Суспільство

Вінничани стали учасниками історичного фестивалю у Болгарії: стріляли з вишневої гармати і старовинної зброї. Фото

24 квітня 2019, 10:52

22 квітня з Болгарії до Вінниці повернулися місцеві реконструктори, які взяли участь у Міжнародному фестивалі «Болгарський Великдень 1876».

«Це була військово-історична реконструкція, присвячена болгарському повстанню проти окупації Османської імперії у 1876 році. У Болгарії це щорічний захід, на який вінничани приїхали вперше. Загалом було понад півтори сотні осіб. Нас покликав організатор заходу, доктор Добрін», - розповідає Вiнниця.info учасник реконструкції Віталій Головенько.

Вінничан до заходу запросили після того, як болгари взяли участь у реконструкції «Жива історія: Вервольф», що відбувалася на Ставці Гітлера у Стрижавці.

«Минулого року на Міжнародний фестиваль «Вервольф», який ми проводимо у Стрижавці, завітали наші колеги-реконструктори з Болгарії. У відповідь вони запросили нас на свій. Погодилися їхати десяток наших найактивніших реконструкторів», - продовжує Віталій.

Для вінницької делегації це був новий досвід у відтворенні подій того часу на цій території закордонної держави.

«Адже ці події на пряму не мають нічого спільного з Україною у той період. Нам видали костюми та розбили на дві групи. Половина представляла Османську імперію, друга - болгарських повстанців. От Валерій, він у нас такий статний чоловік, він був великим башибузуком, представником османської елітної армії. Нині можна було б її назвати елітним добробатом. Це були такі здорові дядьки, потомствені воїни. Вони самі себе озброювали, організовували. Я ж був одним з ватажків повстанців, тим, хто один з перших почав цей рух», - пригадує учасник фестивалю.

За годину реконструкції показали весь хід 10-річного повстання. Дійство відбулося в історичному центрі міста.

«Стріляли з історичної зброї, яка у болгар передається у спадок. З цією зброєю, відповідно, це повстання і відбувалося. От гвинтівка Бердана, таких в Україні у музеях не знайдеш. А у них вони всі у робочому стані, що головне, у бойовому. Дома лежать. У них там це законом дозволяється», - продовжує.

Попри те, що зброю під час акції використовували бойову, стріляли холостими.

«Була унікальна вишнева гармата, яку витесали з дерева. Адже болгарські повстанці не мали своєї артилерії. Тому пушки робили з дерев’яних колод», - додає Віталій.

Болгари, з якими потоваришували вінничани, планують завітати до нашого міста восени. Подивитися на місцеву реконструкцію «Вінниця – столиця УНР».

«Під час сніданку у готелі, де ми зупинилися, одна з місцевих почала розпитувати, як ми живемо. І зауважила, що слідкує за життям нашої країни з російських новин. Ну, тут ми звичайно провели просвітницьку діяльність. Розказали про Майдан, про війну на Донбасі. І навіть пригадали про нашу давнішу історію. Бо вони не розуміли, чого в Україні був Голодомор, масові репресії. Ми пояснили, що як за часів Російської імперії, так і під час Радянської влади, ми були єдиною країною, яка не підкорювалась і хотіла відділитися. Говорили про Петлюру, Скоропатського. Їх це зацікавило, пообіцяли приїхати», - завершив Головенько.

Вiнниця.info, фото надані учасниками фестивалю.

Теги: Вінничани фестиваль Болгарія 
Матеріали по темі