Культура

У Вінниці музею передали репліку старовинного бурштинового намиста. Фото

17 квітня 2019, 17:51

17 квітня Вінницькому обласному краєзнавчому музею подарували репліку-реконструкцію давнього бурштинового намиста із Гордіївського могильника. Оригінал намиста зберігається в музеї законсервованим.

«Велика увага приділена нашому музею, нашим колекціям. Сьогодні нам роблять величезний дарунок – репліку бурштинового намиста, яке зберігається в нашій колекції, вік якого понад 3,5 тисяч років. Яке ми не експонуємо в нашій стаціонарній експозиції, тому що воно законсервоване, відповідно не може експонуватись. Відсьогодні ми будемо мати таку можливість ознайомитись із частинкою бурштинової колекції нашого музею.

Розкопки були проведені 30 років назад в селі Гордіївка, Тростянецького району. Був розкопаний могильник. Розкопано понад 40 курганів і ті знахідки, які там – це знахідки світового значення. У багатьох країнах Європи, в Японії перебували вже результати цих розкопок», – каже директорка Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька.

Бурштинова колекція у Вінницькому музеї нараховує більше півтори тисячі намистин і є однією з найбільших у Європі. Ця репліка займе своє місце в експозиції музею, щоб усі відвідувачі змогли побачити як виглядали бурштинові намиста з Гордіївського могильника. Через давність, погане збереження бурштину, оригінальні прикраси практично не експонуються, тому відновлене намисто приверне увагу та посилить інтерес до нашої спадщини. Проект має відкрити нову «сонячну координату» на туристичному «Бурштиновому Шляху» Землі.

5cb73e9d1187d_original_w859_h569.jpg

«Реконструкція прикраси не з’явилася просто так. Надихнув Віктор Ющенко, який вже багато років створює проект «Код нації», ми взяли маленьку частинку цього проекту – «Код жінки». Наш перший проект, який є «Астерія» - це є наша історія про жінок, як через час пронесли давню історію. Показати, звідки ми є, звідки прийшли, що за нами є щось. Та історія, яка є, мусить нас надихати. На певні дослідження та пошуки. Інтерес, який ми зможемо привернути до колекції, до намиста – зможемо допомогти, напевно, подальшим пошукам дослідження, відкриттю невідомих частинок історії, які не були знайдені», – зазначила Оксана Лобко, керівниця проекту «Код жінки».

У свою чергу, третій президент України Віктор Ющенко зазначив, що у його колекції прикрас є понад 25 бурштинових запонок.

«В мене працює простий принцип: я люблю бурштин, вироби з нього 50-60 років минулого століття. У нас в країні тоді добре розвивалась ця мануфактура – найбільше запонок чоловічих. Тоді було їх дуже багато, вони були різні. Я думаю, що в Україні залишилась одна людина, яка досі носить бурштинові запонки – це я. Всі думають, що воно архаїчне, дідівське. Але воно мені дуже тепле, бо це був один час, коли бурштинова культура стала вперше публічною, особливо у чоловічому костюмі. Я люблю ці дрібнички купувати, вони недорогі, 200-300 гривень. Краю немає, якщо я ще побачу, то куплю», – каже Віктор Ющенко.

Колекція бурштинового намиста від завтрашнього дня буде розміщена у музеї.

5cb73eab6ae1f_original_w859_h569.jpg

5cb73eb345160_original_w859_h569.jpg

Вінниця.info

Теги: музей намисто Ющенко 
Матеріали по темі