Здоров‎’‎я

​У Вінниці встановлять шість дефібриляторів та навчать ними користуватись

8 вересня 2021, 10:00

6 автоматичних зовнішніх дефібриляторів встановлять у громадських місцях Вінницької громади. Пристрої розмістять на залізничному вокзалі, двох автовокзалах – Центральному і Західному, а також у трьох «Прозорих офісах» міста. АЗД використовуватимуть для надання допомоги людині, в якої зупинилося серце. Для цього проведуть 12 тренінгових навчань для майже 200 осіб: співробітників та співробітниць вище згаданих установ та охочих вінничан і вінничанок. Вони здобудуть навички користування автоматичними зовнішніми дефібриляторами та зможуть за потреби надати першу домедичну допомогу.

Про це повідомляє Фонд громади «Подільська громада».

Закупівля і встановлення АЗД та навчання відбудеться у рамках масштабного проєкту «АЗД рятує життя»/«AED save lives». Його реалізують Фонд громади «Подільська громада» спільно з Громадською організацією «Агенція екстреної медичної допомоги» у партнерстві з Вінницькою міською радою і Вінницьким обласним центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Проєкт фінансується Фондом Ч.С. Мотта в рамках Програми Місцевих рішень глобальних викликів, яку проводить Академія розвитку філантропії в Польщі. Напередодні представники та представниці організацій та координаторки проєкту провели брифінг, де детально розповіли про заходи, які відбудуться в рамках цієї суспільно значущої ініціативи.

Актуальність проєкту, як каже голова правління Фонду громади Олена Данілова, зумовлена однією з найпоширеніших причин передчасної смерті – смертність від неінфекційних причин (серцево-судинні захворювання, смерть від нещасних випадків). Згідно зі статистикою, яку наводить Олена, 70 % смертей щороку стається в Україні через серцеві захворювання. У разі зупинки серця реальну можливість вижити отримує людина, допомогу якій надано в перші 10 хвилин. Незамінним помічником у цьому випадку стає саме автоматичний зовнішній дефібрилятор, яким можна користуватися і без медичної освіти. Адже дефібрилятор має звукові підказки, а також режим для проведення серцево-легеневої реанімації для дорослих і дітей.

«Насправді, автоматичні зовнішні дефібрилятори це не новинка, ми його не привезли не знати звідки. Їх потроху встановлюються у Києві, поодиноко в інших українських містах, хоча в Європі – це просто стандарт: АЗД має бути в наявності, як вогнегасник. Адже завдяки дефібрилятору врятувати життя під силу кожному і кожній, про це свідчить світова та європейська статистика. Тому ми були б раді, якби бізнес, великі корпорації, встановлювали такі прилади у своїх компанія, бо як показує світовий досвід,це шанс врятувати людське життя, зберегти свого співробітника», – відзначає Олена Данілова.

У рамках проєкту планують провести 12 тренінгів із користування автоматичними зовнішніми дефібриляторами та надання першої домедичної допомоги для працівників і працівниць вінницьких «Прозорих офісів» та вокзалів, де встановлять ці пристрої. Також, як додала координаторка проєкту, голова Громадської організації «Агенція екстреної медичної допомоги» Аліса Чорнокнижна, навчання зможуть відвідати всі охочі вінничан(к)и. Для цього невдовзі на сторінці Фонду «Подільська громада» з’явиться реєстраційна форма, заповнивши яку, можна буде подати заявку на участь у навчальній програмі. Крім того, для вінничан проводитимуть публічні майстер-класи. Перший відбудеться вже зовсім скоро – на День міста Вінниці.

«11 вересня на вулиці Соборній ми покажемо і розкажемо городянам, як користуватися АЗД. Майстер-клас проводитимуть інструктори «Агенції екстреної медичної допомоги» як на дорослих, так і дитячих манекенах. Локація – навпроти фонтану «Мушля» (поблизу буд. № 58), – розповідає Аліса Чорнокнижна. – Сценарій правдивий: людина знепритомніла, у неї немає ознак життя, тобто вона перестала дихати, не б’ється серце. Найчастіше викликають швидку допомогу, телефонують 103 і виїжджає бригада, прибуває на місце події і розпочинає реанімацію. І весь той дорогоцінний час, ті хвилини, між зупинкою кровообігу і приїздом бригади, втрачаються. Хоча кожна хвилина зволікання і ненадання допомоги на місці події, на тому місці, де сталася зупинка серця, зменшує шанси на порятунок людини. Фактично кожна хвилина – це мінус 10 % на успішне вирішення ситуації. Ми маємо надію, що завдяки цьому проєкту, ситуація зміниться, і вінничани сміливо зможуть користуватися дефібрилятором, бо це однозначно збільшить можливість врятувати життя людини самотужки, до приїзду швидкої».

Координаторка проєкту переконує, що дефібрилятор спроєктований так, що не може нашкодити, іншими словами, він не спрацює, якщо людині не потрібно провести розряд. Він обладнаний штучним інтелектом, який має функцію самоконтролю і створений спеціально для людей без медичної освіти. Тому увімкнувши прилад, рятівнику достатньо просто дотримуватися його підказок і слідувати за рекомендаціями. Як запевнила заступниця директора Департаменту охорони здоров’я Вінницької міської ради Світлана Стефанкова, закуплені для Вінниці автоматичні зовнішні дефібрилятори сертифіковані і, що не менш важливо, мають звуковий супровід українською мовою, який пояснює коли і що потрібно робити.


«Сьогодні вже йшлося про те, що 70 % смертей в Україні припадає на серцево-судинні патології. А 40 % від цієї цифри стається від раптової зупинки серця. Якщо серцево-легенева реанімація надана протягом перших чотирьох хвилин, то це подвоює шанси на життя пацієнта. Тому цей проєкт є дуже важливим для нашого міста, – каже Світлана Стефанкова. – В Україні питання оснащення АЗД публічних місць підіймалося не один раз, але далі розмов не дійшло. І ось нарешті, завдяки громадським організаціями, у Вінниці з’являться АЗД. У країнах Європи та США це вже буденна справа, там встановлені автоматичні зовнішні дефібрилятори у місцях масового скупчення людей, де перебуває понад 200 осіб. Адже нерідко саме відсутність можливості вчасно здійснити заходи серцево-легеневої реанімації призводить до смерті».

Директор Вінницького обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Анатолій Пірникоза зазначив, що вміти надавати домедичну допомогу повинна вміти кожна людина. І додав, що ці шість дефібриляторів – це лише перший крок, бо такі пристрої мають бути доступними по всьому місту, зокрема у торгово-розважальних центрах, школах та підприємствах. Він подякував Фонду громади «Подільська громади» та Громадській організації «Агенція екстреної медичної допомоги» які отримали підтримку на впровадження цієї суспільно значищої ініціативи.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info.

Вінниця.info, фото Фонд громади «Подільська громада»

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: шість дефібриляторів 
Матеріали по темі