Культура

В Києві відкриють виставку унікальних прикрас, які археологи розшукали на Вінниччині. Коштовностям ‒ тисячі років

15 жовтня 2020, 11:03

Вже 16 жовтня у Національному музеї історії України відкриють виставку стародавніх прикрас, які українські археологи розшукали на Вінниччині. Деяким ‒ від двох до чотирьох тисяч років. Серед них ‒ чоловічі кольє і жіночі брошки, які можна було використовувати, як холодну зброю.

Про це йдеться в сюжеті ТСН від 13 жовтня.

В музеї розповідають, що традиція прикрашати себе тягнеться з давніх-давен.

«Неандертальці, скажімо, вже також починали себе прикрашати», ‒ каже заступник директора Музею історії України Богдан Патриляк.

За склом ‒ два кілограми бурштину. На око намисто від сучасного відрізняється лише зношеністю. На територію сучасної України його везли здалека.

«Це балтійський імпорт. А ось ‒ золотий перстень», ‒ показує та розказує співробітник музею.

Журналістка ТСН зазначила, що має такий самий, але з Китаю.

«А це автентичний, йому майже чотири тисячі років. Бачите, всі ці ідеї, вони нікуди не зникають», ‒ каже Богдан Патриляк.

«Сердолікові намистини, ви бачите, ми носимо і сьогодні такої ж самої форми. І навіть те намисто скляне, першого століття нашої ери, намисто з вічками, до сьогоднішнього дня ми зустрічаємо, наприклад, в Туреччині», ‒ розповідає заступниця головного зберігача фондів музею Ольга Пукліна.

Що точно змінилося з рокам, то це вага прикрас. Ось, наприклад, важезний браслет на ногу. З яким важко було, напевно, танцювати навколо вогнища.


«Це шпилька, якими зашпилювався одяг. Жіноча», ‒ каже Богдан Патриляк.

Якщо жіночі прикраси скидаються на масивні стилети, то чоловічі ‒ навпаки. Дивують тонкою роботою. Десятки дрібничок, поясний набір царя Інісмея. Навіть золота нашивка на тканину. Плюс іще пів кіло золота на шию.

«Чоловіки прикрашали себе не менше, а навіть більше, аніж жінки?», ‒ робить висновок журналістка

«Виходить, так ‒ була гендерна рівність, так би мовити», ‒ жартома відповідає співробітник музею.

Але розмір прикрас дивує ще більше. Царський браслет ледь налазить на сучасне жіноче зап’ястя. За тисячі років люди стали більшими.

Подивитися на всі знахідки можна вже з цієї п’ятниці.


Нагадаємо, 28 вересня співробітники Вінницького обласного краєзнавчого музею привезли до Києва найвідоміші експонати та найкращі свої археологічні знахідки. Разом з Національним музеєм історії України в столиці вони готують експозицію «Золото Поділля: історія народів», яку відкриють 16 жовтня.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі ‒ https://t.me/vinnitsa_info.

Вінниця.info, відео ‒ з YouTube-каналу ТСН

Підписуйтесь на Винница.info в Telegram
Теги: музей виставка золото скарби Вінниччина 
Матеріали по темі