Суспільство

За рахунок сухостою та чагарників у Калинівському районі економлять сотні тисяч гривень на опалені. Репортаж

2 лютого 2021, 10:33

У Калинівському ОТГ Вінницької області дитячі садки, школи амбулаторії та сільські ради опалюють за рахунок придорожніх сухостійних і чагарників. За кілька місяців заощадили понад 300 тисяч гривень. І підрахували, дров вистачить практично на десять років вперед. На що направлять заощаджені кошти, дізнавалась Вінниця.info.

За два місяці в селі Корделівка заготовили 24 вантажівки дров. Їх обрізали ось з цих придорожніх сухостійних і чагарників.

«Тут ясень, і верба, і дуби, і берези старі. Вони віком у майже півстоліття. За два місяці ми заготовили 24 машини дров. Будемо заготовлювати і далі наступні роки. Вони не зіпсуються, але вони нам в нагоді. Тому що можна заощадити на альтернативному паливі», - каже староста Корделівки Сергій Ломачевський.

Ще з 2017-го року всі місцеві комунальні приміщення перевели на котельне опалення. У дитячому садку «Пролісок» на півтисячі квадратних метром, навіть в саму холодну погоду температура не нижче 20-ти градусів тепла. За цим уважно стежить Володимир Жалюк. Колишній енергетик сільського заводу, пішов в кочегари через серцеву хворобу. На новому місці, як стверджує, не просто кочегаром. Але і займається кардіонавантаженнями.

«Котел дуже хороший. У ньому навіть сирі дрова горять. Сухостійні, вони падають, гниють, і їх мало, хто бере. А тут все згорить, буде тепло», - зауважує він.

У дитячому садку вже підраховують, що можна придбати за рахунок зекономлених коштів.

«Різницю можна направили на додаткове та збалансоване харчування, на поліпшення матеріальної бази. На закупівлю іграшок та канцтоварів», - пояснює керівник дитсадку Олена Андрощук.

Місцева школа одна з найбільших в районі. Займає близько 9 тисяч квадратних метрів. Тут можуть одночасно навчатися тисяча дітей. В день на опалення тут йде не менше вантажівки з дровами.

«Ці кошти можна направити на соціальну сферу. Окрім харчування, на комп'ютерний клас. На меблі», - підкреслює директор навчального закладу Віталій Оліхов.

У сусідньому селі Дружелюбівка, дровами також опалюють місцевий садочок, школу. З ділової деревини планують зробити новий паркан. Після санітарної розчистки сухостою, вирішили облагородити центр населеного пункту. Раніше тут були зарості, а тепер готуються облаштувати місце відпочинку.

«Зробимо доріжки, зробимо дитячий майданчик. Хотілося, щоб там були альтанки. Освітлення. Зробити зону для риболовлі. Облагородити місце. Було б просто шикарно. Частину дров надали одній малозабезпеченій сім'ї, де бабуся виховує дитину-сироту після смерті дочки. Вони живуть віддалено від села, за три кілометри, без жодних комунікацій окрім світла. Тому до них була особлива увага, решта лише для забезпечення опалення садочку та школи», - каже виконуючий обов’язки старости села Ольга Яремчук.

До ініціативи приєдналися багато сіл ОТГ. Уже заготовили 350 кубів дров. Це економія більше трьох сотень тисяч гривень з місцевого бюджету.

«Витрати на обрізку та транспортування йдуть за рахунок комунальних установ. Тобто, паливо, транспортні засоби. А людський ресурс, то люди, які не працюють, вони долучаються для того, щоб навести загальний порядок», - розповідає Микола Господарець, перший заступник міського голови Калинівки.

Нагадаємо, у селі Писарівка розчищають чагарник, на якому облаштують дитячий майданчик.

У ОТГ вже підрахували, деревини, яку обрізали уздовж доріг, на опалення приміщень соціальної сфери, повинно вистачити практично на десять років вперед. Але зупинятися на цьому не планують. З початком весни також проведуть санітарну очистку біля полів.

Зауважимо, у Вінниці вантажівка з дровами коштує 4-5 тисяч гривень.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі ‒ https://t.me/vinnitsa_info.

Вінниця.info

Підписуйтесь на Винница.info в Telegram
Теги: Вінниччина Калинівка економія опалення дрова чагарники сухостій 
Матеріали по темі