Суспільство

У Вінниці рятуватимуть найдавнішу пам’ятку архітектури міста «Мури»?

18 листопада 2015, 15:47

 16 листопада Міністерство культури України надало погодження реставраційного завдання на проведення науково-проектних робіт для виконання першочергових протиаварійних та консерваційних робіт на пам'ятці архітектури національного значення «Башта та мур». Дозвіл надано релігійній громаді Спасо-Преображенського кафедрального Собору Вінницької єпархії Української православної церкви, на балансі якої перебуває пам’ятка архітектури.

Процес по виготовленню документації для порятунку пам’ятки архітектури було розпочато влітку 2015 року. Тоді Вінницька Єпархія звернулась до фахівців Українського державного науково-дослідного проектного інституту «УкрНДІпроектреставрація» (м. Київ) для створення проектної документації. Адже проведення робіт без документації є протизаконним, окрім того, лише фахівці та реставратори можуть визначити регламент необхідних робіт.

«Коли проектна документація була готова на проведення першочергових протиаварійних робіт, її потрібно було погодити в Міністерстві культури. Зараз якраз все на етапі погодження в Міністерстві культури. Повністю вони ще не погоджені, але важливий етап вони вже пройшли. Сподіваюсь, найближчим часом документи будуть «на руках», - розповідає історик Олександр Федоришен.

Але після завершення процесу підготовки документів, постане питання: «за що рятувати «Мури»?

«Для проведення антиаварійних робіт потрібні величезні кошти. І зрозуміло, що Вінницька єпархія, на балансі якої перебуває пам’ятка архітектури не зможе одномоментно виділити їх. У даному випадку йде мова про оперативне втручання серйозні фінансові вливання для порятунку об’єкту, який є пам’яткою архітектури національного значення», - говорить О. Федоришен.

Повного кошторису поки що немає, але є «дорожня карта» необхідних робіт вже розроблена «УкрНДІпроектреставрація». Тепер потрібно, щоб фахівці підтвердили, що саме цей напрямок робіт є правильним.

Далі громадськість, церква, влада міста та області спільно повинна знайти кошти на порятунок «Мурів» від руйнування.

«Релігійна громада Спасо-Преображенського кафедрального Собору зацікавлена, щоб був відреставрований комплекс пам’ятки архітектури національного значення «Домініканський монастир і Мури», в якому знаходиться Преображенський Собор. Саме з цією метою ми звернулись до фахівців, які сьогодні нам допомагають це зробити, і будемо вкладати певні кошти. Але ми розуміємо, навіть, якщо ми докладемо всіх зусиль, нам може їх не вистачити щоб вберегти цю пам’ятку, яка є унікальною для нашого міста. Тому звертаємось до «людей доброї волі», щоб вони долучились до цієї справи. З відповідними проханнями будемо звертатись і до влади. Адже пам’ятка архітектури знаходиться на балансі держави. Держава є її власником, а ми користувачами. Тому думаю спільними зусиллями ми зможемо врятувати від руйнації пам’ятку архітектури», - сказав протодиякон Владислав Демченко – секретар Вінницької Єпархії УПЦ.

Через кілька днів, після висвітлення проблеми в ЗМІ щодо стану "Мурів", та звернення двох громадських організацій до нащадка польської родини Грохольських, за кошти яких у ХVII столітті зводився Собор і "Мури", пан Генрік Грохольський, який живе у Варшаві повідомив про надання коштів для робіт по відродженню пам‘ятки архітектури.

ВИННИЦА.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: реставрація архітектура 
Матеріали по темі