13 січ. 2022 12:41

Останнє оновлення  
22 груд. 2023 12:51
Здоров‎’‎я
0

106

0

В Україні ввели контроль за призначенням антибіотиків в лікарнях, а з квітня антибактеріальні препарати відпускатимуть за рецептами

В Україні ввели контроль за призначенням антибіотиків в лікарнях, а з квітня антибактеріальні препарати відпускатимуть за рецептами

Це дасть змогу побачити, скільки антибіотиків і яких саме призначають лікарі пацієнтам


В Україні ввели контроль за призначенням антибіотиків в лікарнях, а з квітня антибактеріальні препарати відпускатимуть за рецептами

З 1 січня 2022 року заклади охорони здоров’я, які надають стаціонарну медичну допомогу, почали вести облік загального споживання антимікробних препаратів – усього 29 лікарських засобів. З квітня антибіотики планують відпускати за рецептами.

Про це повідомляє МОЗ.

«Це дасть змогу побачити, скільки антибіотиків і яких саме призначають лікарі пацієнтам в стаціонарних відділеннях і оцінити виправданість таких призначень, забезпечити контроль за внутрішньолікарняними інфекціями та зменшити термін перебування пацієнтів на стаціонарному лікуванні», - зазначають в Міністерстві охорони здоров’я.

Триває також поетапна підготовка до впровадження відпуску лікарських засобів за електронними рецептами. З квітня 2022 року запланований старт відпуску та виписування електронних рецептів на зареєстровані в Україні антибактеріальні (протимікробні) лікарські засоби.

Для отримання цих ліків передбачений такий алгоритм:

  • пацієнт звертається до свого лікаря;
  • лікар виписує рецепт в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ);
  • також лікар надає пацієнту номер рецепта й інформацію про лікарський засіб;
  • далі пацієнту треба звернутися до аптечного закладу, підключеного до ЕСОЗ, та повідомити номер рецепта;
  • фармацевт за цим номером побачить, що саме призначив лікар, і зможе здійснити відпуск ліків.

«Це все – механізми дієвого контролю обігу й відпуску антибіотиків. Адже неправильне і надлишкове вживання протимікробних препаратів (зокрема антибіотиків) призводить до розвитку широкої резистентності – механізму, що знижує їхню ефективність. Бактерії стають стійкими до деяких ліків, і це поступово ускладнює або унеможливлює протидію інфекціям», - повідомляють в МОЗ.

Скільки антимікробних препаратів споживають українці точно невідомо, проте є аналіз трендів. Відповідно до нього у 2020 році загальний обсяг усіх продажів і закупівель таких препаратів перевищив 6,4 млрд грн. Це на 40% більше ніж у 2018 році. Зросли й об’єми продажів таких препаратів в аптеках: із 3,26 млрд грн у 2018 році до 4,36 млрд грн – у 2020.

Щодо антибіотиків «групи резерву» (лікарських засобів «останньої надії», які використовують для лікування вкрай тяжких бактеріальних інфекцій, коли інші антибіотики не спрацювали), ситуація також невтішна: об'єм всіх продажів і закупівель зріс більш ніж утричі: зі 110,89 млн грн у 2018 році до 416,45 млн грн – у 2020 році.

Довідка.

Всесвітня організація охорони здоров’я назвала проблему резистентності однією з 10 глобальних загроз здоров'ю населення, що стоять перед людством.

За оцінками експертів, до 2050 року одна смерть, пов'язана зі стійкістю до протимікробних препаратів, ставитиметься кожні 3 секунди.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info