Суспільство

Вінниця відзначила річницю звільнення від фашистів. Прийшли і комуністи. Фоторепортаж

20 березня 2017, 10:37

 Сьогодні вінничани відзначають 73-тю річницю визволення рідного міста з фашистської окупації. Три роки і вісім місяців обласний центр перебував у німецькому полоні. Звільнили Вінницю 20 березня 1944 року.

З нагоди пам’ятної дати в місті провели мітинг-реквієм. До Меморіалу слави і обеліску Небесній сотні поклали квіти. Загиблих Героїв згадали хвилиною мовчання.

Прийшли на Європейську площу і кілька десятків пенсіонерів з прaпoрaми Бiлoрусi i «Сoюзу лiвих сил». Очолив їх «останній вінницький комуніст», голова організації «Україна-Росія» Іван Бондарчук.  Попри політичні стяги, обійшлося без інцидентів. 

Вaртo зaзнaчити, щo oдними з гoлoвних зaсaд «Сoюзу лiвих сил» є вiднoвлення всебiчних дружнiх зв'язкiв з Рoсiєю тa зaпрoвaдження рoсiйськoї мoви як другoї держaвнoї мoви Укрaїни.

Як визволяли Вінницю (За матеріалами Вінницького краєзнавчого музею)

Визволення Вінниччини відбувалось у два етапи і тривало 99 днів. Під час першого етапу військами 1-го Українського фронту в кінці грудня 1943 р. – у першій половині січня 1944 р. від гітлерівців були очищені північно-східні райони області, зокрема, Козятинський, Погребищенський та інші.

На початку березня 1944 р. розпочались Проскурівсько-Чернівецька та Умансько-Ботошанська наступальні операції, які стали основним і завершальним етапом визволення Вінницької області від нацистських окупантів. У важких умовах весняного бездоріжжя та водопілля війська 1-го і 2-го Українських фронтів пройшли з боями сотні кілометрів, очищаючи від ворога подільську землю.

У визволенні області брали участь 6 загальновійськових, 5 танкових і 2 повітряні армії, а це майже півмільйона радянських воїнів. Безпосередньо Вінницю звільняла 38-ма армія під командуванням генерал-полковника Кирила Москаленка.

13 березня 38-ма армія отримала додаткові завдання: 18 березня вона мала форсувати Південний Буг, визволити Вінницю і наприкінці березня оволодіти районом Почапинці, Жмеринка, Тарасівка. За тиждень треба було подолати 100 кілометрів, що в умовах повсюдного бездоріжжя тоді було вкрай проблематично. 15 березня, випереджаючи встановлений командуванням графік пересування, 38 армія підійшла до Вінниці. І 20 березня 1944 року війська 1-го Українського фронту стрімко увірвалися в південну частину міста Вінниця, а потім заволоділи залізничною станцією і східною околицею Вінниці.

Під час окупації загарбники знищили 169260 мирних жителів Вінниччини, а із замученими у вінницьких концтаборах військовополоненими кількість жертв становить понад 205 тисяч чоловік, у німецьке рабство вивезено 78650 чоловік.

 

Вінниця.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: свято 
Матеріали по темі