Культура

Український фільм «Межа очікування» потрапив до шорт-листа Мадридського кінофестивалю

27 липня 2018, 10:57

 Стрічка про зниклих безвісти в Криму та на Донбасі потрапила до шорт-листа 8-го Мадридського міжнародного кінофестивалю у категорії «Найкращий режисер документального фільму іноземною мовою». Переможці стануть відомі 28 липня 2018 року

Люди. Більше 1400 (3 роки і 8 місяців) Катерина Хом’як з Волині нічого не знає про долю своїх синів – Дмитра та Володимира, які захищали Україну на Донбасі у складі батальйону «Айдар». Востаннє вона спілкувалась з ними 5 вересня 2014 р. За роки марних пошуків сім’я пережила безліч поневірянь. «Всі кажуть, що ніч коротка. Але для мене і для дружини ніч завжди довга», – говорить батько хлопців.

Колишня кримчанка Людмила Щекун досі не може позбутися страху за свою сім’ю після того, як з трьома дітьми чекала на повернення чоловіка з полону. Активіста кримського Євромайдану Андрія Щекуна викрали і катували напередодні анексії півострова. Він перебував у полоні 11 днів, а потім був звільнений у результаті обміну.

Зйомки фільму. Ці дві історії лягли в основу документального фільму «Межа очікування», Фільм вийшов восени 2017 року. Автор сценарію - Сергій Бібік, режисер – Станіслав Цехмістренко. Фільм відзнятий громадською організація «Інтерньюз-Україна» за підтримки міжнародної громадської організації Internews.

«Знайти героїв для фільму було дуже складно, – ділиться режисер Станіслав Цехмістренко, – багато з них відмовлялись пережити болючі спогади знову або боялись зашкодити рідним в полоні. Ми вдячні двом родинам, які погодились говорити про проблему вголос».

 

«Я розуміла, що хтось має почати, підняти цю тему, тому і погодилась пережити весь цей біль знову, як би не було важко, – розповідає одна з головних героїнь Катерина Хом’як, – тепер для мене всі, кого вдалось витягти «звідти» – це мої діти».

28 липня 2018 стане відомо, чи отримає стрічка «Межа очікування» нагороду в категорії «Найкращий режисер документального фільму іноземною мовою» на 8-му Мадридському міжнародному кінофестивалі. Завдяки показам у Мадриді про проблему зниклих безвісти дізнаються сотні глядачів закордоном, які розділять з українцями біль від втрати близьких.

 

ВАЖЛИВО

Восени 2017 документальна стрічка «Межа очікування» стала одним з перших кроків до актуалізації питання розшуку полонених та зниклих безвісти людей від початку російської військової агресії проти України. Вже за рік 12 липня 2018 р. Верховна Рада України проголосувала у другому читанні за довгоочікуваний законопроект «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти». Документ визначає поняття «особа, яка зникла безвісти» в контексті міжнародного гуманітарного права, що закріплює права таких людей та надає їм відповідний захист.

Цей закон забезпечує пошуки людини до тих пір, поки не встановлять її місце перебування чи поховання. Для порівняння, досі людина вважалася померлою, якщо її не знайшли протягом трьох років. І тепер соціальну допомогу родина буде отримувати стільки, скільки зниклого будуть шукати та не визнають померлим. Для розшуку зниклих безвісти осіб у зв'язку з війною на Донбасі планують створити Комісію з питань осіб, зниклих безвісти.

Вiнниця.info, матеріал ГО «Інтерньюз-Україна»

Теги: кіно україна російська агресія люди 
Матеріали по темі