Культура

В Національному музеї історії України відкрили унікальну виставку старожитностей з Вінниччини. Фото

18 жовтня 2020, 11:16

16 жовтня в Національному музеї історії України відкрили виставку «Золото Поділля: історія народів», на якій представили найвідоміші старожитності із зібрань Вінницького обласного краєзнавчого музею та НМІУ, пов’язані з археологією Поділля. Подібний спільний проект ‒ перший та поки єдиний в Україні, але вже на наступний рік колекцію зброї з фондів Національного музею історії можуть презентувати на виставці у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї. Триватиме виставка «Золото Поділля: історія народів» до кінця лютого 2021 року.

Про це повідомляють на сайті Національного музею історії України.

Як йдеться в повідомленні, експонати виставки відображають матеріальну культуру багатьох народів, які мешкали на Поділлі, – від трипільської культури до Середньовіччя.

На виставці організатори представили комплекс золотих і бронзових прикрас, а також найбільшу в Європі колекцію бурштинового намиста доби пізньої бронзи (XIV–Х ст. до н. е.) з курганного могильника Гордіївки. Також презентували золоті прикраси, коштовну зброю та срібний посуд, виявлені археологами в одному з найбагатших сарматських поховань, яке вважається могилою царя Інісмея, правителя Ольвії.

Як зазначають в Національному музеї історії, унікальними є також скарби, пов’язані з Великим переселенням народів. Знахідки з майстерні ювеліра біля села Бернашівки на Дністрі демонструють досконалість ремісництва ранніх слов’ян. А скарби із сотнями срібних арабських монет – високий розвиток міжнародних торговельних зв’язків Східного Поділля за києво-руських часів.

«Золото Поділля: історія народів» – перший проект, яким Національний музей історії України та Вінницький обласний краєзнавчий музей започаткували міжмузейний обмін, що передбачає комплексні виставки із зібрань музеїв різних регіонів України. Ініціатива спрямована на консолідацію українського суспільства шляхом всебічного представлення історії та регіональних особливостей.

«Національний музей історії України є одним із ключових у країні. Своє завдання ми вбачаємо не тільки у популяризації власного зібрання, а й у висвітленні регіональної історії, досі мало відомої широкому загалу. Поділля не є винятком. Його багаті скарби нині відоміші за кордоном, ніж в Україні. Ця виставка є спробою змінити ситуацію та розпочати об’єднання музейного простору нашої країни. У фокусі проекту – найяскравіші періоди, які демонструють скарби, що зберігаються у Вінницькому краєзнавчому музеї. Водночас ми прагнемо показати культурне розмаїття, в якому творилася давня історія України», ‒ зазначає генеральний директор НМІУ Федір Андрощук.

«Проект «Золото Поділля: історія народів» не лише презентує найвідоміші старожитності із зібрання Вінницького обласного краєзнавчого музею на всеукраїнському рівні – він ініціює міжмузейну співпрацю. Цією виставкою віддаємо шану всім учасникам археологічних експедицій музею. Вони дали цінний матеріал та сформували археологічну збірку Вінницького обласного краєзнавчого музею, знану в Україні та далеко за її межами», ‒ наголосила, своєю чергою, директорка Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька.

Також очільниця музею анонсувала виставку зброї з колекції НМІУ наступного року у Вінниці.

«Це дуже вдалий приклад колаборації двох музейних установ і вдалий приклад того, як потрібно пізнавати нашу історію в період пандемії, - наголосив пан міністр. – Попри виклики, Національний музей історії України продовжує важливу місію – залучати людей до вивчення свого минулого. Сподіваюсь, за цим міжмузейним обміном послідують комплексні виставки із зібрань музеїв різних регіонів», ‒ зазначив під час виставки міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

До загального огляду виставка «Золото Поділля: історія народів» відкрита з 17 жовтня та триватиме до кінця лютого 2021 року.
Нагадаємо, раніше ми писали, що в Києві відкриють виставку унікальних прикрас, які археологи розшукали на Вінниччині. Коштовностям ‒ тисячі років.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі ‒ https://t.me/vinnitsa_info.

Вінниця.info, фото ‒ з фейсбук-сторінок Вінницького обласного краєзнавчого музею та Національного музею історії України

Теги: музей виставка золото скарби Вінниччина Національний музей історії України краєзнавчий музей 
Матеріали по темі