Суспільство

Вінничанка створює унікальні парафінові віночки по фотографіях минулих століть. Фото

15 жовтня 2017, 11:14

19-річна студентка, учасниця Громадської організації «Етномайстерня Коло», Марія Куряча створює унікальні весільні парафінові віночки. Такі, як носили наші бабусі з кінця ХІХ до середини ХХ століття. Найдавніший вінок, який дівчина відтворила по фотографії – 1945 року.

«На створення одного віночка йде від чотирьох днів до кількох тижнів», − розповідає Марія журналісту Вінниця.info. Студентка відтворює переважно весільні вінки, але є в її колекції і дівочі святкові прикраси на голову.

«Я почала виготовляти віночки більше року назад. Мені хотілося зробити для себе щось до автентичного строю. Раніше майже кожна наречена одягала восковий віночок, вони були дуже поширені. Їх зберіглося чимало. А ось святкових дівочих віночків-прикрас − навпаки, дуже мало збереглося. Мені стало цікаво їх відтворити. Зараз ще можна знайти бабусь, які вміють робити вінки і від них можна навчитися. Я сама з села Плисків Погребищенського району, і в мене є можливість вчитися від реальних майстринь», − каже Марія Куряча.

Дівчина розповідає, що відтворює вінки по старих фотографіях. «Це або фото з весілля, або фото зразків, які є в різних колекціях. В мене в родині теж є багато таких фотографій, є вони і в мережі Інтернет. Вибираю, який подобається – і роблю, намагаючись максимально відтворити обраний зразок.

Для створення віночка потрібно парафін чи віск, дріт, папір та бажання. Як кажуть «очі бояться, а руки роблять».

Весільні вінки робляться як з воску, так і з парафіну. Я частіше використовую парафін, купую звичайні парафінові свічки в магазині. Вінки з парафіну – білі, а з воску − жовтуваті, з часом воскові віночки стають неначе прозорі.

Раніше дріт обгортали в сигаретний папір, якого зараз немає. Квіти виготовлялися з паперу, кольорової фольги. Було набагато більше інструментів для цього. Бабусі розповідають, що були спеціальні вибивачі під кожен листочок, під кожну квіточку, були витискачі, які надавали форму пелюсточкам. Зараз знайти такі інструменти майже неможливо, − каже дівчина, − я використовую підручні інструменти, найчастіше користуюся ножицями та голкою».

Марія не тільки віночки робить, а й вишиває. Розповідає, що в її родині багато талановитих людей− художників та різьбярів. Зараз дівчина навчається на 3 курсі в Вінницького педагогічного університету на факультеті історії, етнології та права.

Нагадаємо, у Вінниці в облaсному крaєзнaвчому музеї проходить вистaвкa обрaзотворчого тa декорaтивно-приклaдного мистецтвa.

Раніше, ми розповідали про вінничанку Олену Лемещук, яка перетворює мило на справжні шедеври. В її колекції – фігурки казкових героїв, тварин, стильні аксесуари, міні-копії фруктів і навіть алкоголю.

 

 

 

 

Вінниця.info,

 фото – Світлана Радостєва та Михайло Діденко.

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: віночки 
Матеріали по темі