Місто

У центрі Вінниці на місці колишніх Садків будуватимуть новий сквер і відкриють річку Каліча

3 вересня 2021, 12:56

Департамент комунального господарства та благоустрою Вінницької міської ради оголосив тендер на розробку проектно-кошторисної документації по об’єкту «Нове будівництво скверу по вул. Архітектора Артинова (між буд №38 та №40) з виходом на вул. Театральну (між буд. №37 та №41) та з влаштуванням відкритого русла р. Каліча в м. Вінниці». Очікувана вартість – 861,7 тис грн.

Йдеться про розробку ПКД на будівництво скверу Альтмана, на ділянці площею 0,2 га.

Переможець тендеру має розробити документацію з врахуванням ескізів переможця архітектурного конкурсу.

Передбачено відкрити річку Каліча, яку в 60-х роках при забудові міста частково пустили під землю.

Історичне місце Вінниці

Ділянка знаходиться в історичній частині міста. На карті 1811 року добре видно русло річки Каліча, що розділяє тогочасну Вінницю і так звані Садки. Це була територія, де будували заміські садиби, біля багатьох окремих будинків облаштовували великі фруктові сади.

Першим, хто почав активно забудовувати Садки, був Ян Лазовський. Його сім’я в середині ХІХ століття придбала шість гектарів вінницької землі та створила на них маєток з ландшафтним парком. На місці скверу у часи Лазовського був парк, званий лісом. Там росли великі верби, була дамба для регулювання води в струмку.

Початок ХХ століття. Цей час в історії збігається з дитинством Натана Альтмана (1889 р.н.), що цілком імовірно гуляв цими місцями та жив неподалік на Нижній Єрусалимці. Ймовірно, що відвідував і еврейський ринок «На Калічі», що стояв над витоком струмка.

У 1950 - 1960-ті роки частину русла пустили під землею в лотку. Проте будівництво на місці коллектора технічно було складною задачею. Так і виник майбутній сквер Альтмана - технічним розривом між двома будинками. Ця складність також вберегла частково зелену зону Калічанського яру, що йде від скверу до Південного Бугу.

Сквер Альтмана є частиною природно сформованої зеленої зони, що утворена Калічанським яром. Проєктом передбачено відкрити струмок річки Каліча.

Ескіз скверу Альтмана


Як повідомляла Вінниця.info, проєкт створення скверу Альтмана «зрів» давно. Ініціатива облаштування Альтман скверу була сформована у 2015 році. У 2019 році провели вивчення громадської думки щодо майбутнього скверу: опитували містян, які проживають у будинках поряд, згодом — усіх вінничан з приводу того, які об’єкти й активності вони хотіли б бачити у міському сквері. Результати цих досліджень і лягли в основу завдань архітектурного конкурсу «Альтман сквер». В липні 2020 року презентували ескізний проєкт - переможець.

Територія між будинками 38 та 40 на вулиці Артинова зараз


Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі ‒ https://t.me/vinnitsa_info.

Вінниця.info, фото та історія з проектної документації

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: сквер у центрі Вінниці 
Матеріали по темі