Суспільство

На Ющенка відкрили оновлене відділення стаціонарної психіатричної експертизи. Фото

1 грудня 2020, 14:19

1 грудня у Вінницькій обласній клінічній психоневрологічній лікарні імені Ющенка після десятирічної перерви запрацювало оновлене відділення №9 для стаціонарної судово-психіатричної комплексної експертизи. За рішенням суду тут перебуватимуть громадяни, стан психічного здоров’я яких важливий для розгляду як кримінальних, так і цивільних справ. Тобто, не лише підозрювані у злочинах, але й свідки та потерпілі.

У Вінниці це відділення функціонувало з 1946 року, доки в 2010 році його не закрили на реконструкцію. Протягом останніх десяти років слідчу експертизу проводили амбулаторно. Як розповіла директор лікарні Софія Кучерук, в 2010 році від прокуратури надійшов припис щодо неналежних умов перебування підекспертних.

«Згідно з цим приписом ми почали звертатися до наших місцевих органів для того, щоб виділили кошти. Спочатку була виконана проектно-кошторисна документація. Потім був виконаний ремонт, закуплені всі меблі. Все відповідно до чинного законодавства, відповідно до вимог про умови перебування підекспертних, які на сьогодні є», – розповідає очільниця лікарні.

За словами Софії Кучерук, з 2010 року з місцевого бюджету виділили 9 мільйонів 622 тисячі гривень.

«За цей період, відповідно до всіх вимог і стандартів, було виконано цю реконструкцію і реставрацію. І з сьогоднішнього дня ми починаємо приймати підекспертних на стаціонарну судово-психіатричну експертизу за рішенням суду», – каже директорка лікарні імені Ющенка.

На сьогодні подібних відділень в Україні всього чотири. Окрім Вінниці, в стаціонарній формі проводять експертизу також у Києві, Львові та Одесі. Тривалий час стаціонарну експертизу робили і в Хмельницькому, але там відділення також закривають на ремонт.

У відділенні №9 психоневрологічної лікарні імені Ющенка на сьогодні є стала команда лікарів-експертів, які працювали і раніше, оскільки амбулаторну експертизу проводили увесь час.

«Є завідувач відділення і, на сьогодні, чотири лікаря психіатра-експерта та два лікаря психолога-експерта. Це команда, яка проходить атестацію в Києві. Вони є в загальноукраїнській електронній базі експертів. Відділення розраховане на 30 ліжок на сьогоднішній день. Є 8 палат, де мають перебувати підекспертні. З них є палати для слідчозаарештованих і незаарештованих.

Ми будемо проводити експертизу як по кримінальних, так і по цивільних справах. Різні види експертизи, в тому числі, посмертну. Для підекспертних нашої області це буде безкоштовно, для підекспертних інших областей це буде платна послуга, залежно від категорії експертизи», – зазначає Софія Кучерук.

В палатах-камерах – по три-чотири ліжкомісця. Пацієнтів розміщуватимуть по палатах окремо залежно від того, підекспертний – чоловік чи жінка, підозрюваний чи потерпілий. Також в майже всіх палатах є камери спостереження. Очільниця закладу зазначає – приватність враховується.

«Є одна палата, де відеоспостереження не ведеться, в семи палатах ведеться. Але враховується приватність. Той об’єм, який охоплює камера, – це територія без санвузла. Одна палата без відеоспостереження. Коли пацієнти до нас потрапляють, ми їх знайомимо з правилами перебування. В тому числі повідомляємо, що ведеться відеозапис. І якщо підекспертний категорично проти, для цього в нас є одна камера. Тобто, можливі винятки, і якщо нам дозволить суд, саме в такій камері ми будемо утримувати підекспертного», – розповіла директор КНП «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О. І. Ющенка» Софія Кучерук.

За словами лікаря, тривалість стаціонарної експертизи триває до 30 днів.

Окрім співробітників лікарні, тут також працюють службовці поліції охорони, з якою заклад уклав договір.

За межами приміщення оновленого відділення – двір. Саме через цей двір підекспертні потрапляють до відділення, а точніше – через подвійні автошлюзові ворота, які ведуть до цього двору. Від основного двору є чотири відгалуження – дворики для прогулянок пацієнтів.

На вікнах палат-камер із зовнішньої сторони приміщення – вмонтовані «штик-ключі». За їх допомогою правоохоронці та працівники лікарні можуть відчиняти та зачиняти ґрати на вікнах палат.

1 грудня на відкриття оновленого відділення приїхали заступник голови обласної ради Ігор Івасюк, перша заступниця голови облдержадміністрації Наталя Заболотна, директорка департаменту охорони здоров’я та реабілітації облдержадміністрації Ольга Задорожна та представники правоохоронних органів.


Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі ‒ https://t.me/vinnitsa_info.

Вінниця.info

Більше фото - у слайдері

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: лікарня імені Ющенка психіатрична експертиза відділення №9 реконструкція відкриття 
Матеріали по темі