Культура

У Вінниці відкриють унікальний музей української марки. Колекцію передадуть із США

2 липня 2015, 18:00

 У центрі Вінниці відкриється незвичайний музей. Нащадок вінничанина, що мешкає в Америці, передасть на батьківщину унікальну колекцію українських марок, вартість якої вимірюється мільйонами доларів.

2 липня Вінницька мерія підписала Меморандум про співпрацю з Міжнародним благодійним фондом «Музей української марки ім. Якова Балабана» щодо відкриття однойменного музею. Розташовуватиметься він за адресою Соборна, 29 – на другому і третьому поверхах.

 «Для міста Вінниці – це велика честь, що ми матимемо можливість створити перший в Україні музей саме української марки. Ми достатньо ефективно провели перші кроки і перші консультації. Вінницька міська рада надає частину приміщення, яке знаходиться в центрі міста, це близько 1 тисячі квадратних метрів. Перспектива розвитку самого музею досить оптимістична, в тому числі, в частині розвитку туризму у Вінниці», - сказав в.о. міського голови Сергій Моргунов.

Олександр Балабан вже 60 років проживає у США. Нащадків немає, тому хвилюється за подальше збереження фондів. Саму колекцію розпочав збирати ще його батько на початку двадцятого сторіччя. Наразі кількість марок невідома, оскільки каталогу їх ще не створювали.

«Коли я познайомився з Олександром Балабаном, він мені показав величезну колекцію. Він живе у Нью-Йорку у квартирному будинку, і одна із квартир повністю завалена альбомами з марками. Я тоді запропонував, що варто подумати над тим, аби перевезти цю колекцію в Україну і зробити музей. У 2013 році ми формалізували всі наші ідеї. Зареєстрували благодійний фонд, домовилися, що колекція просто передається в користування цього благодійного фонду, а після смерті Олександр її дарує фонду», - зазначив голова благодійної організації «Міжнародний благодійний фонд Музей української марки ім. Якова Балабана» Олександр Білецький.

За його словами, спочатку музей думали створювати на західній Україні, проте, поки тамтешні керівники думали, Вінниця перехопила ініціативу.

Перші експозиції марок вінничанам обіцяють показати до кінця року. Приміщення ж майбутнього музею спочатку кардинально відремонтують.

На логотипі музею – один із різновидів тризубів, який використовувався для погашення марок.

Є марки Російської імперії, але гашені українським тризубом.

Яків Балабан був сотником Армії УНР. Як і тисячам інших військових, йому судилося емігрувати. Народився він у селі Писарівка-Волоська біля Ямполя. Покинув дім, коли був у 7 класі (1917). Після поразки війська УНР брав участь у повстанському русі. Серед іншого – брав участь у битвах під Бродами, Крутами, у «Зимовому поході». Згодом емігрував до Чехословаччини, де здобув вищу освіту. Потім переїхав у США, де й помер у 80-річному віці.

Олександр Балабан

ВИННИЦА.info

Теги: музей культура 
Матеріали по темі