Суспільство

Сприйняття на рівних: як у Вінниці люди з інвалідністю відкривають власну справу

25 лютого 2020, 09:42

Сприйняття на рівних. Під таким гаслом у Вінниці працює манікюрний салон, де майстриня - дівчина з інвалідністю. Як працюється Наталі, та про що говорять її клієнти, дізнавалась Вінниця.info.

На перший погляд, це звичайний манікюрний салон краси. Лаки, необхідна апаратура та інші дрібнички. Усміхнена майстриня. Але залою вона не ходить. А їздить на інвалідному візку.

Ще у юному віці 33-річна Наталія потрапила під колеса автомобіля. Відтоді самостійно пересуватися не може. У громадській організації «Гармонія» їй нещодавно запропонували стати учасником проекту, який підтримав Канадський Фонд «Проміс».

«Щоб люди з інвалідністю могли показати людям з інвалідністю свої приклади розвитку. Аби зайняти свою нішу у бізнесі. Це, як у приказці, коли не дають рибу, а дають вудку. У цьому випадку - можливості для розвитку», - пояснює Людмила Нецкіна, голова правління ГО «Гармонія».

В проекті взяли участь п’ятеро людей з інвалідністю. Вони пройшли навчання та отримали дипломи для створення власної справи. Двоє дівчат стали майстрами манікюру. Ще троє людей – баристами. Працюють у кав’ярні «Кульбабка», що знаходиться у торгово-розважальному комплексі по вулиці 600-річчя.

На манікюр до Наталії щодня звертаються від п’яти клієнтів.

«Насправді, відчуття дуже приємні. Думаю, я буду приходити до Наталі. Тому, що крім манікюру, вона ще створює відповідний настрій. Такий легкий, веселий», - розповідає клієнтка Оксана Крижанівська,.

Крім легкого настрою та манікюру Наталія вивчилась на візажиста та бровиста.

«Життя продовжується. І я продовжую жити і дарувати красу дівчатам, жінкам. Іноді, і чоловікам також. Я з дитинства полюбляла моду і красу. Вже на візку стала учасницею «Міс Україна». Потім мені подобалася краса не тільки на нігтиках, а й мейк-ап. Тому закінчила курси мейк-апу. І зараз фарбую дівчат, наречених», - каже Наталія Видайко, косметолог.

В «Гармонії» створюють всі умови для працевлаштування людей з інвалідністю. І якщо у когось є бажання розвиватися, допомагають обирати будь-який фах.

«Я не думаю, що інвалідність, або візок, є перешкодою для того, щоб працювати, мріяти, розвиватися. Якщо ти хочеш мати якусь професію, або спеціальність, інвалідність не має бути перешкодою. Інвалідність, по-перше, треба подолати в голові. А потім, все буде добре», - стверджує Людмила Нецкіна.

Людмила Нецкіна і сама вирішила освоїти нову професію. Цього року буде вступати на архітектора. А Олена Чорнобривенко, керівник Центру реабілітації для людей з інвалідністю «Гармонія», планує вивчити японську та китайську. Каже, для роботи та особистого розвитку.

«Більшість думає, що люди з інвалідністю можуть займатися лише за комп’ютером. Не треба виходити, робота віддалена. Але будь-яка людина – це соціальна істота. І люди з інвалідністю не виключення. Тому і обирають професії з комунікацією», - розповідає Олена.

Вінницю вважають одним з найкомфортніших міст в Україні для людей з інвалідністю.

«За довгі роки були створені всі умови, аби інклюзивна свідомість єднала суспільство. Це не просто будувати пандус, не просто створювати доступні робочі місця. У Вінниці є всі ці моменти. А з приводу працевлаштування, у світі є новий формат. Це перехідні транзитні програми для дітей після школи, коли до 21-річного віку їх навчають, як працювати. За кордоном вже діють от такі приклади. Мережа готелів бере до себе групу людей на стажування. І там їх навчають працювати на певному процесі: складати рушники, або переносити документи на підписи до різних кабінетів. І серед цієї групи, є дитина, яка може робити тільки це. І може робити це якісно. І за цей рік її навчають адаптуватися у соціумі. Як добиратися на роботу, комунікувати з колегами», - підкреслює Чорнобривенко.

Вінничани впевнені, їх приклад та досвід змінювати своє життя за будь-яких обставин надихне в Україні і інших людей з інвалідністю здійснювати свої мрії. У кого виникнуть питання, та знадобиться порада, готові допомогти.

Фото у слайдері:

Вінниця.info

Теги: Гармонія власна справа люди з інвалідністю 
Матеріали по темі