Економіка

Використовувати енергію сонця, землі та біомасу. За підтримки GIZ на Вінниччині планують створити Центр енергоефективності. Фото

30 жовтня 2018, 14:29

 На базі Северинівської ОТГ, де всі комунальні об’єкти відмовились від використання газу, планують створити Центр енергоефективності та реалізувати в області проект «Енергетична децентралізація об’єднаних громад». Претендентами для реалізації проекту за підтримки GIZ є ОТГ у Вінницькій, Харківській та Тернопільській областях.

30 жовтня досягнення Северинівської громади презентували Джорджу Крістодореску, директору проекту «Реформи у сфері енергоефективності в України», який виконується GIZ за підтримки уряду Німеччини.

Директор Вінницького центру розвитку місцевого самоврядування Олег Левченко та голова ОТГ Олександр Христюк показали учасникам зустрічі-презентації енергоощадний дитячий садок, облаштований вакуумним сонячними колектором для підігріву води. Продемонстрували ФАП, будівля якого єдина в області, що обігрівається за рахунок геотермальної енергії землі. Використання енергії землі дало можливість удвічі заощадити кошти порівняно з оплатою за природній газ. Будинок культури, та будівля сільської ради опалюється двома твердопаливними котлами. Один з них працює на щепі, інший – на дровах. Місцевий Будинок культури це будівля колишньої церкви, яка раніше 20 років не обігрівалась. Зараз там розміщується ЦНАП, актова зала та навчально-демонстраційний центр. В приміщенні встановили спеціальні конвектори, які забезпечують ефективне споживання енергії. Конвектори дозволяють підтримувати комфортну температуру в усьому приміщенні, проте найбільша зала не обігрівається тоді, коли це не потрібно.

Перший заступник голови ОДА Андрій Гижко розповів, як в області використовують енергію сонця, води, вітру та досвід використання біомаси.

«Коли ми проводили благоустрій громад велика кількість зеленої маси, яка виростає на узбіччі доріг і в парках, щороку збиралась, але не використовувались. В нас також велика кількість яблуневих садів, де щороку роблять обрізку дерев, гілляччя теж ніде не використовувалось. Так з’явились проекти, коли закупили машини для переробки гілля на щепу. Северинівка не тільки енергонезалежне а й прибуткове село. Щему продають не тільки для своїх комунальних закладів а й для населення і фермерів. В Северинівці вже є перші плантації енергетичних рослин. Загалом, у Вінницькій області маємо 450 га енергоефективної верби. Якщо порахувати всі села Вінницької області є дитсадки школи клуби, це більше 3 тисяч об'єктів, які потрібно опалювати. Саме через такі проекти ми відмовляємось від газу», - говорить А. Гижко.

Народний депутат Олександр Домбровський, за ініціативи якого провели зустріч-презентацію Северинівської ОТГ пригадав, як десять років тому, коли вносив ідеї запроваджувати альтернативну енергетику, замість газу, його звинувачували в тому, що хоче зупинити розвиток.

«До 2008 року Вінницька область газифікувалась дуже швидкими темпами. Кожен рік прокладали 1200-1600 кілометрів газопроводу. Після жорсткої кризи з Російською Федерацією (підняття ціни на газ – ред.), ми зрозуміли, що потрібно рухатись в іншому напрямку. Це було складне і непопулярне рішення, тоді не всі розуміли, чому люди хочуть газу, а ми починаємо їм нав’язувати солому чи біомасу і навіщо це потрібно…», - каже нардеп.

Домбровський переконаний, що громадам, які запроваджують енергоефективні технології, необхідно дати додаткові інструменти для розвитку.

«У Вінницькій області є два проекти які ми хотіли б реалізувати спільно з Департаментом Держенергоефективності та GIZ. GIZ як ключова інституція, через яку Уряд Німеччини фінансує програми енергоефективності, ми б дуже хотіли щоб вони стали ключовими партнерами по формуванню моделі енергонезалежних громад. Сюди (Северинівська ОТГ – ред.) приїжджає багато містких і сільських голів, які мають подивитись на плюси і мінуси нових технологій. Нам важливо створити центри обміну знаннями до досвідом технологій для того щоб це могло мультиплікуватись дуже швидкими темпами.

Другий проект пов'язаний з створенням регіональних базових центрів енергоефективності. В України є великі плюси і мінуси. Один з серйозних мінусів – дуже енергоємна економіка. Ми витрачаємо багато енергоресурсів на одиницю ВВП. Нам потрібно скорочувати споживання енергоресурсів і підвищувати енергоефективність. Це стосується всіх секторів – державного, комунального приватного, промисловості… Сьогодні є багато інноваційних технологій, які дають можливість вирішувати ці проблеми. Проблема будь якого міста чи села в тому , що немає такого центру, де можна було б прийти і отримати відповіді на запитання (щодо енергоефективності – ред.). Ми з паном Джорджом винайшли таку форму, яку можна назвати інноваційний Хаб енергоефективності. Це пропозиція щоб у Вінниці створити перший інноваційний енергоефективний Хаб, де будуть сконцентровані технології енергоефективності і технології розвитку відновлювальної енергетики і де будуть різні фінансові інструменти, якими люди зможуть скористатись», - розповів Олександр Домбровський.

 

«Я бачив в Данії, Словаччині, Чехії, місця, куди можна приводити людей і вчити їх думати по іншому. Северинівка це місце де можна збирати і навчати людей. В Северинівській ОТГ є не тільки комунальні заклади, які відмовились від споживання газу. Тут є готель, санаторій, цегельний завод і підприємство, яке виробляє сушені овочі, перейшовши на біомасу та інші джерела. Доробивши ці ініціативи та створивши навчальний центр, ми зможемо поширити це по всіх громадах», - каже Олег Левченко.

 

Джорджу Крістодореску зазначив, що використання місцевих природних ресурсів актуально не лише для України, а й для країн західної Європи.

«Це дуже гарний приклад для наслідування громадами по всій Україні. Якщо подивитись, які проблеми переживають громади в західній Європі, то вони хочуть повернутись до використання власних природних ресурсів. Це фактично те саме, що відбувається тут. В цьому селі громада використовує місцеві ресурси, щоб забезпечити свою життєдіяльність і підвищити рівень життя. Ми як представники організації GIZ, яка працює від імені Німецького Уряду, працюємо для того, щоб надавати підтримку таким громадам. Ми шукаємо людей, які вже щось досягли і відкриті до співпраці. Ми маємо гарні перспективи для співпраці як на місцевому, так і на національному рівні в сфері енергоефективності», - сказав Джорджу Крістодореску.

 

Дитячий садок

 

 

ФАП

 

   

 

  Будинок культури і ЦНАП

 

 

 

Переробка біомаси на паливо для котельні

 

Вiнниця.info

Теги: розвиток громади енергоефективність проекти 
Матеріали по темі