Місто

У Вінниці відкрили найстаріший пам’ятник міста і заклали капсулу часу. Фото

16 травня 2019, 10:51

16 травня у Вінниці відкрили найстаріший пам’ятник міста – колону Магдебурзькому праву 1640 року. Перед нею, в спеціально підготовлений отвір, заклали капсулу часу, призначену майбутньому поколінню. Відкрити її мають у 2040 році на 400-ліття надання Вінниці Магдебурзького права.

Минулого року вінничани відсвяткували 380-ліття з моменту фактичного набуття містом Магдебурзького права. Споруда, яка символізувала самоврядність – ратуша на ринковій площі, не дійшла до наших днів, але історична колона, увінчана символічною кулею-яблуком, найкраще підходить у якості візуального виразника спільної пам’яті про зрілість Вінницької ОТГ та давню культурно-правову єдність України і Європи.

«Для Вінниці притаманна самоврядність, тобто місто, в якому громада та влада чують одне одного, розуміють, співпрацюють. Це абсолютно нормальний стан для будь-якого сучасного міста, але сьогодні величезна маса міст світу не мають права користуватися такою перевагою. Не завжди вінничани мали можливість визначати своє майбутнє і своє життя. Вінницька громада завойовувала це право, втрачала, знову завойовувала. Найважливіший етап боротьби за свої права та самоврядування – це 1640 рік, коли наша громада отримала Магдебурзьке право. Ця система дозволяє громадам обирати своє керівництво. Сьогодні ми відкриваємо колону з тим значенням і баченням, що так само непорушно, твердо, як стоїть в центрі Вінниці ця 7-ми метрова колона, щоб так само вінничани мали свої права, визначати своє майбутнє», – зазначив директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун.

Мер Вінниці та директор держархіву заклали капсулу часу. Це особливий лист у майбутнє, послання, призначене для прийдешніх поколінь. Цю капсулу часу належить відкрили у 2040 році у 400-ліття надання Вінниці Магдебурзького права.

«Отримання Магдебурзького права дало серйозний поштовх до розвитку Вінниці. Були різні періоди, коли був застій, а все розвивалося. Сучасне і комфортне європейське місто – це, перш за все, люди, які проживають у ньому. Хочеться, щоб за весь період майбутньої історії України, в тому числі нашого міста, тут проживали сучасні, європейські і толерантні українці – це основа самоврядування. Капсула часу – послання на майбутнє. Колона буде одним із туристичних маршрутів міста, де будемо розповідати про історію міста і місцевого самоврядування», – зазначив міський голова Сергій Моргунов.

Лист, який заклали у капсулу часу, зачитав магістратський писар в автентичному строю 18 століття, роль якого виконав В’ячеслав Желіховський, співробітник Центру історії Вінниці. Разом із посланням до вінничан, заклали також архів документів, які засвідчують історію цього пам’ятного знаку та фіксує документи, встановлення колони у середмісті Вінниці.

«Як свідчить капсула часу, цей пам’ятник непорушно стоїть, нагадуючи вінничанам про тяглість, історичність нашої міської традиції. Мені здається, що попри різноманітні попередні мандри цього пам’ятника, це його остаточне місце. Те, яке буде прикрашати Вінницю, протягом тижня ми в цьому вже переконалися, коли побачили, що це місце не просто пам’яті, а відпочинку також, воно працює. Тут дуже багато відвідувачів, які відпочивають і поглядають такий, спочатку ще невідомий пам’ятник, який тепер відкрив нарешті своє обличчя. Тут є певні сліди часу, це було зроблено, щоб свідомо показати старість пам’ятника, його зв’язок із 17 століттям. Якщо б машина часу нас перенесла у 17-18 століття, зараз ми знаходимося на завалі. Лінія теперішньої вулиці Миколи Оводова – це межа міста. От нехай ця колона стоїть на сторожі цього історичного передмістя», – зазначив директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен.Вінниця.info

Теги: колона пам'ятник Магдебурзьке право 
Матеріали по темі