Суспільство

«Савой» у центрі Вінниці став будинком суддів, який відкриють для туристів. Фоторепортаж

5 грудня 2018, 09:14

 Пам’ятка архітектури, спроектована архітектором Григорієм Артиновим, яка є окрасою центральної частини Вінниці, готова приймати відвідувачів. В будівлі «Савою», працює Сьомий апеляційний адміністративний суд, територіальна юрисдикція якого поширюється на чотири області – Вінницьку, Хмельницьку, Чернівецьку ти Житомирську. Попри те що історичну будівлю облаштували під потреби суду, вона буде доступною для туристів. Про це Вінниця.info розповів голова Сьомого апеляційного адміністративного суду Віталій Кузьмишин.

- В 1912 році закінчилось будівництво «Савою», а в 1914 році був сплачений перший податок від експлуатації приміщення. Цей факт означає, що будівля почала експлуатуватись саме з 1914 року. Знакові події, які відбувались в цій будівлі загальновідомі, але мало хто знає, що більше ста років тому саме в цій будівлі було закладено основи адміністративного судочинства. За діяльності Уряду УНР тут було видано наказ Кабінету Міністрів про те, що в Україні має діяти три суди – кримінальний адміністративний і цивільний. Наш земляк, Данило Маркович, який на той час був Міністром юстиції, теж брав активну участь щодо започаткування роботи системи судівництва і в тому числі і системи адміністративних судів.

- В «Савої» буде більша кількість залів судових засідань, ніж в будівлі на Брацславській?

- Великої кількості залів судових засідань не потрібно. Нещодавно я був в м. Кобленц (Німеччина), там величезний палац юстиції, більше 10 тис. кв. м. На весь палац юстиції там лише один зал судового засідання. В нас буде 4 зали судових засідань для тієї штатної чисельності суддів, яка в нас є. Оскільки всі справи розглядаються колегіально, в складі трьох суддів, то нам достатньо чотирьох залів судових засідань. Один зал судових засідань ми робимо великим, для великої кількості людей. Інші будуть невеликі за площею: 25 – 30 кв. м., оскільки у всіх справах присутні не більше 3 – 4 представників.

У нас загальна кількість суддів 26, штатна чисельність - 28. Чисельна межа суддів може як зменшуватись, так і збільшуватись, виходячи із навантаження на суд. На сьогодні навантаження на суддю близько 100 справ на місяць. Вважаємо, що цифра велика, оскільки категорія справ, які розглядаються в принципі складні.

- Чи будуть запроваджуватись якісь нові практики в новому приміщенні «Савою»?

- Зі спілкою істориків і краєзнавців Вінниччини плануємо зробити, щоб приміщення «Савой» включили в туристичний маршрут міста.

- Але в суді пропускний режим. Як люди зможуть вільно відвідувати будівлю?

- Я побував в багатьох розвинених країнах світу. Навіть Верховний суд в США, в Німеччині Бундестаг, Вищі адміністративні суди, касаційні суди будь-яких країн Європи входять в туристичні маршрути. Люди їх відвідують, дивляться, чим займаються суди і розуміють для чого існує суд. Адміністративний суд це не каральні суди. Вони в більшості відіграють каральну роль саме для суб’єктів владних повноважень, оскільки більшу частину рішень ми скасовуємо або зобов’язуємо суб’єкти владних повноважень здійснити щось відносно людини або суб’єкта господарювання чи юридичної особи. Тому я вважаю що включити суд в туристичний маршрут міста - нормальна світова практика.

Пропускний режим є у всіх структурах. Це робиться задля безпеки. Для відвідувачів будуть доступні зали судових засідань, конференц-зали. Також, наприклад, якщо потрібно буде провести якийсь захід для популяризації діяльності міста чи державної установи, може бути використаний наш конференц-зал чи зали судових засідань. Тобто, будемо організовувати відкриті, екскурсійні заходи з метою розвитку правової культури і правової свідомості.

- У Вінницькій обласній раді підтримали рішення про передачу будівлі «Савою» з комунальної власності в державну. Чому ініціювали зміну форму власності?

- Система органів державної влади складається із законодавчої, виконавчої і судової гілки влади. Для того щоб розпоряджатись майном, воно має перебувати на балансі. Якщо майном розпоряджається орган державної влади і перебуває в ньому державна структура, яка відноситься до категорії органів державної влади, значить майном має управляти відповідна державна структура. Якщо в будівлі знаходиться орган місцевого самоврядування, значить він має перебувати на балансі комунальної служби органу місцевого самоврядування. Так побудована система. Якщо тут розміщується суд, державна установа, яка відноситься до сфери державного управління і знаходиться в системі органів державної влади, звичайно що будівля має бути на балансі в розпорядника коштів. Головним розпорядником коштів є Державна судова адміністрація України. Будівля має бути в нього на балансі і належати до сфери органів державної влади.

 Хол

 

 

 

Пропускна система

Ліфт

Конференц-зала

   

Зали засідань

Хол

Вiнниця.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: Савой суд Вінниця 
Матеріали по темі