Політика

В області утворять округи, до яких не обиратимуть депутатів, а голів ОТГ контролюватимуть префекти

24 жовтня 2019, 16:41

В Україні необхідно завершувати реформу децентралізації, розпочату в 2014 році. Планується, що замість районів будуть створені округи, в яких не буде рад. Тобто депутатів на рівні округу обирати не планують, але залишать представництво на рівні області. В округах будуть перфекти, яких призначатимуть за поданням уряду. Вони будуть контролюватимуть дотримання законності органами місцевого самоврядування.

Про новий територіальний устрій країни розповів перший заступник голови фракції «Слуга Народу» Олександр Корнієнко під час Публічної презентації змін до Конституції України та пріоритетів уряду щодо реформування місцевого самоврядування.

«В нас зараз практично «підвисла» ситуація. Пів країни децентралізована - створено об’єднані громади. Пів країни не об’єднані. Пів країни має більші бюджетні можливості, пів країни не має…

Нам потрібно перейти від радянської системи адміністративно територіального устрою до європейського. Ми фактично декомунізуємо адміністративний устрій країни. Тобто забираємо велику кількість різних адміністративних одиниць, в яких можна заплутатись – село, селище, місто, місто районного значення, місто обласного значення. Переходимо до того, що в нас базовим рівнем будуть громади.

Вся територія України буде 100% покрита громадами. Не має бути території, яка не входить до якогось населеного пункту. Далі громади будуть утворювати округи. Приблизно 10 – 20 громад будуть утворювати округ. В окрузі буде здійснюватися координація тих структур, які потрібні для життя людини. Тобто, в громаді будуть надаватись базові послуги. Це державні сервіси з реєстрації бізнесу, реєстрації шлюбів, народжень… В громаді буде базова ланка освіти і первинна медицина», - говорить О. Корнієнко.

Зараз в кожному районі є районна рада з депутатським складом, їх ліквідують. Не планують створювати і окружних рад, а на рівні області депутатів залишать.

«Поки що виглядає так, що на рівні округу не потрібна виборча влада. Тобто не треба окружної ради. Це ще буде переглядатись. Кілька округів - 4, максимум 5, будуть створювати область. Так як зараз. Ті самі області, в тих самих кордонах. Це ми змінювати не будемо. Округи - це нова одиниця, яка буде створюватись на базі кількох районів існуючих нині. Фактично кілька районів об’єднуються в область», - зазначає представник Слуги Народу.

В округах будуть префекти, яких призначатиме президент за поданням уряду.

«На рівні обласної ради будуть займатись управлінням областю, розробкою стратегії розвитку області, стратегії соціально-економічного розвитку регіону, бюджетуванням... Місцеві державні адміністрації будуть ліквідовані. Замість них в округах будуть префектури, які будуть очолювати префекти. Префект має дві важливі групи обов’язків. Одна з них – виконання ним обов’язків як представника Уряду. Тобто, це координація центральних органів виконавчої влади, секторальних напрямків – поліція, пожежна, медицина і т.д… Друга група обов’язків – слідкування за законністю рішень органів місцевого самоврядування. Зараз питання дискутується, але обговорюється можливість для префекту призупиняти незаконні рішення з одночасним зверненням до суду для того щоб з боку держави був контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування.

Префект буде призначатись президентом за поданням Кабміну. Він буде державним службовцем від Кабінету міністрів», - пояснює О. Корнієнко.

Починати зміну адміністративно-територіального устрою планують на початку 2020 року.

«Зараз ми на етапі розробки змін до Конституції. Працює комісія з питань правової реформи при президенту. На цій сесії Верховної Ради, яка закінчиться в середині січня, сподіваюсь, що ми встигнемо подати проект змін до Конституційного суду. Далі зачекаємо висновок суду. Пройдемо перше читання і сподіваюсь, що на другій сесії, яка почнеться в лютому ми зможемо говорити про прийняття цих змін вцілому.

Головний принцип децентралізації – владу людям. Тобто всі повноваження і можливості по управлінню своїм життям мають передатись громадам», - підсумував нардеп.

Раніше редакція Вiнниця.info повідомляла, що у Вінницькій області планують створити три округи, замість 27 районів, як зараз. Один з експертів, Юрій Ганущак, говорив, що необхідно відходити від поняття «район» і вводити слово «округ» або «повіт» для позначення адміністративної одиниці.

На початку серпня Мінрегіон презентував проект нового адміністративно-територіального устрою Вінниччини, згідно якого планується створення Вінницького, Могилів-Подільського та Ладижинського округів.

Вiнниця.info

Теги: децентралізація реформа адмінустрій 
Матеріали по темі