Культура

У Вінниці розповіли, як в Радянській Україні влада знищувала поляків. Фото з виставки

12 квітня 2019, 12:33

12 квітня у холі Вінницької міськради відкрили виставку «Наказ 00485. Антипольська операція НКВС в Радянській Україні 1937 – 1938». На інформаційних стендах – факти про репресивну акцію, яку було проведено за так званою «національною лінією» проти польського населення України. Абсолютну більшість жертв «польської операції» НКВС становили поляки, але серед репресованих були також представники інших національних і етнічних груп, що проживали в CРСР, зокрема, велика кількість українців.

Експозиція стала можливою після опрацювання документів у архівах Вінниці, Одеси та Хмельницького.

«Символічна присутність у «серці» Вінниці представників Польщі та України. Величезне наше завдання, щоб ці страшні речі не повторилися. Ця подія важлива для України, де сьогодні відбувається війна. Сьогодні вранці чули, що український солдат помер від пострілів. Ми знаємо, що це сигнал для Європи», - сказав під час виступу Генеральний консул Республіки Польща Дамян Цярціньскі.

Згідно з документами НКВС з 140 тисяч заарештованих поляків було розстріляно 111 091 громадян СРСР польської національності — отже з кожних 100 арештованих були вбиті 80. Ще 28 744 відправлено у концтабори ГУЛАГу. Ця цифра склала близько 10% із загального числа офіційно засуджених в часи єжовщини.

«Ми живемо в такий цікавий час, коли всі зміни, що відбуваються, приходять до того, що люди втрачають моральні орієнтири, не розуміють, що правильно, а що не правильно. Історія – є тією складовою, що може захисти нас від всіх інформаційних атак. Це наше минуле, що сталося, є фактом, по якому ми можемо міряти своє життя і визначати, як діяти сьогодні.

Ми повинні усвідомлювати, що кілька поколінь тому людину просто могли знищити за те, що вона належала до іншої національності, мала походження не з такої родини, як слід, або просто для того, щоб виконати план. Цілі сім’ї ставили під ніж. Ми сьогодні живемо зовсім в іншому світі і якщо ми не будемо пам’ятати про це, не зможемо оцінювати сучасні можливості і загрози», - зазначив директор Вінницького обласного архіву Юрій Легун.

На інформаційних стендах опубліковані історії жертв антипольської операції.

Вiнниця.info

Теги: виставка  
Матеріали по темі