Суспільство

У Вінниці проходить фестиваль «Великодня писанка». Фоторепортаж

3 травня 2019, 14:49

3 травня у Вінниці стартував V Всеукраїнський фестиваль народного мистецтва «Великодня писанка». Цьогоріч на фестиваль приїхали 40 майстринь з писанкарства зі всієї України, в тому числі 15 писанкарок із Вінниччини.

Фестиваль проходить у приміщенні обласної філармонії. На першому поверсі – ярмарок-виставка, там можна придбати вироби ручної роботи. Солом’яні капелюхи, кошики, дерев’яні різьблені картини, годинники, література, глиняний посуд. Ціни різні, все залежить від складності роботи та матеріалів. Триватиме ярмарок до вечора, 19:00 години.

На другому поверсі проходить виставка виробів народних майстринь з писанкарства. Самі майстрині проводять майстер-класи для дітей. Вони триватимуть до 18:00 години.

«Справжня писанка пишеться на «повному» яйці. Сьогодні наша вінницька майстриня представляє такі писанки. Цим писанкам по кілька років, вони, можна сказати, законсервовані. Зазвичай, писанка ніколи не псується. Навіть якщо вона трісне, запаху ніякого не буде, бо все залежить від того, хто і як її писав, і що туди вклав», – розповідає організатор фестивалю Сергій Бугай.

Він також зазначив, що дані майстер-класи – це популяризація народної писанки серед молоді. Майстрині діляться секретами писанкарства та передають свій досвід.

Світлана Стадник, яка приїхала до Вінниці із Коломиї, розповідає, що завжди розпочинає розмальовувати писанки з молитви, також повинен бути гарний настрій, щоб все в себе ввібрала писанка.

«Коли вже на яйці, незалежно якому – куряче, гусяче, головне, щоб воно було «живе», наноситься символ – це вже є писанка. Починають її писати на білому і в послідовності від світлої до темної фарби. Зазвичай використовують жовту, червону, чорну. Занурювати яйце потрібно на 2-3 хвилини, але якщо шкаралупа не добре тримає фарбу, то можна і довше тримати. Якщо всередині писанки є яйце, то зазвичай воно може зберігатися рік і два, але зазвичай середину стараються забрати і просто зберігають шкаралупу з орнаментами, підвішуючи її до образів. Так роблять у нас на Гуцульщині.

Особливістю писанкарства для регіонів – це є так само використання стандартних барвників, але є можуть в деяких переважати змішані кольори. Наприклад у нас на Гуцульщині жовто-гарячі, на Поділлі зазвичай використовують чорні і червоні кольори в писанках. Так само і поєднання знаків-символів є по-різному, десь чіткіше виражений окремий символ, а от на Гуцульщині символи є менших розмірів і вони поєднуються як орнамент писанковий», – розповідає майстриня з народного мистецтва Світлана Стадник.

На фестивалі є традиційні писанки, травлені, керамічні, мальованки, шкрябанки. Також представлені писанки на страусиних яйцях, досить багато є писанок на яйцях папуги.

Також для відвідувачів фестивалю влаштували театралізований концентр із великодніми гаївками.

Вінниця.info

Теги: фестиваль Великдень писанка 
Матеріали по темі