Культура

У Вінницькому краєзнавчому музеї розповіли про стародавню бормашину кінця XIX століття

9 лютого 2021, 16:26

9 лютого до Міжнародного дня стоматолога у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї розповіли про тематичний експонат – ножну петадьну бормашину «Paz», датовану кінцем ХІХ-го – початком ХХ-го століття. Аппарат протягом тривалого часу служив не одному поколінню мешканців Тульчина, перш ніж опинився у фондах закладу.

Як зазначають на фейсбук-сторінці закладу, нині бормашина розміщена в оновленій експозиції 10 залу «Наш край у XIX – на початку ХХ ст.». Її прототипом є ручний бор для зубів, винайдений у 1680-х роках голландським хірургом Корнеліусом Золінгеном. Такий апарат хоч і натирав лікарям пальці до мозолів, однак використовувався понад століття.

У 1790 р. Джон Грінвуд, особистий дантист першого американського президента Джорджа Вашингтона, пристосував для обертання бора ножний привод від прядки своєї матері.

В 1870 р. американський лікар Джеймс Моррісон розробив і запатентував справжню бормашину з ножним приводом, яку фірма «S. S. White» запустила в серійне виробництво. Апарат і 14 насадок коштували 50 доларів. До кінця ХІХ ст. в Америці, Англії та Німеччині було створено ще кілька варіантів педальних бормашин. У Російській імперії вони не випускались.

«В кожному місті і в найбільших містечках Подільської губернії на початку ХХ ст. було по кілька зубних лікарів, найбільше у Вінниці – 10 на 1911 р. Зауважимо, що вони обслуговували переважно заможних пацієнтів, а широким верствам населення зуболікарську допомогу надавали зазвичай фельдшери, цирульники і навіть сільські ковалі», – зазначають в музеї.

Нагадаємо, з нагоди Міжнародного дня стоматолога в Центрі історії Вінниці опублікували старовинний альбом студентів-випускників університету Пирогова, датований 1940-им роком.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі ‒ https://t.me/vinnitsa_info.

Вінниця.info, фото – краєзнавчого музею

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: краєзнавчий музей виставка стоматологи бормашина 
Матеріали по темі