Суспільство

У Вінниці відзначили сторіччя історичної зустрічі Петлюри і Пілсудського. Фото

16 травня 2020, 14:11

16 травня відзначають сторіччя від дня історичної зустрічі (1920 року) лідера Польщі Юзефа Пілсудського з очільником УНР Симоном Петлюрою.

Сьогодні у Вінниці поклали квіти до меморіальної дошки на честь цієї зустрічі.

Про це йдеться на сайті Вінницької міської ради.

У той період Української революції Вінниця була Тимчасовою столицею Української Народної Республіки. Молода Українська держава вела боротьбу з більшовицькими арміями. Союзником на той час виступала Польська держава. Саме 16 травня 1920 року до Вінниці прибув лідер Польщі - Маршалок Юзеф Пілсудський для проведення міждержавної зустрічі з очільником УНР Симоном Петлюрою.

«Це історія українського народу, історія здобуття незалежності українського народу. 100 років тому цього дня, при такій же погоді, - тоді також було похмуро, - зустрілися лідери двох молодих держав, які прагнули здобути свою незалежність. Саме ці дві держави тоді уклали угоду про військовий союз про відповідні партнерські відносини і разом боролися проти більшовицької Росії. В кожного із нас своя історія здобуття незалежності: Польщі це вдалося зробити раніше, ми це зробили тільки 30 років тому, але разом із тим, Польща завжди була вірним союзником України і українського народу», - сказав міський голова Сергій Моргунов.

Генеральний Консул Республіки Польща у Вінниці Дамян Цярціньскі відзначив, що український і польський народ багато чого об’єднує.

«100 років тому о 10-й годині до Вінниці на залізничний вокзал приїхав голова Польської держави Юзеф Пілсудський, який зустрівся у Вінниці з головним отаманом УНР Симоном Петлюри. Ця зустріч була дуже важлива, тому що відбувалися військові дії, і напередодні польські і українські війська визволяли Київ від більшовицької влади. Вони зробили марш через ціле місто, і саме тоді були сказані ці відомі слова: «Немає незалежної Польщі без незалежної України». Звичайно Україні довелося чекати набагато більше на Незалежність. ніж Польщі, але я дуже радий, що сьогодні ми разом відзначаємо цю подію».

Історична довідка:

Меморіальна дошка на честь зустрічі С. Петлюри та Ю. Пілсудського була відкрита у 2014 р. На дошці зображена відома фотографія керівників України та Польщі, які з вікон вагону вітають громадськість. За однією із версій, ця світлина зроблена у Вінниці 16.05.1920.

Зустрівшись у Вінниці 16 травня 1920 р., саме о 10:00, глави держав перебували на Вінницькому вокзалі, де оркестри виконали гімни обох держав та супроводили почесного гостя до середмістя Вінниці.

Лідери держав відвідали ключові міські об’єкти державної влади, мали зустріч у міській Думі, поспілкувалися з представниками товариств української, польської та єврейської громад.

Встановлення військово-дипломатичних відносин між Україною та Польщею у 1919-1920 рр. стало важливою віхою в історії незалежної України 100 років тому.

Раніше ми писали, що у Вінниці опублікували спогади часів українсько-польського союзу.


Вінниця.info, фото з сайту ВМР

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: Петлюра Пілсудський 
Матеріали по темі