Культура

В селі на Вінниччині зняли історичний ролик про Перший Зимовий похід. Відео

6 травня 2020, 12:21

6 травня виповнюється рівно 100 років завершення Першого Зимового походу – партизанського рейду українського війська, який переможно завершився на теренах Вінниччини. З цієї нагоди, в селі Писарівка, що на Ямпільщині, зняли історичний ролик.

Місце обрали це, тому що саме тут 100 років тому передові відділи «зимопоходців» зустрілися з розвідувальними підрозділами 2-ї Стрілецької дивізії Армії УНР, що наступали із заходу разом із польськими союзниками для спільної боротьби проти Червоної армії.

Про це йдеться на сторінці Центру історії Вінниці.

«Окрім унікальних кадрів параду українського вояцтва у місті Ямпіль 10 травня 1920 року, у зйомках використаний цінний фондовий предмет Центру історії Вінниці. Це – музейна репліка Бойового прапору 3-ї Залізної стрілецької дивізії, створена для нас із дозволу Міністра оборони України (2014-2019), генерала армії Степана Полторака. Окрім оригіналу, в Україні існує лише дві репліки знамена», – йдеться в дописі.

Довідка від Центру історії Вінниці:

Перший Зимовий похід тривав 5 місяців (6 грудня 1919 – 6 травня 1920). Окрім Вінниччини, рейдова операція тилами Збройних Сил Півдня Росії та Червоної Армії пролягала сучасними Житомирською, Київською, Черкаською, Кіровоградською, Миколаївською, Одеською областями. Було подолано 2 500 км. Очолював операцію генерал-хорунжий Армії УНР Михайло Омелянович-Павленко. Бойове ядро підрозділу складали 2 тисячі багнетів, 1 тисяча шабель та 14 гармат. За час походу військо мало понад 100 дрібних сутичок і 50 серйозних успішних боїв з ворогом.

Єдина бойова нагорода українського війська – орден Залізного Хреста «За зимовий похід і бої» була утверджена саме для учасників походу, з яких було нагороджено – 1668 чоловіків, а 5 жінок удостоєні жетона Залізного Хреста. Пам'ять про подвиг «зимопоходців» та неперервність української мілітарної традиції збережено до нашого часу: минулого року 28-ма окрема механізована бригада ЗСУ отримала почесне найменування «імені Лицарів Зимового Походу».


Вінниця.info, відео зі сторінки Центру історії Вінниці

Теги: історія Перший Зимовий похід 
Матеріали по темі