Суспільство

Таємний бункер: на ставці Гітлера дослідники виявили під землею 4-поверхове приміщення. Фото

13 вересня 2019, 11:29

Вчені просканували ставку Гітлера Вервольф і зробили сенсаційне відкриття. На території, яку вважали повністю зруйнованою, під землею збереглося чотириповерхове приміщення. Що в ньому знаходиться, поки не відомо. Може, справжній бункер, який витримав потужний вибух під час відступу німецьких військ? В деталях розбиралася Вiнниця.info.

Залишки підірваної ставки Вервольф щороку приваблюють тисячі туристів. Саме сюди Гітлер приїжджав тричі. І двічі приймав провальні рішення для своєї компанії у Другій світовій війні. У пошуках історичних фактів, з Київської області під Вінницю приїхали Володимир та Ольга.

«Приїхали, дізнатися все-таки нашу історію. У чому полягала. І де воювали наші прадіди», - кажуть вони.

Візит пари збігся з сенсаційним відкриттям вчених. Раніше вважалося, що ці брили з нержавіючої до цього часу арматури і бетону із сумішшю морської гальки, - все, що залишилося після підриву бункера при відступі німців. Але під землею, на рівні 2,5 метрів, виявили комунікації. А ще...

«Ось тут, фактично під землею проглядається будова на чотири поверхи», - проводить по територій Сергій Гареник– завідувач історико-меморіального комплексу пам’яті жертв нацизму, більш відомий як залишки ставки Вервольф.

Київський інститут прикладних проблем екології, геофізики та геохімії на чолі з Миколою Якимчуком, член-кореспондентом Національної академії наук, проводив вивчення території за методикою дослідження під землею, не проводячи землекопні роботи.

«Технології дозволяють в принципі, обстежувати та зондувати. Фактично сканувати те, що є під землею.Роботи тривали рік. Проводилася аерозйомка, робили знімки з супутника. Обладнання визначило будову приблизно на чотири поверхи. Від поверхні землі, це десь 2,5 метри. Перші два поверхи, за їхніми звітами, порожні. Заповнені газом, який накопичується в зачинених приміщеннях. Там радон, аргон. Третій і четвертий поверхи потребують подальших досліджень», - зауважує історик.

Знахідка розташовується в декількох десятках метрів від будиночка Гітлера з його офіційно названим бункером. Але історики завжди дивувалися, бомбосховище було занадто мале.

«Бомбосховище для Гітлера було 8,5х8,5 метрів. Товщина стін – 2,5 метрів залізобетону. Віднімаючи товщину стін, виходить зовсім невелика площа. І це також одне із запитань. Чому таке невелике бомбосховище?», - дивується Сергій.

Припускають, що воно знаходиться на 20-ти сотках недавно заасфальтовані ділянки? На 3D-макеті Вервольфу видно: раніше на цьому місці знаходилися будинки генералів. Усі 75 років тільки тут не росли дерева. Територію вирішили використовувати під виставку старовинної військової техніки.

Півроку тому, в іншій стороні від знахідки, виявився ще один «артефакт». Триметровий колодязь. Гідроізольований, поштукатурений, зі скопа-трапом і невизначеного призначення трубою, що веде до басейну. Для чого його могли застосовувати, поки також загадка. Але на забетонованому дні знайшли: німецьку каску, буржуйку, броньовані кабелі зв'язку, гільзи. А ще флакон жіночих парфумів. До речі, їх аромат зберігся.

«Загалом, виявили на території ще шість інженерних люків, які були ревізійними колодязями та слугували каналізацією приміщень та елементом протипожежної системи. А от цей, він не схожий на інші. Його розміри 1,20 на 1,20 метра. А глибина три метри. На глибині 2,5 метрів - труба діаметром 18 сантиметрів. Товщина стінки в трубі один сантиметр. Чим відрізняється ще цей колодязь? Не тільки розмірами. Він поштукатурений. Якщо є штукатурка, це означає, що там не повинно було бути вологи. Тому, що штукатурка б відлетіла. І зверху є залишки від гідроізоляції. Це означає, що зверху вода туди теж неповинна була потрапляти. Яке призначення цього колодязя, ми зараз встановлюємо. З чим він був пов'язаний?», - інтригує історик.

Як відомо, Гітлер на Вервольф приїздив тричі. На цій території було прийнято низку дуже важливих рішень по Східному фронту.

«Вперше він прилітає сюди 16 липня 1942 року. І живе до 31 жовтня. Майже 100 днів. Це був достатньо довгий проміжок часу. 23 липня 1942 року на цій ставці Гітлер підписав директиву №45 про наступ на Сталінград і на Кавказ, чим здійснив стратегічну помилку. Він розділив армію Південь на «А» і «Б» групи. Всі генерали йому пояснювали, що це помилка. Але він нікого не почув. І Сталінград він програє. І ще, не дочекавшись рішень по результату, 14 жовтня цього ж року, на цій ставці підписав наказ №1 про перехід до оборони по всьому Східному фронті. Тобто, він визнав провал блискавичної війни проти Радянського Союзу. Це друге дуже важливе рішення, яке було тут прийнято», - констатує Сергій.

Вдруге Гітлер прилетів на Вервольф у 1943 році. І прожив з 19 лютого по 13 березня.

«У цей день він здійснив переліт Вінниця-Запоріжжя-Смоленськ. Підписав наказ №5 про битву на Курській дузі. Це була фактично остання спроба закріпитися на території Радянського Союзу. Але ту битву вони також програли. І втретє, і востаннє, приїхав сюди 27 серпня 1943 року на кілька годин. Він провів тут нараду. Від нього вимагали дивізій, яких у нього не було», - продовжує фахівець.

Про масштаби будівництва Вервольфу й до нині свідчать брили, які розлетілись по території після вибуху.

«Я зараз стою на залишках бомбосховища, яке було передбачено для Гітлера. За його наказом, німці самі, коли відступали, цю ставку зірвали і спалили. І от результатом тих величезних вибухів, в наш час залишилися такі величезні вирви. І фактично залишки від тих споруд, які тут були. Це були досить потужні залізо-бетонні споруди. Вони мали 2,5 метри товщину стін. І товщина перекриття була до чотирьох метрів. Цікава арматура, яка до нашого часу не ржавіє. Вона з високо-вуглецевої сталі, що не піддається корозії. Також в бетоні можна прослідковувати морську гальку. Її спеціально привозили сюди. Вважалося, що це забезпечить кращу міцність бетону. Якщо ми беремо довідку Рогатньова, керівника оперативної групи КДБ, яка обстежувала цю ставку після того, як звідси пішли німці, то там було написано, що ці бункери підземні. От це саме уцій довідці вперше фактично згадано про якісь підземелля», - пояснює.

Для Гітлера ця ставка мала не аби яке значення. Саме слово «Вервольф», з німецької перекладається як вовк-захисник. wehr – це захист. wolf – вовк. А Адольф з німецької – вовк. Можливо, він вважав цю тварину своїм татемом. Але це не вберегло його від поразки.

Нагадаємо, нещодавно на «Вервольфі» провели п’ятий фестиваль історично-військової реконструкції – «Жива історія: Вервольф. Вісмар 1945». Близько 200-т реконструкторів відтворили бій, який відбувся 74 роки тому у портовому німецькому місті та став останнім у Другій світовій війні. Тривав бій п’ять днів. Закінчився за кілька годин до капітуляції Німеччини.

Вінниця.info

Теги: Вінниця Вервольф відкриття підземний бункер 
Матеріали по темі