Культура

Вінничани хочуть створити копію коштовної шпаги Пирогова, яку викрали з його усипальниці

12 червня 2019, 15:44

На Вінниччині реалізують краєзнавчий проект «Шпага Пирогова». Він дозволить привернути увагу до постаті видатного земляка, а також знайти маловідомі факти про нього. В центрі дослідження стане історія про шаблю, яку викрали з усипальниці хірурга. По завершенні планують виготовити копію артефакту.

«Життя та діяльність відомого хірурга містять у собі чимало спірних моментів та таємниць. Це стосується й викрадення з усипальниці його шпаги – подарунка австрійського імператора Франца Йосифа, яка за переказами була «багато оздоблена коштовним камінням» та є абсолютно необхідним атрибутом мундиру, у якому похований таємний радник Микола Пирогов. Головна тема нашого дослідження стосуватиметься історії дарування та викрадення шпаги, пошуку архівних документів з її описом, виготовлення на базі цих документів репліки артефакту та передача його до Національного музею – садиби Пирогова», – зазначив керівник проекту Андрій Орленко, інформує прес-центр Вінницької ОДА.

У рамках реалізації проекту планується відвідати відповідні архіви та музеї Відня, Берліну, Санкт-Петербурга, а також створити науково-популярний фільм «Шпага Пирогова», який розповідатиме про етапи дослідницької роботи.

«Інноватика проекту полягає у тому, що він дозволить об’єднати навколо себе фахівців з різних галузей: істориків, краєзнавців, працівників архівних та музейних установ, представників засобів масової інформації, української кіноіндустрії, ювелірів та зброярів, та довести, що відповідальне ставлення до власної історії на Вінниччині не лише декларується, а й успішно втілюється», – переконаний Андрій Орленко.

За його словами, «Шпага Пирогова» – це лише частинка об’ємного дослідження, що дозволить сприяти краєзнавчій роботі у Вінницькій області, зокрема щодо збору та опрацювання маловідомих фактів про життя та діяльність Миколи Пирогова та його перебування на Вінниччині.

Нагадаємо, що весною минулого року українські вчені здійснили десяте ребальзамування тіла Микола Пирогова, що зберігається у Вінниці. Процедуру провели у спеціально облаштованій лабораторії. Саме вінницькі науковці змогли продовжити унікальний експеримент і зберегти постать відомого земляка для нащадків. Російських вчених не залучали.

Вiнниця.info

Теги: Пирогова музей дослідження  
Матеріали по темі