Суспільство

Швейцарці завершують у Вінниці співпрацю з енергоефективності та планують почати «транспортний» проект. Фото

14 листопада 2019, 18:05

14 листопада у Вінниці відбулась фінальна зустріч представників Швейцарської Конфедерації з вінницькими партнерами в рамках проекту з енергоефективності, який реалізовували з 2011 року.

Нині Вінниця планує продовжити співпрацю з Урядом Швейцарії – обговорюється поставка трамваїв з Цюриха.

Вінниця стала першим українським містом, з яким Швейцарська Конфедерація почала співпрацювати у своїх найбільших інвестиційних проектах. Вінницький міський голова Сергій Моргунов зазначив, що співпраця зі Швейцарською Конфедерацією почалася ще у 2006 році, коли підписали Меморандум щодо отримання партії трамваїв. Коштував проект 3,9 мільйонів швейцарських франків. Тепер вінницькі трамваї є однією з родзинок міста.

Наступний Меморандум був підписаний у 2011 році, який дав старт проекту по енергоефективності у Вінниці. Проект включає в себе три компоненти: модернізацію системи теплопостачання трьох мікрорайонів, підвищення інституційної спроможності КП «Вінницяміськтеплоенерго» та «Європейська енергетична відзнака».

«Загальний обсяг фінансової підтримки саме по проекту енергоефективності – 20,6 мільйонів швейцарських франків, внесок Вінниці – 207,2 мільйонів гривень. Ми змогли в 3-х районах нашого міста організувати газові котельні, побудувати дві твердо-паливних котельні, замінити майже 19 кілометрів тепломережі. До сьогоднішнього дня у місті встановлено 309 індивідуальних теплопунктів, впроваджено вперше систему SCADA – це дало нам можливість набрати якісну послугу по теплопостачанню і забезпеченню гарячої води. Змогли зекономити біля 9 мільйонів кубічних метрів газу за рік і зменшити викиди СО2 на 19, 4 тисяч тонн.

Ще один із важливих напрямків у рамках цього Меморандуму – це покращення і розвиток велоінфраструктури міста. У нас достатньо ефективно було впроваджено систему велопрокату, ми створили достатньо розгалужену мережу велодоріжок, велоСТО, велостанцій та велопарковок. Це важливий крок до сталої міської мобільності – муніципальний електротранспорт, велотранспорт - і все це вкладається в нашу Концепцію інтегрованого розвитку Вінниця-2030. Завдяки швейцарському проекту громада міста Вінниці отримала потужний імпульс у плані енергоефективності, і ми далі готові рухатися в цьому напрямку. Дякую за гарну співпрацю, яка відбувалася фактично 13 років, і маю надію, що ми і далі будемо ефективно співпрацювати», – зазначив міський голова.

Посол Швейцарії в Україні та Республіці Молдова пан Клод Вільд на сьогоднішній зустрічі підкреслив, що проект по енергоефективності став успішним завдяки активності вінницьких партнерів.

«Щодо свого успіху проект з енергоефективності у Вінниці завдячує перш за все самому місту. Вінниця завжди мала активну позицію і пропонувала інноваційні рішення для підвищення енергоефективності у місті. Головне мета цього проекту – це добробут громадян, які тут проживають. Хочу сказати, що під час нашої довгої співпраці Вінниця довела, що вона є надійним партнером та орієнтована на досягнення результату. Під час цієї співпраці ми як швейцарська сторона теж багато чого навчилися. Наразі, закриваючи проект з впровадження енергоефективності, ми не припиняємо співпрацю з Вінницею - ми продовжуємо наше партнерство у сфері урбаністичного розвитку та децентралізації. Ми маємо уже збірку історій успіху, і саме на цих історіях ми будуватимемо наше партнерство та співпрацю», – зазначив посол.

Голова Вінницької ОДА Владислав Скальський каже, що Вінниця стала прикладом сучасного сталого підходу по заходах енергоефективності.

«Вінниця стала прикладом сучасного сталого підходу до міського транспорту, по заходах з енергоефективності, побудови компетенції тих людей, які повинні в подальшому працювати з енергоефективністю міста, розбудові велоінфраструктури. І взагалі дуже важко переоцінити вклад швейцарської сторони в розвиток української держави і міста Вінниці зокрема. Тому, користуючись нагодою, хочу висловити щиру подяку усім тим, хто був причетний до цього процесу і тим, хто зараз до нього причетний. Щодо подальшої співпраці – то, враховуючи актуальність питань енергоефективності, зменшення впливу на екологію, враховуючи те, що, на жаль, кліматичні зміни уже відбулися, і нам необхідно до них адаптуватися, - потрібно формулювати наше майбутнє з врахуванням цих факторів. Я вважаю, що ми могли б запропонувати швейцарській стороні розглянути можливість подальшої спільної роботи в цьому напрямку», – каже Владислав Скальський.

Заходи для підвищення енергоефективності на території міста систематизовані в офіційному документі План дій зі сталого енергетичного розвитку. Їхнє виконання розплановане на певні етапи. Такий комплексний підхід дозволив місту отримати вже перші результати та у 2015 році першими в Україні і навіть першими на теренах Східної Європи отримати Європейську енергетичну відзнаку. А вже цьогоріч Вінниця успішно пройшла повторний аудит і підтвердила її. Сьогодні у приміщенні міської ради, керівник Національного офісу Європейської Енергетичної відзнаки в Україні Святослав Павлюк вручив міському голові Сергію Моргунову сертифікат.

Після офіційної частини, посол Швейцарії в Україні та Республіці Молдова пан Клод Вільд оглянув велопарковку для працівників міської ради, де розміщено 40 муніципальних велосипедів, з них 32 – звичайних міських велосипедів та 8 електробайків. Це також проект за підтримки Швейцарського бюро співробітництва.

Також учасники заходу відвідали лабораторію, де здійснюється перевірка якості тріски для твердопаливної котельні – по вул. Баженова, яку запустили після реконструкції восени минулого року. Дана котельня забезпечує гарячою водою і теплопостачанням протягом всього року більше 7 тисяч квартир.

Тут продемонстрували ефективність роботи системи автоматичного керування котельнями, мережами та ІТП, що сприяє зменшенню негативного впливу на довкілля. Працівники котельні показали роботу котлів, та провели загальну екскурсію по котельні – приміщення тракту паливоподачі, тепловий пункт та склад, де зберігається тверде паливо – деревина, продемонстрували як його застосовують в роботі.

Більше фото в слайдері.

Вінниця.info

Теги: енергоефективність Швейцарія проект 
Матеріали по темі