Культура

У Львівській академії мистецтв розповіли про п’ятьох талановитих вінничан, які навчалися в закладі, та їхні історії успіху

17 вересня 2020, 13:50

Цьогоріч у Львівській академії мистецтв за підтримки Українського культурного фонду започаткували проєкт, в якому розповідають про відомих випускників закладу. Серед них – і п’ятеро вінничан, які в останні роки активно презентують свої роботи в Україні та за кордоном, влаштовують перфоманси та організовують виставки на різноманітних фестивалях. Також протягом останніх п’яти років всі вони у різний спосіб взаємодіяли з сучасним виставковим простором Львова – галереєю ЛНАМ.

Про їхні проєкти та досягнення Вінниця.info розповіли у Львівській національній академії мистецтв.

Марина Наумчук – художниця по текстилю, перформерка, працює з новими медіа, колажем та фотографією. Мисткиня – учасниця багатьох мистецьких виставок, симпозіумів та резиденцій, серед яких: «Catena Ukraine», DEC-ART, Тиждень української культури в ООН, PATA Summer Course (Польща), мистецький проєкт «Autoportret Intymny» та «Portret Intymny» (Україна-Польща). Окрім того, талановита вінничанка – стипендіатка Gaude Polonia 2019 року.

Як розповідають в академії мистецтв, у своїх персональних проєктах та перформансах Марина використовує текстиль, як важливу складову розкриття ідеї та концепції. Прикладом такого поєднання «сучасного та традиційного» у роботі з тканиною стала персональна виставка художниці «Особиста історія» у галереї ЛНАМ. Одним з найбільших зацікавлень мисткині є людина та її вчинки, прояви яких є зразком сили волі та жаги до життя. Історії зачіпають її насамперед на емоційному рівні. Персональні проєкти художниці відбувалися у Львові, Тернополі та місті Торунь в Польщі.

Марина Наумчук на тлі своєї роботи у галереї ЛНАМ

Перформанс для молодої мисткині є тою формою виразу та комунікації з глядачем, яка допомагає розповісти власне бачення історії, що її вразила. З 2015 року Марина є учасницею проєктів та фестивалів з перформансу – доволі нового для України виду мистецтва. Її перформанси «Nie Ladnie» та «Орігамі пам’яті» відбулися у Польщі. Серед представлених в Україні виділяються продемонстровані у Вінниці на фестивалі Intermezzo «Не доходять ненаписані листи» та «Життя: крапка, лінія, пляма» у галереї «Дзиґа» у Львові.

Цікавлячись насамперед актуальними мистецькими практиками, Марина водночас розвиває та поглиблює можливості використання сучасного арт-текстилю у мистецтві сьогодення. Тому художниця паралельно з творчою діяльністю навчається в аспірантурі Львівської академії мистецтв, де досліджує сучасний художній текстиль в інтердисциплінарному полі. З роботами талановитої вінничанки можна ознайомитись на її особистій сторінці в Instagram.

Робота Марини Наумчук, виконана на Фестивалі мистецтв «Відкриваємо душу і серце»Марина Наумчук. Перфоманс у галереї ЛНАМ


Марина Наумчук. «Моя Опора»


Марина Наумчук. «Пам'ять про Народження»

Дарія Пащенко – художниця, яка працює в жанрі експресіоністичного живопису, а також експериментує з новими медіа. Вона є учасницею міжнародних резиденцій, наприклад CatenArt у Берліні.

У 2015 році Дарія брала участь у масштабному проєкті галереї Karas «Кулькова ручка». Тоді ж розпочалася її співпраця з галереєю ЛНАМ. Вона була учасницею проєкту «Мімікрія», який самостійно організували студенти кафедри монументального живопису, аби спробувати власні сили у виставковій діяльності. Разом з Валентиною Слівко Дарія представила свій проєкт на фестивалі аудіовізуального мистецтва «Тетраматика». Сьогодні художниця активно шукає можливості для взаємодії з мистецькими осередками за кордоном, зокрема у Німеччині.

Інтелектуальна складова та експресивний характер вирізняють твори молодої мисткині з-поміж інших живописців. Нашарування деталей у пошуку змістів, притаманні її творам, перегукуються з екзистенційними пошуками самої художниці. Проєкти Дарії вирізняються яскравою індивідуальною манерою та водночас певною хаотичністю, подолання якої є викликом для художниці. З окремими її роботами також можна ознайомитись в соцмережах.

Дарія Пащенко. «Діти ловлять сонячного зайчика», 2020Дарія Пащенко. «Заводний апельсин», 2017


Дарія Пащенко. Триптих «Донбас», 2017


Живописна робота Дарії Пащенко


Дарія Пащенко «Гра в шахи», 2019

Артур Солецький – живописець та дизайнер. Молодий чоловік – учасник та лауреат численних конкурсів, виставок, фестивалів та резиденцій: ленд-арт фестиваль «Хортиця» у Запоріжжі, групові виставки в рамках фестивалю аудіовізуального мистецтва «Тетраматика» та спільного українсько-польського проєкту-резиденції «Autoportret Intymny», резиденція для молодих митців у галереї «MASLO» у Хмельницькому. У 2018 році Артур став лауреатом IV всеукраїнського конкурсу у сфері сучасного мистецтва ім. Натана Альтмана у Вінниці. Його цікавить міждисциплінарний підхід до творчості.

Митець активно працює в сфері живопису, графіки, інсталяції, відео- та ленд-арту. Артур Солецький брав участь в конкурсі на премію А. Бокотея, де запропонував роботу, що свідомо імітує скло. Таким чином митець підкреслив важливість ідеї у своїй творчості, а не матеріалу як такого. На схожій концепції базуються персональні виставки митця: «Можливість/Дійсність» у галереї ЛНАМ та «Забуті» в одній з галерей сучасного мистецтва Білої Церкви. Торік молодий художник став лауреатом архітектурного конкурсу макетів Tubądzin на міжнародному фестивалі архітектури та мистецтв «ВЕЖА-2019», однією з нагород конкурсу була поїздка до Італії. Цей проєкт Артур Солецький розробляв у співпраці зі своїм викладачем Миколою Молчаном.


Артур Солецький на відкритті персонального проєкту «Забуті», Бункермуз – Біла Церква, 2020

Артур належить до покоління митців, які знаходяться в процесі формування власного мистецького діалогу з глядачем. Його творчість вирізняється тяжінням до вирішення візуалізації проблематики, тісно пов’язаної з соціальними та політичними контекстами сьогодення. При створенні інсталяцій митець часто звертається до скульптурних форм. Це порушує питання міждисциплінарності та актуальності взаємодії різних візуальних практик.

Артур Солецький співпрацює з Музеєм скла у Львові – розробляє візуальну концепцію та інтерактивне наповнення. Працює як художник та дизайнер. Митець навіть створює комікс, в якому розповідає історію скла у характерних для себе фігуративно-графічних формах. Більше про творчість Артура можна дізнатися на його особистій Instagram-сторінці.

Артур Солецький. Комікс для Музею скла у Львові за підтримки УКФ, 2020Артур Солецький. Комікс, створений для Музею скла у Львові за підтримки УКФ, 2020


Фрагменти експозиції Артура Солецького «Можливість/Дійсність», 2019 р.


Сергій Деркач – художник по дереву та скульптор. Працює здебільшого з деревом та керамікою. Учасник багатьох колективних виставок та фестивалів культурно-мистецького спрямування. Серед них: «Erasmus Exhibition» у Вроцлаві (Польща), «Ангелотворення» у рамках виставки «Ангели» у Національній галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького у Львові, «Vezha Festival» у Свірзькому замку та «ГогольFest» у Дніпрі.

Сергій один семестр навчався у Вроцлавській академії мистецтв у Польщі, як учасник програми мобільності студентів «Erasmus». Результатом цього студентського стажування стало зацікавлення митця керамікою. Робота «Висота», виконана саме в цій техніці, була представлена на виставці «Сучасне декоративне мистецтво. Молода генерація» у галереї ЛНАМ. У 2017 році Сергій Деркач вдало продемонстрував свої роботи у проєкті «The Wood». Митець також бере участь в соціальних проектах. Одна з його робіт представлена на виставці оновленого простору бібліотеки «Сенсотека» у Львові.

Сергій Деркач зі своєю роботою «Морфологія форми»


Випрацювавши кілька зразків скульптурних форм абстрактного та зооморфного характеру, митець тиражує їх. Але він не перетворює це на ремісниче штампування однакових фігурок. Він змінює текстурний характер поверхні та її колір, експериментує, таким чином дещо змінюючи акценти у образному характері своїх просторових об’єктів та малої скульптурної пластики. Локальні кольорові площині роблять його дерев’яні вироби подібними до керамічних, скляних чи пластикових творів.

Робота Сергія Деркача «Висота» на виставці у Галереї ЛНАМ


Сергій Деркач. «TheFutur», дерево, емаль, 2020Сергій Деркач. «Висота», кераміка


Сергій Деркач. З серії «Торро», дерево, емаль

Богдан Ломоносов – художник по склу та кераміці. Дворазовий номінант премії для молодих художників-склярів А. Бокотея. Автор персональної виставки у Вінницькому краєзнавчому музеї.

Митець працює з різними техніками склярства. У своїх роботах рефлексує на актуальні проблеми суспільства, як наприклад у проєкті «Вимушені зміни». Разом з сестрою заснував власний бренд скляного та керамічного посуду White leaf. Для їх виробів характерні вишукана естетика та чистота ліній.

Робота Богдана Ломоносова, номінована на премію А. БокотеяБогдан Ломоносов. З серії «Вимушені зміни»


Робота Богдана Ломоносова для студії «White leaf»


Скляні та керамічні вироби студії «White leaf»

Як зазначають в академії, сама Вінниця закладає культурний й творчий фундамент майбутніх митців та сприяє розвитку актуальних мистецьких практик. А молоді митці обов’язково реагують на такі зрушення.

Матеріал підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів.

Нагадаємо, в червні у Вінниці затвердили офіційний брендбук, в якому детально розповіли, як дизайнерам та митцям використовувати бренд міста.

Вінниця.info, фото – надані Львівською національною академією мистецтв

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: ЛНАМ вінницькі художники культура 
Матеріали по темі