Культура

У Вінницькому музеї презентували понад пів сотні робіт художнього текстилю від юних митців з кількох регіонів України. Фото

18 листопада 2020, 13:56

17 листопада у виставковій залі обласного краєзнавчого музею стартувала VІІІ Вінницька бієнале художнього текстилю юних авторів «Світ у клаптику». Зазвичай, відкриття виставки відзначали концертами та церемоніями нагородження, але цьогоріч через карантин в музеї цих заходів не було. На виставці презентували 55 робіт художників з Хмельницького, Херсона, Львова, Вінниці та Тернопільщини.

Як розповіла журналісту Вінниця.info кураторка бієнале, завідуюча сектором виставкової роботи в музеї та мистецтвознавець Тетяна Журунова, ініціативу такої виставки започаткували в 2006 році.

«У нас виникла ідея бієнале художнього текстилю саме дитячої та студентської творчості. В нас працюють потужні та професійні майстри з художнього текстилю, які ще й працюють викладачами. Хтось в державних навчальних закладах, хтось – у студіях.

Ми запросили приєднатися до вінничан тих митців, які працюють в різних містах. І в нас брали участь, окрім сьогоднішніх учасників, художники з Сум та Львівського коледжу Труша», – каже кураторка виставки.

Загалом, участь у виставці цьогоріч взяли:

  • Дитяча Школа Народних Мистецтв (м. Львів);
  • Тернопільська художня школа ім. М. Бойчука;
  • Заводська школа мистецтв (Тернопільстка обл.);
  • Навчально-естетичний комплекс «Художня школа» (м. Херсон);
  • Хмельницька Дитяча Школа Мистецтв (образотворче відділення);
  • Вінницька дитяча школа мистецтв (Відділення образотворчого мистецтва);
  • заклад «Вінницька дитяча художня школа»;
  • Центр «Барви України» (м. Вінниця);
  • арт-майстерня «Скриня» (м. Вінниця).

«Іноді в нас розширюється коло учасників, але переважно вони постійні. Художній текстиль – не така поширена техніка у дитячій творчості, як акварель, гуаш чи олівці», – каже Тетяна Журунова.

Мистецтвознавець розповідає, що серед постійних учасників – Львівська дитяча школа народних мистецтв, які працюють саме в напрямі художнього текстилю. Вони намагаються витоки народного мистецтва застосувати в сучасному контексті. І це, на думку кураторки виставки, завжди виглядає потужно.

На експозиції Заводської школи мистецтв з Тернопільської області презентували аплікації із застосуванням джинсової тканини. В різних відтінках та з доповненням охри. Є навіть портретні роботи, і вишукані пейзажні.Як каже Тетяна Журунова, є суто декоративні роботи. Наприклад, колективна робота Центру барви України. Вона, на думку співробітниці музею, дуже оптимістична і ніби відкриває експозицію.


Роботи художників з Херсона мають історичне підґрунтя. Митці ніби звертаються до дохристиянської символіки, слов’янського ґрунту, народного мистецтва.

«Ось ці роботи в гобелені – це досить складна техніка. Дітям 7-9 років. Це формат міні-гобелену, до яких автори додають виокремлені елементи орнаментів українських килимів», – розповідає Тетяна Журунова про окрему експозицію, яка відзначається низкою українських культурних елементів.

Дебютанти цьогорічної бієнале – це Вінницька дитяча художня школа. Вони лише почали працювати з текстилем.

«Перша техніка, якою займаються люди, що зацікавилися текстилем, це так званий вузликовий батик. Коли перев’язується імпровізовано тканина, опускається в розчин фарби, і виникають цікаві малюнки. Абсолютно звичайні речі – футболки – отримують такий мистецький вигляд.

На прикладі всіх цих робіт можна сказати, що дитяча фантазія має масштабні розміри. Це не сидіти біля аркуша, а можна взяти великий шмат тканини, зробити аплікації, доповнення розписом. І виходять ефектні та сучасні роботи», – відзначає мистецтвознавець.


Жінка каже – зазвичай відкриття бієнале супроводжувалося концертами та майстер-класами, але цьогоріч через карантин довелося обмежитися скромним відкриття виставки.

«Зазвичай ми отримуємо та відсилаємо роботи поштою, але до нас на відкриття приїжджали і Соломія Бутковська, і Тетяна Витягловська, і Хмельницька школа приїхала на минулу бієнале потужною групою дітей. Зазвичай у нас відкриття відбувається з концертом, з нагородженням, ми намагаємось майстер-класи проводити. Цього року просто почала працювати виставка, нагородження ми будемо проводити, але не збиратимемо дітей. Можливо, запросимо викладача з учнем або кілька учнів, або в суто родинному колі проводитимемо нагородження, і до того ж – по черзі. А наші учасники з інших міст отримають грамоти, подяки та видання, які ми призначаємо учасникам в різних номінаціях, в тому числі у номінації для дебютантів – здебільшого, зовсім маленьких дітей, які тільки починають свій творчий шлях. Учасники все отримають посилкою.

Бієнале – виставка, яка відбувається раз на два роки. Ми задали ритм, періодичність цим заходам. Тому кожного разу готуються і викладачі, і діти», – підсумовує Тетяна Журунова.

Поки що планують, що виставка триватиме до 6 грудня, але якщо «карантин вихідного дня» продовжать, виставку також можуть подовжити.

Варто зазначити, що в період «карантину вихідного дня» заклад працює з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 18:00. Субота та неділя – вихідні.


Нагадаємо, в «Квадраті» відкрили виставку картин вінницької художниці. Запрошують на лекції та майстер-класи з живопису від мисткині.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі ‒ https://t.me/vinnitsa_info.

Вінниця.info

Більше фото - у слайдері

Теги: краєзнавчий музей діти виставка бієнале художній текстиль фоторепортаж 
Матеріали по темі