Суспільство

Театр ляльок у Вінниці: унікальні старовинні персонажі та сучасні герої. Фоторепортаж за лаштунками

9 лютого 2016, 15:15

 Вінницький академічний обласний театр ляльок відкрив таємниці закулісся. Працівники розповіли ВИННИЦА.info, як створюються казкові персонажі: від ескізу до виходу вистави на сцену.

У будівлі за адресою Льва Толстого, 6 проходять вистави, а саме «серце» театру знаходиться навпроти, через дорогу - у майстерні, де виготовляють декорації та різних героїв. В окремій кімнаті, здається, завмерло життя ще довоєнних вистав, які вже не показують. Там зберігаються старенькі, але ще в гарному стані казкові персонажі, яким вже не один десяток років. В підвальному приміщенні є декілька майстерень.

Процес створення ляльок - це тонка, цікава та кропітка робота, над якою чаклує цілий цех професіоналів. Вони працюють в театрі довгий час і знають, як створити справжній ляльковий шедевр.

Художник-постановник Наталя Павлова говорить, що все розпочинається з її ескізів.

«Спочатку я малюю ескізи до вистави, прочитавши сценарій. Потім ескізи затверджують і я виліплюю з глини форми, аби надати персонажу характер, потім виготовляється гіпсова форма. А після того виготовляється пап’є-маше і викладається на гіпс. Далі -  з нею працює художник-оформлювач, потім інший художник малює обличчя і завершує створення образу модельєр»,- розповідає Наталя.

Форми, ескізи і фарби зберігаються в невеличкому приміщенні, де і працюють художники.

Тетяна Шабанова - головний художник, в театрі вона понад 40 років.  Майстриня розповіла, що в рік виготовляється приблизно 2- 3 вистави. Час створення всієї атрибутики для вистави залежить від кількості ляльок і декорацій.

Художник-оформлювач ігрових ляльок Анатолій Молдаван працює з дрібними деталями, пружинками, очами, з механізмами керування ляльок.

«Пап’є-маше потрапляє до мене, я вставляю в нього очі, якщо це маріонетка, роблю руки, ноги. Основа ляльки - це гапіт, який допомагає акторам керувати ляльками. Після того, як я все вставлю, очі відкриваються, вуха махають, язик висовується…потім лялька потрапляє до художника».

Чоловік запевняє, що тільки в руках акторів у ляльки з’являється душа.

Художник-модельєр Тамара Середенко вже понад 50 років виготовляє одяг для акторів і ляльок, чохли для декорацій… Розповідає, що над створення одного образу працює від 1 до 4 днів.

Поруч, в невеликій кімнаті, розташована майстерня, в якій виготовляються декорації для лялькових вистав. Тут царює художник-декоратор, він майструє різні елементи з дерева, картону… Для виготовлення декорацій для однієї вистави витрачається близько місяця. Тут і проходить «реанімація» ляльок, їх ремонтують і складають у спеціальні ящики разом з різними реквізитами.

Найпотаємнішим місцем у всьому приміщенні виявився склад, де зберігаються ляльки, яких вже списали. Тут навіть є старожили, які грали в першій виставі «Сорочинський ярмарок» (30-ті роки XXст).

В ще одній складській кімнаті у величезних ящиках і чохлах зберігаються ляльки та декорації діючих вистав.

 

 

 

 

 

 

 

Репетиція вистави "Півтори жмені"

 

 

 

ВИННИЦА.info

Теги: театр ляльки 
Матеріали по темі