Культура

У Вінницькому музеї розповіли про унікальний щит, який потрапив до фондів закладу з Середньої Азії

22 жовтня 2020, 13:16

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї розповіли про містичний зміст орнаменту щита, вік якого датують XVIII‒XIX століттям та який знайшли в Середній Азії. Непримітний на перший погляд елемент обладунку, якщо придивитися, прикрашений травленням та інкрустацією кольоровими металами, а зображенні символи мали для його власника або власників міфологічний підтект.

Детально про експонат розповіли на фейсбук-сторінці музею.

Як повідомляють музейники, по краю щита йде смуга, заповнена арабською в’яззю.

«Поле щита розділено на вісім секторів, оздоблених рослинним орнаментом, зображеннями тварин і птахів. В чотирьох секторах – обрамлені розетками декоративні голівки штирів для кріплення ременя. В чотирьох інших, теж у розетках, зображено людей, що сидять «по-турецьки».

А по центру, у заповненому арабським письмом колі, видніється голова з людським обличчям та рогами і вухами цапа: дива (деві), надприродної істоти у міфології народів Середньої Азії. В перській міфології ‒ це велетні, з якими воювали герої минулого, зокрема, Рустам – один з провідних героїв епічної поеми «Шах-наме».

Деві для персів – породження брехні, що протистоять добрим духам – ахурам (асурам). Що цікаво, в індуїзмі словом «деві» позначають якраз богів, а асури – навпаки, демони. В цьому протиставленні відбився розпад колись єдиної індо-іранської спільності на дві ворогуючі між собою держави і релігії.

Зазвичай воїни просили захисту у добрих сил – саме їх зображували на обладунках, тому бачити там «дива» трохи дивно. Втім, існувала традиція і лякати ворога якимось чудовиськом», ‒ йдеться в дописі музею.

Щит експонується у восьмому експозиційному залі краєзнавчого музею.

Нагадаємо, в Національному музеї історії України відкрили унікальну виставку старожитностей з Вінниччини. Експозиція триватиме до кінця лютого 2021 року.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі ‒ https://t.me/vinnitsa_info.

Вінниця.info, фото ‒ з фейсбук-сторінки музею

Теги: краєзнавчий музей експонат історія містика щит обладунок 
Матеріали по темі