Культура

Розбиті стіни та обпалені експонати: у Вінниці показали світлини краєзнавчого музею часів Другої світової війни

7 травня 2020, 13:28

Вінницький обласний краєзнавчий музей продовжує знайомити містян з різноманітними експонатами в онлайн-режимі. Цього разу увазі вінничан презентували фото музею 1944-го року, де видно стан закладу, в якому він опинився після німецької окупації та боїв за визволення міста під час Другої світової війни. Світлини надали співробітники Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного.

Фото та історію закладу у воєнні часи опублікували на фейсбук-сторінці Вінницького обласного краєзнавчого музею.

В дописі повідомляють, що з початком війни музей не встиг евакуюватися й на деякий час припинив свою роботу. Проте, у травні 1942-го року його знову відкрили для відвідувачів.

Навесні і влітку 1943 року, коли у перебігу війни відбувся вирішальний злам, командування німецьких військ прийняло рішення евакуювати на захід предмети культури з музеїв українських і не тільки міст. У грудні того ж року німецькі війська, відступаючи, вивезли до Німеччини чимало цінних предметів музейної збірки: 43 ящики (розміром 1х0,8х0,7 м), одну скриню та 10 в’язанок. Серед втраченого – предмети археологічної збірки музею, а також з колекції народної творчості. Так, згідно з офіційним актами, які склали навесні 1944-го року було вивезено:
- килими – 60 шт.;
- кераміка – 1000 шт.;
- зразки різних вишивок – 3000 шт.;
- вишиті сорочки, пояси, рушники – 100 шт.;
- писанки – 500 шт.;
- археологічні експонати – 300 шт.;
- монети та медалі – 1000 шт.

Крім цього, в листопаді 1943-го загорівся сусідній з музеєм будинок педагогічного інституту. Вогонь перекинувся на музей і охопив бібліотеку, більша частина якої згоріла, також постраждали дві фондові кімнати. А під час боїв за визволення міста в будівлю музею влучив снаряд, що пошкодило експонати.

Загальні втрати музею в період німецької окупації, за оцінкою офіційного акту 1944 року, складають 368 тисяч тогочасної валюти ‒ карбованців, фондові втрати – близько 6 тисяч експонатів. Частину втрачених предметів (хоч інформації щодо їхньої точної кількості немає) вдалося повернути.

Нагадаємо, 8-го травня вінничан запрошують до онлайн-розмови про роки окупації міста під час Другої світової війни.

Вінниця.info, фото з фейсбук-сторінки Вінницького обласного краєзнавчого музею

Теги: краєзнавчий музей експонати Друга світова війна 
Матеріали по темі