Місто

Вінничанам розповіли про нацистську окупацію міста, яка тривала майже три роки

20 березня 2021, 11:39

77 років тому, 20 березня 1944 року, завершилася нацистська окупація Вінниці. Тривала вона 974 дні. Зі 100 тисяч населення до війни – у Вінниці залишилося менше половини. Для звільнення міста від окупантів було задіяно сили Першого та Другого Українських фронтів.

«Безпосередні бої за Вінницю вела 38-а армія генерала Кирила Москаленка, а учасниками військових дій були майже півмільйона військових, з яких 125 отримали звання Героя Радянського Союзу. Згодом 11 військовим частинам було присвоєно почесні найменування «Вінницьких».

За жахливий період нацистської окупації громада міста пережила 2 масових розстріли єврейського населення, викриття жахливого злочину радянського режиму – розкопки невинно страчених у 1937-1938 рр. жителів міста й області, жорстоке знищення пацієнтів Вінницької психлікарні, непосильні податки та насильницьке вивезення на роботу до Німеччини біля 13 тисяч жителів… А ще щоденна боротьба з голодом, хворобами та постійною загрозою фізичного знищення, репресії та смертна кара за будь-який опір, перебування в гетто, концентраційних та трудових таборах.

Щоб вижити, містяни відбудовували установи та знищену інфраструктуру, а задля майбутнього відновлювали навчання в освітніх закладах, зокрема з українською мовою та вивченням історії України, навіть під загрозою смерті.

І лише 20 березня 1944 року для жителів міста завершилася майже трирічне перебування під окупацією, в нестерпних умовах смерті й ненависті, страху й відчаю, насилля й розрухи. Зі 100 тисяч населення до війни у Вінниці залишилося менше половини.

Сьогодні тема окупації для українців болить як ніколи – в Україні уже впродовж 7 років Росією окупований Крим та окремі райони Донецької і Луганської областей», – написав у Фейсбук міський голова Сергій Моргунов.

У Центрі історії Вінниці опублікували малознані фото міста березня 1944 року:

Майдан Каліча (нині площа Юрія Гагаріна), 1944 рік. На фото – Калічанський ринок, трамвайні колії, вдалині – силует Воскресенської церкви та православного кладовища. Вгорі ліворуч – будівля теперішнього поліційного і пожежного відділку (вул. Пирогова, 4), пошкоджена вогнем. Фото з архіву Романа Мархеля.

Житловий будинок, 1944 рік. Нині розташовується за адресою Соборна, 79. Фото з архіву Романа Мархеля.

Житловий будинок, 1944 рік. Нині реконструйований, розташовується за адресою Соборна, 75. Фото з архіву Романа Мархеля.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі ‒ https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info, історичне фото зі сторінки Сергія Моргунова та з Центру історії Вінниці

Підписуйтесь на Винница.info в Telegram
Теги: окупація Вінниці звільнення 
Матеріали по темі