Місто

У Вінниці синагога віддала перший поверх столітньої будівлі під лотерею «Золота підкова». Фото

26 лютого 2018, 11:56

 На першому поверсі синагоги Лівшиця, що на Соборній, 62, розмістилося представництво лотереї. Днями там почепили вивіску «Золота підкова», вікна заклеїли.

26 лютого журналісти Вінниця.info звернулися за коментарем до голови єврейської релігійної громади міста Ісаака Новоселицького. Той відмовився говорити про лотерею у синагозі.

«Не знаю, що там має відкриватися. Мені немає коли цим займатися, я взагалі з журналістами не спілкуюся», - сказав Ісаак Новоселицький.

У департаменті комунального майна Вінницької міської ради редакції повідомили, що приміщення по Соборній, 62 не знаходиться в переліку об’єктів комунальної власності. Отже, фактично є власністю релігійної громади.

Будівля має два окремих входи, на перший та на другий і третій поверхи. Раніше на першому ярусі розміщувався банк, потім магазин одягу. А в лютому на фасаді будівлі з’явилися великі жовті літери «Золота підкова».

Ситуація виклала резонанс у соцмережах, її коментують та обговорюють вінничани:

Вінницький фотограф Зорій Файн:

 

 

 

Архітектор, викладач Вінницького коледжу будівництва та архітектури Євген Совінський:

Довідка

Синагога за адресою Соборна, 62 збудована у 1897 році за кошти вінницького купця Ліфшиця. До початку революції 1917 це була головна синагога Вінниці. Служби проводилися тут до 30-х років XX ст. У 1930 році будівлю закрили та перетворили на клуб ім. Йосифа Сталіна, попередньо позбувшись від будь-якого натяку на первинне призначення цієї будівлі (високі вікна були затягнуті темним сукном, а вгорі на фронтоні зяяла кругла діра). Під час Другої світової війни там нагромаджувався одяг, конфіскований у вінницьких євреїв.

Одразу ж після війни тут на деякий час розташувався театр, а згодом — філармонія. Будівлю синагоги повернули єврейській громаді в 1992 році, після чого її було повністю відремонтовано зусиллями рабина Лейбла Суркіса та Ісаака Новоселецького.

Нагадаємо, 16 лютого Центр історії Вінниці опублікувaв aрхівне відео. У фільмі покaзaно зaкриття синaгоги Лівшиця у 1927 році. Плaкaти з нaписaми нa їдиш з вимогою перетворити синaгоги нa осередки культури, опломбувaння дверей синaгоги, встaновлення червоного прaпорa нa її дaху.

 

 

 

 

Вінниця.info

Теги: будівля лотерея синагога 
Матеріали по темі