Суспільство

В поліції Вінниччини запрацював відділ дізнання. Тепер незначні кримінальні порушення розслідуватимуть швидше

1 липня 2020, 16:38

З 1-го липня в Україні запрацював інститут кримінальних проступків у формі дізнання. Відповідно до змін, внесених до Кримінального процесуального та Кримінального кодексів України, правопорушення, відповідальність за які не пов’язана з позбавленням волі, відтепер розслідуватимуть дізнавачі. У структурі Головного управління Національної поліції у Вінницькій області також створено відділ дізнання.

Про це повідомляють у відділі комунікації Національної поліції Вінницької області.

Як йдеться в повідомленні, відділ дізнання на Вінниччині очолив підполковник поліції Олександр Кравченко. Загалом в підрозділах дізнання поліції області працюють 153 дізнавача. Вони розслідують кримінальні проступки.

Кримінальні проступки – це правопорушення, за вчинення яких передбачене основне покарання у вигляді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 тисяча гривень) або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.

Найбільш поширеними видами кримінальних проступків є крадіжки без кваліфікуючих ознак, спричинення легких тілесних ушкоджень та шахрайства, незаконне поводження з наркотичними засобами без мети збуту тощо. За вчинення окремих кримінальних проступків введені штрафні санкції. Зокрема, за крадіжку – 17000-51000 грн, грабіж – 34000-68000 грн, привласнення або розтрату майна службовою особою – 34000-81000 грн, незаконне полювання 17000-51000 грн.

Відповідно до діючих змін, підозрюваній особі впродовж 72 годин дізнавач має повідомити про підозру у вчиненні кримінального проступку. Строк дізнання обчислюється з моменту повідомлення про підозру.

Строк проведення дізнання кримінального проступку становить до 30 діб з погодження прокурора. Запобіжні заходи на період дізнання у таких правопорушеннях визначені законодавством у вигляді особистого зобов’язання або особистої поруки.

Такі зміни встановлюють механізм швидкого розслідування кримінальних правопорушень невеликої тяжкості та дозволять зменшити навантаження на слідчі органи досудового розслідування.

Як зазначають в повідомленні департамента комунікації МВС України, заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко заявив, що 60% всіх правопорушень будуть проходити через інститут кримінальних проступків, і слідство буде займати лише декілька місяців.

«Після впровадження інституту кримінальних проступків прості справи, як-то дрібні крадіжки чи дрібне хуліганство, будуть розслідуватися органами досудового розслідування максимум місяць, і суд буде розглядати їх за спрощеною процедурою. Однак, це не обмежує право громадянина на захист. Суть кримінальних проступків у тому, що є базовий принцип невідворотності покарання, ми просто його наближуємо та захищаємо права потерпілих», – заявив Антон Геращенко.

Заступник голови Нацполіції – начальник Головного слідчого управління Максим Цуцкірідзе зазначив, що до прийняття закону один слідчий у своєму проваджені міг розглядати одночасно від 300 до 500 справ. Це призводило до того, що права громадян не завжди забезпечувались та не було відшкодування завданої злочином шкоди.

«Кращого подарунку на День слідства, аніж запровадження інституту кримінальних проступків і вигадати не можливо. Ідея кримінальних проступків була започаткована ще в минулому кримінально-процесуальному кодексі, який був прийнятий у 2013 році, але 8 років весь колектив слідчих чекав прийняття цього закону. Відповідно, ми очікуємо, що Законом про інститут кримінальних проступків, який сьогодні вступив у дію, ми розвантажимо слідчих та зосередимо їхню увагу на розслідуванні тяжких та особливо тяжких злочинів. Натомість підрозділи дізнання, яких у Нацполіції майже 4 тисячі, розглядатимуть кримінальні проступки», – заявив Максим Цуцкірідзе.

Начальник Головного слідчого управління пояснив, що до кримінального проступку відносяться правопорушення, які за своєю суттю не передбачають покарання у вигляді позбавлення волі, а обмежуються штрафом, арештом чи виправними роботами. Штраф буде налічували від 1000 до 51 тисячі гривень. Особа, яка заплатила штраф, буде вважатися несудимою.

Наразі максимальний термін розслідування проступку – один місяць.

«Ми маємо вже перший результат роботи дізнавачів. Станом на 12:30 сьогодні зареєстровано 1200 кримінальних правопорушень, із них майже 40% – кримінальні проступки», – додав Максим Цуцкірідзе.

Вінниця.info, фото – ілюстративне та з сайту поліції

Теги: відділ дізнання поліція Вінниччина 
Матеріали по темі