17 берез. 2016 15:57

Останнє оновлення  
22 груд. 2023 12:53
Суспільство
0

268

0

У Вінниці ліквідують музей з унікальними військовими винищувачами. Люди звернулись до Полторака

У Вінниці ліквідують музей з унікальними військовими винищувачами. Люди звернулись до Полторака

 До кінця весни у Вінниці може зникнути Військово-історичний музей Повітряних сил ЗСУ


У Вінниці ліквідують музей з унікальними військовими винищувачами. Люди звернулись до Полторака

 Вже до кінця весни у Вінниці може зникнути Військово-історичний музей Повітряних сил ЗСУ, розташований за адресою Червоноармійська, 105. Причиною цьому стала директива Міноборони «Про проведення додаткових організаційних заходів у 2016 році». Документ передбачає скорочення 4 тисяч працівників та повну ліквідацію філій Національного військово-історичного музею України.

Про це на своїй сторінці у Facebook написала журналіст Марина Тепленко.

За її словами, на початку березня музей відвідав директор НВІМУ В.Таранець та представники Ракетних Військ Стратегічного Призначення м. Первомайськ, аби оцінити фонд та вирішити його подальшу долю.

Варто зазначити, що саме у Вінницькій філії знаходяться 40 унікальних експонатів, наприклад, літаки «Як-11» періоду Другої світової війни чи «МіГ-25», занесений до Книги рекордів Гіннеса як найшвидший у світі бойовий літак.

Місцеві ветеранські організації б’ють на сполох, бо ліквідація музею назавжди знищить ту військову історію, яку і Вінниці збирали останні 10 років. Небайдужі городяни написали звернення до міністра МОУ Степана Полторака з проханням берегти музей Повітряних Сил, який став «візитівкою» міста.

Текс листа

Міністру оборони України

генералу армії

Полтораку С.Т.

 

Шановний Степане Тимофійовичу!

Ветерани Військово-Повітряних і Повітряних Сил Збройних Сил України,яких у Вінниці мешкає декілька тисяч з болем в душі сприйняли інформацію про ліквідацію філії Національного військово-історичного музею України(НВІМУ) – музею Повітряних Сил, який знаходиться на території Командування Повітряних Сил у місті Вінниці.

Філією НВІМУ-музей Повітряних Сил став у 2014 році, до цього він називався Військово-історичний музей Повітряних Сил Збройних Сил, створений за рішенням Міністра оборони України в 2005 році. Невипадково музейбув створений у Вінниці, адже саме Вінницю в народі називають столицею військової авіації. Вінниччина історично пов’язана із зародженням авіації, саме тут, в селищі Вороновиця сім років жив і працював винахідник першого в Росії та Україні літака Олександр Можайський. Інший винахідник та конструктор, ім’я якого відоме на весь світ, Ігор Сікорський, проживав та працював над удосконаленням бомбардувальника “Ілля Муромець”разом з Ескадрою Повітряних кораблів, яка з 1916 по1918 базувалася в місті Вінниця.

Після Другої світової війни у Вінниці базувалися штаби командувань 2-ої, 43-ої Повітряних армій Дальньої авіації. Після переформування 43-ої ПА ДА в 43-ю Ракетну армію у Вінниці був сформований штаб 2-го окремого важкого бомбардувального авіаційного корпусу Дальньої авіації, на базі якого 1980 року сформували штаб 24-ої Повітряної армії Верховного Головного Командування оперативного призначення. Після створення незалежної держави Україна на базі 24-ої Повітряної арміїВГК (ОП). в 1992 році було створено Командування Військово-Повітряних Сил Збройних Сил України, а в 2004 році - Командування нового виду Повітряних Сил Збройних Сил України який поєднує як військову авіацію так і протиповітряну оборону держави.

Понад 10 років існує музей Повітряних Сил Збройних Сил України (в подальшому – музей) – це своєрідний музей, унікальність якого полягає у зібрані експонатів військової техніки (авіаційної, зенітної ракетної, радіолокаційної та ракетної стратегічної), якої немає в інших музеях України. Площа майданчику музею“просто неба” займає 17269 м2. Музей нараховує понад 40 одиниць експонатів натурної військової техніки. Кількість музейних предметів основного фонду складає понад 1200 одиниць. Експозиція авіаційної техніки представлена 23 літаками та вертольотами. Найбільш унікальними з її числа є єдині, що збереглися в Україні, літаки Як-11 періоду Другої світової війни, а також реактивний літак другого покоління в варіанті постановника перешкод Як-28ПП. Поки що, тільки в цьому музеї є можливість побачити винищувач четвертого покоління серійної конфігурації Су-27. Музей має й інші експонати, що заслуговують уваги. Наприклад МіГ-25, занесений до книги рекордів Гіннеса, як найшвидший у світі бойовий літак, Су-15ТМ “МАЕСТРО”, що носить ім’я популярного актора та режисера Леоніда Бикова, МіГ-15біс встановлений на честь найкращого аса Другої світової війни тричі Героя Радянського Союзу І.М. Кожедуба. Тільки в цьому музеї можна побачити найбільшу експозицію макетів авіаційних засобів ураження (авіаційних бомб, ракет понад 100 одиниць). Найбільш повно представлена експозиція зенітної ракетної техніки. З чотирнадцятиодиниць цієї техніки, чотири (пускові установки зенітних ракетних систем і комплексів С-300В1, С-300ПС, С-200В“Вега”, “Бук-1М”) експонуються в Україні лише в музеї Повітряних Сил. Представлена в музеї і ракетна стратегічна та космічна техніка. Це пускова установка легендарного, мобільного ґрунтового ракетного комплексу РСД-10 “Піонер”, яких у світі збереглося всього чотири.

На території музею встановлено меморіальний знак “Вони не повернулися з польоту” на честь авіаторів які загинули в АТО, та тим хто загинув при виконанні службових обов’язків. В 2014 році за рішенням міськвиконкому міста Вінниці саме на базі музею повітряних Сил відкрито алею Героїв уродженців міста Вінниці.

В залах музею експонуються унікальні колекції авіаційного гарматного озброєння, розрізних авіаційних ракет яких немає в жодному музеї в Україні, а також представлені експозиції з історії Військово-Повітряних Сил України, Військ Протиповітряної оборони України та інші. Кожен рік музей відвідує понад 15000 відвідувачів. Всього в музеїпобувало понад 150000 тисяч відвідувачів. Музей відомий не лише в Україні, але й далеко за її межами. Протягом десяти років музей відвідало 63 офіційні іноземні делегації з понад 50-ти країн світу.

Постійні заходи,що проводяться музеєм, сприяють утвердженню славних бойових традицій Повітряних Сил Збройних Сил України, патріотичному, моральному та естетичному вихованню військовослужбовців і цивільної молоді, підвищенню їх культурного й освітнього рівня. Музей Повітряних Сил шляхом поширення військово-історичної інформації, здійснює позитивний вплив на виконання особовим складом завдань бойової підготовки, готовності до виконання свого конституційного обов’язку, пропаганді військової історії України серед широкого загалу громадян і формуванню їх національної самосвідомості.

Музей, є гордістю Повітряних Сил Збройних Сил України та міста Вінниця. Його ліквідування понесе величезну втрату для всієї України.

Звертаємось до Вас з великим проханням не ліквідовувати музей Повітряних Сил, а повернути його до складу Командування Повітряних Сил Збройних Сил України зі всіма фондами та чисельністю працівників музею.

У Вінниці ліквідують музей з унікальними військовими винищувачами. Люди звернулись до Полторака

У Вінниці ліквідують музей з унікальними військовими винищувачами. Люди звернулись до Полторака - фото 2

У Вінниці ліквідують музей з унікальними військовими винищувачами. Люди звернулись до Полторака - фото 3

У Вінниці ліквідують музей з унікальними військовими винищувачами. Люди звернулись до Полторака - фото 4

У Вінниці ліквідують музей з унікальними військовими винищувачами. Люди звернулись до Полторака - фото 5

ВИННИЦА.info, фото - "Вікіпедія"