Суспільство

У Вінниці будинки зводять на місці старого військового кладовища? Аби підтвердити чи спростувати цей факт, планують провести дослідження

20 травня 2020, 13:52

У Вінниці на земельній ділянці по вулиці Стрілецькій наразі триває будівництво трьох житлових будинків, в планах – зведення ще кількох. Місцеві активісти та історики стурбовані, адже місце будівництва збігається з ймовірним місцем поховань воїнів українських національно-визвольних військ 1917-1919 років. Наразі єдиної думки щодо цього питання нема, адже за даними будівельників, роботи відбуваються на відстані в щонайменше 150 метрів від можливого місця захоронень, але історики надають іншу інформацію. Втім, в місті все ж планують обстеження ґрунту.

Як повідомляють на фейсбук-сторінці Командування Повітряних Сил ЗСУ, 19 травня, в Будинку офіцерів Повітряних Сил відбулась зустріч у форматі круглого столу між представниками Повітряних Сил, Міністерства оборони, фірми-забудовника та громадських організацій.

Найгостріше питання, що обговорювалось у дискусіях, це ймовірність знаходження на окремій ділянці території, де в перспективі заплановано роботи з проведення комунікацій, військового кладовища вояків Української Галицької армії у 1920-му році. В повідомленні Командування йдеться, що ділянка, де ймовірно було масове захоронення, знаходиться щонайменше за 150 метрів від діючого будівництва, яке, до речі, ведеться на руїнах столітніх будівель.


Як кажуть в Командуванні, поки що місцезнаходження військового цвинтаря сторічної давнини ґрунтується лише на свідченнях очевидців та дослідженнях істориків. Втім сторони круглого столу домовились не залишати ці важливі питання без відповідей і прийшли до згоди про необхідність проведення шурфування (обстеження) ґрунту. Ця процедура дасть змогу підтвердити або спростувати факт наявності на цій території кісткового матеріалу і вже за результатами цієї експертизи рухатись далі.

Результат будівництва також має бути вигідним для військових.

«Цивільний забудовник розрахується із нами 10% квадратних метрів. Він має зобов’язання підвести необхідні комунікації: воду, каналізацію, газ, електроенергію, спорудити підстанції, а також дороги, газони та ін. А це – доволі великі кошти. Адже у майбутньому на ділянці, вже за кошти Міноборони, планується звести ще чотири багатоквартирні будинки для сотень сімей військовослужбовців», – розповідає начальник управління капітального будівництва Повітряних Сил полковник Вадим Кучмай.


Тим не менш, 20 травня до Вінницької міської ради зареєстрували петицію з проханням в обов’язковому порядку провезти розслідування територій разом з істориками.

«Забудовник «Особняк-Центр» та представники Міністерства Оборони, як і Вінницька міська рада мали б перед тим, як погоджувати забудову земельної ділянки провести історичну розвідку цього місця та дослідити його на предмет наявності поховань.

Тому прошу Вінницьку міську раду у співпраці з істориками, пошуковцями провести всю необхідну дослідницьку роботу та за умови виявлення поховань, впорядкувати належним чином територію або належно перепоховати тіла воїнів», – зазначає автор звернення.

Аби петицію розглянули, для неї необхідно 350 голосів. Наразі під зверненням підписалися 12 громадян.

Вінниця.info, фото – зі сторінки Командування Повітряних Сил

Теги: військові кладовище будівництво петиція 
Матеріали по темі