Культура

У Вінниці до Дня кіно розповіли про перший в місті художній фільм та участь вінничан у створенні сюжету для голлівудської стрічки

10 вересня 2020, 16:06

10 вересня на території Вінницького обласного центру культури «Щедрик» відсвяткували День українського кіно, який традиційно відзначають в другу суботу вересня. І не дивно, адже Вінниця та область мають пряме відношення до української (і не тільки) кіноіндустрії. Перший фільм у Вінниці почали знімати ще в 1921 році. Стрічка вийшла під назвою «Єврейське щастя», а консультував авторів кінофільму відомий художник Натан Альтман. Також свого часу в основу сюжетної лінії для голлівудської стрічки «Список Шиндлера» лягли матеріали, зібрані вінничанином Мартіном Феллером. Загалом, на території Вінницької області було відзнято більше десятка кінострічок вітчизняного виробництва.

Як розповіли організатори Дня українського кіно у Вінниці, художник Натан Альтман порадив авторам «Єврейського щастя» саме це місто, оскільки район Єрусалимки мав ідеальний антураж для подібного кінофільму.

Загалом, за час Радянського Союзу та часи незалежності України у Вінниці та області зняли більше десятка фільмів. До прикладу, в комедії 1964 року «Пригоди Толі Клюквіна» можна побачити знайомі вінничанам місця: Південний Буг та район Кумбари. Окрім цього, тут проходили зйомки наступних фільмів: «Стежки-доріжки» (1963 рік), «Розклад на завтра» (1976 рік), «Далекий постріл» (автор – вінничанин Валерій Шалига, 2005 рік), «Смерш-лютий» (2008 рік), «Тримай біля серця» (стрічка також авторства Валерія Шалиги, 2017 рік) та багато іншого кіно.

Цікавий факт – Вінниця має відношення до премії «Оскар». Один з «оскароносних» фільмів, «Список Шиндлера», базувався на матеріалах, які збирав колишній перекладач «Смершу», вінничанин Мартін Феллер. Він опитував багато в’язнів концтаборів, до його роботи згодом долучався також вінницький правозахисник Дмитро Гройсман. Багато з цих матеріалів лягли в основу створення сюжетної лінії «Списка Шиндлера». До речі, Мартіну Феллеру особисто подякував Стівен Спілберг за допомогу у створенні стрічки.

Цьогоріч на День українського кіно до Вінниці також приїхав одеський режисер та продюсер Валерій Ямбурський, чий творчий шлях в кіноіндустрії, фактично, розпочинався у Вінниці. До міста він вперше завітав у 2006 році, коли знімав одну зі своїх перших стрічок. На сьогодні митець відомий за своєю кінострічкою «Гетьман», який вийшов у прокат в жовтні 2015 року та розповідає трагічну історію кохання гетьмана Богдана Хмельницького та полячки Олени Чаплинської.

«Я вперше приїхав до Вінниці в 2006 році, коли ми знімали фільм «Біля ріки», коли я робив перші свої кроки в кіно, в адміністративній команді. Жили ми в готелі «Південний Буг». «Трешовий» готель. Багато вражень, було таке відчуття, ніби років на 20 назад потрапив. Немов потрапив до іншого часового простору. Але снімали на ваших корабликах «Ляля Ратушна» та «Пирогов», знімали на Сабарові. Дуже гарні спогади, бо дуже чуйні були місцеві жителі, які із задоволенням йшли в массовку. Тут ціла черга стояла. А коли ми переїхали до Бердичева, там чомусь всі від нас бігали. Тобто, ми зіткнулися із зовсім протилежною ситуацією.

У вас дуже гарні локації. Думаю, ще не один фільм знімуть у вашому місті», – зазначив митець.На подвір’ї ВОЦК «Щедрик» до цьогорічного свята облаштували кілька локацій: виставку дитячих малюнків, яку підготували діти шкіл №1 та №16. Юні художники зобразили героїв українських мультиплікаційних фільмів. Також була представлена ретрокіновиставка та виставка ляльок. Авторкою фігур виступила виконуюча обов’язків директора Вінницького обласного центру культури «Щедрик» Валентина Погребняк.

«Я вже чотири з половиною роки, як працюю в мережі кінопрокату та розповсюдження телевізійних програм. Такий захід, як сьогодні, ми проводимо щорічно. Як я пам’ятаю, це вже п’ятий рік, як ми проводимо цей захід. Я люблю проводити такі заходи, щоб вони були доступні для нашого глядача, нашого слухача, для людей, з якими ми співпрацюємо. До речі, з декількома мережами ми співпрацюємо. Проте на сьогоднішній день для мене найболючіша тема, коли в області із кінотеатрів створюють торговельні центри.

Як може кіно популяризуватися, коли, можна сказати, забирають мистецтво у народу, у тих людей, яким цікаві наші фільми?

До свята ми створили ось таку локацію, фактично, на нашому подвір’ї. Бо нам цінне кіно і цінний наш глядач. Захід організували завдяки підтримці управління культури і мистецтв Вінницької ОДА.

Ми намагаємося якнайбільше всього зробити. В нас гаряча та потужна команда, люди, які пропрацювали багато років в мережі кіновідеопрокату. Є молоде покоління, яке вчиться. Ці локації ми разом створювали, вигадали. Аби донести нашим співгромадянам, що українське кіно було, є і буде.

Останнім часом кіно в нас знімали не надто часто. Серед кіномитців – це наші Валерій Шалига та Василь Медяний, які зняли «Тримай біля серця», також вони зараз знімають стрічку, ще працюють над нею. Багато співпрацюємо з молодою режисеркою Іриною Правило, яка знімає фільм «А завтра була воля»», – розповіла журналісту Вінниця.info Валентина Іванівна.

Нагадаємо, в квітні вінницький режисер Валерій Шалига зняв короткометражний фільм «Кара-&-тин», в якому автор вирішив показати життя людей в умовах самоізоляції. Фактично, робота стала творчим експериментом досвідченого кіномайстра. Кожен з акторів, не порушуючи режим карантину, знаходився у себе вдома, навіть не знаючи, хто їх партнер по фільму. Всі кадри були зняті акторським складом самостійно або із залученням членів родини. Одним з акторів стрічки виступив і сам режисер.

В жовтні 2017-го року Валерій презентував у Вінниці вже згаданий фільм «Тримай біля серця», а в восени 2019-го – стрічку «Таємна операція», який мав робочу назву «Замах на Петлюру». Це історично-пригодницька стрічка про події, які відбувалися навесні 1920 року.

Окрім того, на Вінниччині знімають і документальне кіно. Нещодавно у Вінниці відбувся прем’єрний показ документальної стрічки «Поділля в добу НЕПу».

Більше фото зі святкування Дня українського кіно у Вінниці - гортайте у слайдері

Вінниця.info

Підписуйтесь на Винница.info в Telegram
Теги: День кіно у Вінниці ВОЦК "Щедрик" історія кіно 
Матеріали по темі