зростання ціни газу на 50% з першого серпня. До цього додався ріст вартості решти енергоносіїв, рівня мінімальної зарплати, палива для авто, металу... Але тарифи на теплі батареї та гарячу воду центр поки що тримає на рівні минулого року і через це всі крупні теплогенеруючі компанії нарощують свої збитки.

- Чому місцева влада не врегульовує цю проблему?

- Нині встановлення тарифів передано Національній комісії (НКРЕ) і вона досі із початку серпня не переглянула діючі тарифи для регіонів... Для нас це найбільша проблема галузі, бо щомісяця стоїть питання — платити людям зарплату чи відати гроші постачальникам за газ…

- Коли можна чекати підвищення теплих тарифів і на скільки?

- Я думаю, що уряд розуміє всю складність цієї проблеми і її тягар для більшості населення. Тому НКРЕ і не піднімає в цьому сезоні тарифів... А уряд в свою чергу вже у бюджеті на 2011-й закладе кошти на оплату різниці в тарифах.

Та потрібно розуміти, що непопулярні міри — економічно обґрунтовані тарифи рано чи пізно центру доведеться встановити. Можливо, вже з нового опалювального сезону... Але це моя суб’єктивна думка, що ґрунтується на законодавчій базі.

 

- Система субсидій в Україні себе ще не вичерпала?

- Вона існує в тому чи іншому форматі практично в усіх розвинутих країнах, бо "соціалка" покликана захищати найменш бідні родини і громадян. І у нас вона є саме справедливою адресною допомогою... Адже в разі різниці у тарифах багаті в своїх великих будинках і квартирах автоматично отримують більшу пільгу в оплаті за дешеве тепло. Бідні — меншу! Бо виходить що один отримує збиткове для комунальників тепло в 10 кімнат, а інший — в одну... Тому коли тариф є ринковим і лише малозабезпечені отримують субсидію це більш справедлива для суспільства система. Я взагалі проти будь-яких загальних пільг!

- В чому числі й для чиновників і посадовців?

- Так. Бо кожен повинен платити за себе! І якщо пенсіонер у Вінниці може за місяць 30 разів використати пільгу на проїзд у громадському електротранспорті транспорті, то пенсіонеру із села часто ця пільга просто недоступна! Виходить, що ця бабця із села за невикористану пільгу має отримувати доплату до пенсії? Тим більше, що частина пільг на сьогодні є абсолютно невиправдані... Я маю на увазі пільги для працівників прокуратури, суду і ще частини структур, які не є сьогодні бідними чи неплатоспроможними. Можливо, за свою "шкідливу" роботу від держави окремі посадовці в рамках зарплати мають отримувати додаткову надбавку... Але хіба ви часто бачите у вінницьких тролейбусах-трамваях суддю чи прокурора? Але ця пільга у них є і через неї, на мою думку, ці відомства мають лише негативний резонанс у суспільстві.

- Чому планується зростання ціни електроенергії у 2,5 рази до 67 копійок?

- Для підприємств цей тариф підвищується практично щомісячно і це означає закладення ціни електрики в собівартість товару чи послуг. Саме тому українські товари часто неконкурентоспроможні на світовому ринку.

Щодо населення, то дотепер зростання тарифів весь час стримувалось за рахунок перехресного субсидування із різних причин, в тому числі й політичних. Іншими словами — підприємства і бюджети переплачували за населення. Але на мою думку ціна має бути однаковою для всіх! Бо в усьому світі навпаки існує практика, коли населення платить більше ніж підприємства... Чому? Бо в разі великих тарифів для виробництв люди отримують дорогий товар і все одно платять за це. Тому за кордоном працює зовсім інша система підтримки підприємств на конкурентному рівні. Декого така постановка питання, звісно, обурить! Але в разі дорогого газу чи електрики для пекарні чи перукарні ми автоматично отримуємо дорогий хліб чи стрижку... Хіба це не правда? Бо рівень тарифі на електроенергію для наших підприємств та бюджетних установ уже піднято до небезпечного максимуму і тому слід очікувати непопулярних мір щодо населення.

- На що область планує витратити за 5 років 500 мільйонів по програмі енергозбереження?

- Відповім відверто — програм у нас багато, але більшість із них не фінансуються чи забезпечені коштами лише частково! Тому я на посаді заступника голови облдержадміністрації при підтримці Миколи Васильовича Джиги зроблю максимум саме для виконання програми із енергозбереження та її фінансування у першу чергу. Бо тільки через ці заходи можна стримати зростання тарифів на комунальні послуги сьогодні, коли ціни на газ і електроенергію прогнозовано зростатимуть! Тому заміна застарілих, аварійних котлів, насосів, мереж та лічильників на сучасні із високим коефіцієнтом корисної дії це реальна боротьба із марнотратством і здорожчанням послуг.

- Чи існує в нашій області конфлікт між газифікацією та електрифікацією сіл?

- Конфлікту не має, є вибір кожної із громад, яка на свій розсуд та кишеню обирає той чи інший шлях опалення своїх помешкань, шкіл, дитсадків та бюджетних установ. В свою чергу губернатор Вінниччини дав доручення місцевій владі підтримувати проекти із газифікації, де вони вже реалізовані на 50 і більше відсотків. Тим більше, що "газові качелі" - спекулятивні коливання ціни блакитного палива часів Тимошенко нині зупинені! Тому тодішні доручення призупинити газифікацію сіл Вінниччині нині вже не діють і люди при сприянні органів влади отримують в свої оселі дорогий, але комфорт — природний газ!

Альтернативні джерела енергії нинішня влада відкидати не буде, бо газифікація це не якась одноразова кампанія. Там, де газопроводи були вже підведені до сіл проекти будуть завершені. Там, де громади Барського, Погребищенського, Шаргородського та інших районів вибрали шлях електроопалення — ми тільки за такий вибір і обленерго нас підтримує. Але 100-відсоткова відмова від газу — це як колись казали "перегиб"!

- Продаж держпакету акцій "Вінницяобленерго" це плюс чи мінус для області?

- Це питання вирішує уряд із Фондом Держмайна, але для нас це однозначно буде мінус. Чому? Бо сьогодні із місцевим керівником обленерго в позаштатних і кризових ситуаціях керівництво Вінниці та області знаходить спільну мову і на особистому рівні може вирішувати проблеми нормально, по-людськи... І навпаки, в інших регіонах, де обласні енергокомпанії уже приватні відключення водоканалу чи лікарень за поточні борги відбувається в автоматичному режимі без шансів вплинути на "рубильник" будь-якими словами чи особистим авторитетом. Все це відбувається тому, що новий власник приватного обленерго умовно живе на Кіпрі чи за якимось іншим кордоном і його зовсім не цікавлять наші проблеми. А на місці — в області підприємством керує найманий менеджер, який має дати "на гора " результат — прибуток і мінімум боргових проблем. І він без команди свого господаря ніколи не зможе не відключити підприємство-боржник, навіть якщо це міський водоканал, лікарня чи школа...

Тому я після багатьох років роботи в комунальні галузі вважаю, що природні монополії мають в Україні залишатись під державним контролем. Але економічні реалії сьогоднішнього дня зовсім інші, набагато жорсткіші та жорстокіші...

 

- Аеропорт "Вінниця" таки буде здано в оренду?

- За це рішення говорять усі нинішні показники роботи цього комунального об’єкту, який реально є збитковим і потребує все нових і нових коштів із бюджету на своє утримання. Адже за цей рік нам в далось прийняти 2600 пасажирів, більшість із яких хасиди-паломники. Фактично "Вінниця" не літає, а стоїть навіть при запуску регулярного рейсу на Польщу. Тому, щоб дійсно вдихнути в обласний аеропорт життя, залучити серйозні інвестиції, побудувати нову злітну полосу і налагодити десятки регулярних рейсів має бути ефективний орендар на багато років.

До того ж, невдовзі залізничники запускають півторагодинний рейс електрички до Києва і Вінниця вже фактично стане передмістям столиці. Тому вже на найближчу сесію обласної ради губернатор Микола Джига від імені обладміністрації пропонує поставити питання про здачу в оренду аеропорту "Вінниця" із жорстко виписаними інвестиціями в цей комунальний об’єкт.

- Це правда, що Аксельрод нині будує власний будинок за останніми технологіями?

- Я цього не приховую, землю купив і оформив дозвіл на будівництво на власне прізвище, і вже декілька років "ударними темпами" закінчую цей персональний об’єкт... Всі угоди із будівельниками укладено, але до Нового року новосілля не буде. Тому поки що я живу в квартирі, яка дісталась мені від матері... Дачі в мене не має, хоча я вже стільки років на керівних посадах. Ще до приходу в управління комунального господарства я був одним із засновників відомого підприємства "Укржитлосервіс" і лише тепер сім’я вирішила будуватись...

До речі, у нас в родині всі працюють і ми не звикли викидати гроші на вітер — тому в будівництві нашого дому-термосу застосовані останні енергозберігаючі технології. Тобто стіни, вікна, підлога, стеля і система опалення облаштовані так, аби взимку було тепло, а влітку - прохолодно без кондиціонера.

- Ким працює ваша донька? Як звати вашу онучку?

- Світлана працює у Вінниці. Вона приватний підприємець і займається своєю власною справою, в її бізнес тато не втручається і нічого для неї не організовує. Донька займається громадським харчуванням і наданням радіопослуги перевізникам...

Внучку звати Софійка, але ми її називаємо Соня. Світлана так її назвала на честь своєї бабусі — моєї мами і для нас вона найбільша радість у житті!

Записав Роман Ковальський, для ВИННИЦА.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Матеріали по темі