Суспільство

У Вінниці відкрили виставку про революцію: документи, гармата і стіл Петлюри, який довелося розбирати. Фоторепортаж

15 травня 2018, 17:14

 15 травня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку «Українська революція 1917–1921 рр. на теренах Поділля».

Тут представлені оригінальні документи, часописи періоду визвольних змагань, однострої, зброя армії УНР, гільзи, гармата, військові нагороди, елементи одягу Легіону Українських Січових Стрільців, шкіряні ремені, військові фляги. А також у виставкову залу перенесли стіл, за яким працював Головний Отаман Симон Петлюра. При вході у музей розтушували панцерник «Петлюра».

Вінницький історик Олександр Федоришен зазначив, що «Центр історії Вінниці» на виставці презентував фондову колекцію одностроїв.

«Дана виставка є однією з перлин святкування 100-річчя Вінницького обласного краєзнавчого музею. Краєзнавчий музей, Центр історії Вінниці, Державний архів Вінницької області та музей історії Києва репрезентують артефакти, документи, однострої, пресу, зброю та техніку того часу.

Основана мета виставки це той факт і твердження, і те бажання щоб 24 серпня в Україні щороку українці відзначали відновлення української незалежності, а не проголошення.

Безперервність державної урядової військової традиції української держави 1917-1921 років і сучасність. Ми бачимо ті самі символи, ми бачимо ті самі заклики, ті самі гасла. Можливо, подібні пресові звістки і сповіщення, можливо більш сумного ґатунку», - каже історик.

 

Завідувач науково-дослідницького відділу новітньої історії Лариса Семенко зазначила, що спеціально для виставки був розібраний і перенесений стіл Симона Петлюри. Стіл не могли винести, бо не він вміщався у дверний прохід після проведеного перепланування приміщення.

«Поділля фактично було в епіцентрі тих подій української революції. Тут перебували уряди, тут відбувалися важливі бої, багато наших подолян віддали життя за українську революцію, за соборну, єдину і незалежну державу. На цій виставці вперше представлені оригінали універсалів Центральної Ради, документи Дерикторії, дипломатичні паспорти родини Голубів, які перебували в Петрограді у 1918 році, унікальна є ощадна книжка на ім’я Чеботаря видана під час гетьманату у 1918 році.

 А також представлений овіяний легендами стіл, за однією з версій саме за ним сидів Симон Петлюра, коли уряд Дерикторії перебував у Вінниці. Він, начебто, за цим столом підписував цілий ряд важливих документів, які приймав уряд Дерикторії. Цей стіл вперше ми демонструємо на виставці. Для того, щоб стіл перенести до зали з кабінета директора, ми викликали спеціальних реконструкторів з Києва і під їхнім керівництвом майже день розбирався цей стіл. Потім його перенесли у 16 залу і вже тут його по деталях монтували. В майбутньому буде проведена реконструкція, будуть відновлені деякі елементи», - каже працівник музею.

Виставка триватиме до 2 вересня.

Нагадаємо, 14 жовтня 2017 року у Вінниці відкрили пaм’ятник Симону Петлюрі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вiнниця.info


Теги: виставка реконструкція 
Матеріали по темі