Суспільство

В селі на Вінниччині знають, де шукати гроші: зробили теплий клуб, житло для лікаря і затишний дитсадок. Фото

20 березня 2019, 18:31

Село Бережани Калинівського району – яскравий приклад залучення різних джерел фінансування для розвитку інфраструктури та соціальної сфери села. Хоч громада поки що не входить до складу ОТГ, але має чим похвалитись. В рамках обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад, переможцями визнано 11 проектів, поданих громадою. Серед них – сучасний спортивний та дитячий майданчик, утеплення фасаду амбулаторії, вуличне освітлення, ремонт покрівель, опалення в будинку культури. Окрім того, громада подає проекти на міжнародні гранти. Голова Вінницької обласної ради разом з депутатами 20 березня відвідали Бережани, де втілено проекти за підтримки обласного бюджету та за міжнародні гранти.

«Перший свій конкурс ми виграли у 2011 році – було будівництво 12-кілометрового водопроводу по селу. Загалом, ми написали більше 50-ти грантів, 22 проекти – реалізували. Це є і міжнародні, і наші обласні. Конкурс для нас – це передбачене фінансування. За останні роки ми зробили багато: у школі замінили більше 80-ти вікон, також завдяки екологічному конкурсу, ми встановили 23 майданчика для роздільного збору твердих побутових відходів та у березні минулого року створили комунальне підприємство, яке займається збором відходів. На амбулаторію ми виграли два конкурси по утеплення фасаду. Звичайно, самі ми б не зробили цього всього», – каже сільська голова Галина Фурман.

Дитсадок «Казка» зі спортзалом

Дитячий садочок «Казка», що був відкритий у 2013 році, розрахований на 72 дитини, на сьогоднішній день дитячий садок відвідує 68 дітей. Діє 3 різновікові групи: молодший, середній та старший вік по 24 дитини у кожній групі.

Дитячий садочок забезпечений центральним водопостачанням, кімнати для сну облаштовані двоповерховими ліжками. Також у приміщенні є невеликий спортзал та кімната, де дитина може гратися із піском.

«З 2011 року почали будувати садочок, на ремонт пішло до 2-х мільйонів гривень районного, обласного та державного бюджетів. У 2014 році ми виграли обласний проект «Ігровий майданчик для «Казки», де було встановлено новий ігровий майданчик для діток двох груп.

В садочку на даний час не тільки дітки із села Бережани, є також з інших сіл, їх більше 10-ти. Хоча у них там теж є садочки, але в нашому їм подобається більше. Вже 6-й рік ми знаходимося в цьому садочку, хочемо далі розвиватися. Нам потрібно спортивний майданчик на вулиці», – каже завідуюча ДНЗ Людмила Чуйко.

На сьогоднішній день у молодшій групі вже не вистачає місць для кількох дітей.

5c926b61351ef.jpg

«Теплий» будинок культури та сільська бібліотека з Інтернетом

У сільському Будинку культури діє бібліотека, оновлений актовий зал на 240 місць та зала для урочистої реєстрації шлюбів.

«У 2012 році ми виграли конкурс «Бібліоміст», завдяки якому ми зробили безкоштовний інтернет в сільській бібліотеці», – каже сільська голова Галина Фурман.

Також у 2012 році виграли проект «Впровадження енергоефективної системи опалення в сільському Будинку культури», що дало можливість забезпечити приміщення теплопостачанням. Завдяки конкурсу, у 2013 році в сільському Будинку культури також замінили покрівлю.

5c926b7eea258.jpg

Сільська амбулаторія з квартирою для лікарки і лабораторією

У 2016 році відбулась реорганізація ФАПу в амбулаторію загальної практики сімейної медицини. На сьогоднішній день здійснено капітальний ремонт приміщення. Функціонують необхідні кабінети для часткового огляду пацієнтів та дві кімнати, де пацієнти перебувають на денному стаціонарі. Завдяки двом конкурсам «Тепло і затишок – запорука здоров’я» та «Завершення утеплення фасаду амбулаторії – шлях до успішного впровадження медичної реформи» – утеплено 3 сторони будівлі, у цьому році планують закінчити утеплення задньої частини. Замінено покрівлю, вікна та двері – на енергозберігаючі.

Коли було здійснено реформування медицини, вже на той час зробили ремонт квартири для сімейного лікаря. У двокімнатні квартирі вже жив лікар, але за через сімейні обставити змушений був залишити місце роботи. Із серпня 2018 року, новий сімейний лікар амбулаторії щодня доїжджає із Павлівки на роботу. За словами сільської голови, на даний час лікар ще не проживає у квартирі, але найближчим часом питання вирішиться, оскільки для жителів сільської місцевості важливо, щоб лікар зміг оглянути пацієнта не до 16:00, а у будь-який час.

В амбулаторії також згодом має функціонувати лабораторія. Проводяться переговори із головним лікарем.

5c926c3ccd332_original_w859_h569.jpg

На сьогоднішній день село Бережани не об’єднане із жодним селом в громаду. Сільська голова зазначила, що 3 роки тому, коли розпочалося об’єднання, громада с. Бережани виступали ініціаторами, щоб до них приєдналися три села – Глинськ, Хомутинці та Писарівка, щоб створити ОТГ.

«Нас частково підтримали, але згодом одне село передумало і втрьох ми вже не змогли об’єднатися. Але ми не можемо об’єднатися із Калинівкою, бо миз з нею не межуємо. На сьогоднішній день, звичайно, за об’єднанням майбутнє, ми його також не уникнемо», – каже сільська голова Галина Фурман.

Також під час засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування, голова Калинівської райради Василь Поліщук зазначив, що з 2012 по 2018 роки громади району більше 500 разів брали участь в конкурсах і більше 150 виграли.

Вінниця.info

Теги: село ДНЗ амбулаторія 
Матеріали по темі