Місто

У Вінниці депутати вирішили «собаче» питання

31 травня 2013, 16:07

31 травня сесія Вінницької міської ради підтримала програму, яка передбачає колективну відповідальність влади і громади за долю бродячих собак. Планують збудувати муніципальний притулок на 400 тварин, де їх оглянуть ветеринари, і якщо за 45 днів для собаки не знайдуть господаря, тварину присиплятимуть.

Про це повідомляє департамент у справах ЗМІ та зв’язків з громадськістю Вінницької міської ради.

Сьогодні у Вінниці за різними підрахунками на вулицях мешкає від 9 до 10 тисяч бродячих собак. Щороку санепідемстанцією фіксується в середньому тисяча покусів людей безпритульними тваринами. В 30 % цих випадків – тварини кусають дітей. Водночас постійно зростає кількість звернень від вінничан щодо покусів або агресивної поведінки безпритульних собак. За даними «Цілодобової варти» у 2011 було 299 таких звернень, у 2012 – 455, за перший квартал цього року вже зафіксовано 175 звернень.

В середині 2000-х років міська влада підтримала створення і розвиток приватного притулку, яким опікуються волонтери благодійного фонду «Планета». Щороку на діяльність притулку спрямовуються кошти міського бюджету (2011 – 120 тис. грн., 2012 – 206 тисяч, на цей рік в бюджеті заплановано 170 тис. грн.). Дотепер питання регулювання чисельності безпритульних тварин вирішувалось через проведення стерилізації собак у притулку з подальшим поверненням їх на вулиці міста. Однак чисельність бродячих собак у місті не зменшується, що свідчить про те, що існуюча форма поводження із безпритульними тваринами не ефективна.

З аналогічною проблемою зустрічались міста і в інших країнах світу, особливо в Європі. В більшості з них на сьогоднішній день діє модель вирішення цієї проблеми, де поєднується гуманність, практичність і ефективність, причому, закріплена вона відповідними директивами Європейського Союзу і законодавчими актами на національному рівні.

В Україні діюче законодавство не передбачає чіткого регулювання цього складного питання, тому Вінниця власними силами та на місцевому рівні визначає модель поводження з безпритульними тваринами, яка формується в рамках національного законодавства.

Заступник директора департаменту комунального господарства та благоустрою міської ради Юрія Павлінчук проінформував депутатів, що програма, винесена на розгляд сесії 31 травня, передбачає комплексні заходи для вирішення цього питання. Йдеться про будівництво у місті сучасного муніципального притулку для бездомних тварин. Він буде складатись із двох блоків загалом на 90 вольєрів, ветеринарної клініки та адміністративної будівлі. Притулок зможе прийняти близько 400 тварин. Там їх оглядатимуть та лікуватимуть ветеринарні лікарі. Собак вноситимуть в єдиний реєстр і через різні інформаційні ресурси розповсюджуватимуть про них інформацію для пошуку господарів. До цього процесу зможуть долучатись усі небайдужі. Якщо протягом 45 днів бажаючих забрати собаку додому не знайдеться – її присиплятимуть. А тих тварин, які знайдуть собі хазяїв, вноситимуть до єдиного реєстру домашніх тварин. В реєстрі буде інформація як про саму собаку, так і про її власника. При реєстрації господарю видаватиметься реєстраційне посвідчення, а тварині – жетон з унікальним індивідуальним номером. І якщо собаку з таким жетоном буде знову знайдено на вулиці – буде легко ідентифікувати її господаря та притягнути його до адміністративної відповідальності як факт жорстокого поводження з тваринами. Реєструвати тварин також матимуть можливість інші притулки (в тому числі приватні), кінологічні клуби, ветеринарні клініки та ветеринарні лікарі.

Інше бачення вирішення питання безпритульних тварин у зоозахисників, які сьогодні пікетували засідання сесії. За словами їх представниці Людмили Сидорук, яка звернулась до депутатів, неефективність методу стерилізації волонтери притулку пов’язують із тим, що притулок недостатньо фінансувався з бюджету громади. На запитання депутата Віктора Крівіцького, хто несе відповідальність за дитину, покусану собакою, що пройшла стерилізацію і знову опинилась на вулиці, зоозахисниця відповіла, що за це зона відповідальності всієї громади.

Іншої думки був депутат Володимир Шамрай, який пропонував залишити діючий механізм – біостерилізацію. Більше того, проводити її за рахунок бюджету громади і не тільки для бездомних тварин, але й для домашніх. Зокрема, робити її безкоштовно для тварин, власники яких належать до малозабезпечених категорій громадян.

Але більшість депутатів, які брали слово, підтримали колегу Крівіцького – у цій непростій дилемі потрібно розставити пріоритети, і однозначно перевагу потрібно віддати безпеці і здоров’ю людей. А депутат Тамара Кривов’яз, як лікар, звернула увагу на іще одну проблему – перебої з вакцинами: «Сьогодні держава фактично зняла з себе відповідальність за забезпечення централізованого фінансування на придбання вакцин і сироваток на лікування покусаних. Треба зважити, що це лікування надзвичайно болісне і затратне. І особливо діти його переносять вкрай важко».

Присутній на сесії головний державний санітарний лікар міста Олександр Сорочан підтвердив існуючу проблему з поставками вакцини і зазначив, що вирішення питання безпритульних тварин лежить не тільки в етичній площині: «Вигляд самого миловидного цуценяти не може стояти поруч із покусаним обличчям дитини. Треба пам’ятати і про небезпечні та паразитарні хвороби, якими можуть захворіти люди від контактів з безпритульними тваринами. Вінниця оточена лісовими масивами. Безпритульні собаки та коти можуть контактувати з дикими тваринами, хворими на сказ, якого в області дуже багато. Сказ не лікується – це смерть для людини в будь-якому разі. І випадки заносу сказу у місто були – в позаминулому році ми щепили домашніх тварин всього мікрорайону П’ятничани».

В результаті голосування 33 з 40 присутніх на сесії депутатів підтримали нову програму. По завершенню сесії міський голова Володимир Гройсман так прокоментував прийняте депутатським корпусом рішення: «Є різні точки зору, і я їх поважаю. Але є проблема: тисячі укусів, і 30% - це покусані діти. Не звертати на це увагу неможливо. Ідеальний варіант – це збудувати притулок на 10 тисяч безпритульних тварин і зробити там для них якісні умови утримання та харчування. Але будемо відвертими – на превеликий жаль, нам це не по кишені. Тому потрібно знаходити рішення по пріоритетності. А в даному випадку це здоров’я людини і дитини. Ми сьогодні прийняли відповідальне рішення для людей, а від нас вимагали прийняти рішення, яке нехтує людьми, їх безпекою і здоров’ям, натомість прийняти рішення на бік тварин. Притулок буде створено не за рік-два. Ще є час. Тому всі, кому небайдужа доля безпритульних тварин, зараз можуть чітко сформулювати своє відношення до цієї проблеми і рівень своєї відповідальності та бажання долучитись».

ВИННИЦА.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Матеріали по темі