Культура

У Вінниці запрошують на виставку стародавніх подільських ікон

19 липня 2020, 15:05

16-го липня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку, присвячену 1032-й річниці Хрещення Київської Русі ‒ України. У великій виставковій залі музею презентували 23 народні ікони, сюжети яких відображають вплив панівних стилів тогочасного світового мистецтва на малярство Східного Поділля кінця ХVІІІ – початку ХІХ століть.

Про це повідомляють на фейсбук-сторінці Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Нова виставка з фондової збірки музею має назву «Видноколо подільської ікони: Ренесанс, бароко ‒ наїв».

Як йдеться в повідомленні музею, концепція експозиції полягає у популяризації такого яскравого явища, яким є народні ікона. Тому на прикладі конкретних творів у закладі вирішили познайомити своїх відвідувачів з історією релігійних сюжетів, які стали відомими у західноєвропейському мистецтві і згодом полюбилися подільським вірянам. Серед них: «Коронування Богородиці», «Святе сімейство», «Каяття Марії Магдалини», алегоричні барокові сюжети тощо.

Ікона «Каяття Марії Магдалини»


Ікона «Св. Миколай. Новозавітна Трійця. Різдво Ісуса Христа. Архангел Гавриїл».
XIX ст. Східне Поділля, полотно, олія.


Ікона «Недріманне око». XIX ст. Східне Поділля, полотно, олія.


Ікона «Богородиця з дитям». XIX ст. Україна.
Полотно, дерево, олія.


Ікона «Богородиця. Св. Варвара».

«Саме за часів бароко ХVІІ–ХVІІІ століть в українському іконописі помітний вплив мистецтва Західної Європи. В церковних візитаціях (ревізії та інспекції церковного майна) ХІХ ст. про такі ікони писали «ікона венеціанського живопису» або «знавці знаходять в іконі італійське письмо». За версією українського мистецтвознавця В. Щербаківського, появі подібних творів сприяли цехові об’єднання майстрів пензля. У цьому контексті стають зрозумілими ремінісценції західного, частіше італійського мистецтва, у народному малярстві і, перш за все, взірців доби Ренесансу, бо колись безпосереднє копіювання перейшло в місцеві традиції», ‒ розповідають в музеї.

Показ виставки триватиме до 16-го серпня.

«Тож щиро запрошуємо у такий духовний, душевний та одночасно наївний світ подільської ікони!», ‒ зазначають спеціалісти музею в дописі.

Ікона «Різдво Богородиці. Введення у храм».
Кінець XVIII ст. Східне Поділля, дерево, олія.

Ікона «Ісус Христос Спаситель»

Ікона «Коронування Богородиці». Кінець XVIII ст. Східне Поділля, дерево, олія.


Ікона «Голова Св. Івана Хрестителя». XIX ст. Східне Поділля, дерево, олія.

Нагадаємо, в приміщенні Вінницької міської ради до 14-го серпня триватиме виставка «На Зламі», яка є комплексною збіркою свідчень людей, чиє життя змінилося через війну на Сході.

Вінниця.info, фото ‒ з фейсбук-сторінки музею

Теги: музей історія ікона Хрещення Русі 
Матеріали по темі