
Мабуть, всі чули цей анекдот:
- Я в житті боюся двох речей: темряви і стоматологів.
- Ну стоматологів-то зрозуміло, а темряви чому боїшся?
- О, а ти знаєш, скільки в темряві стоматологів ховається?!
Термін «фобія» сьогодні тісно вклинився в наш лексикон. Тому не важко провести аналогію, поєднавши знайомі слова, і отримати поняття «стоматофобії» чи «дентофобії» – боязні стоматологів, процесу лікування чи просто відвідування профільних закладів.
Часи змінились, стандарти лікування СССР давно в минулому, а дентофобія (стоматофобія) залишилась. На жаль. Давайте розберемось, хто в цьому винен та як допомогти собі чи своїм близьким.
Головні аргументи дентофобів та їх спростування:
- Деякі пацієнти бояться саме больових відчуттів під час лікування.
- Сучасні анестетики дієві і безпечні, вони роблять процес лікування майже безболісним.
- Дитячі травми та невдалий досвід залишили свій відбиток на ставленні як до лікарів, так і до самого процесу лікування.
Часи змінились, покращились умови лікування, обладнання, протоколи та схеми лікування. Зараз у Вас є вибір – Ви можете обрати спеціаліста, якому довірятимете і з яким буде комфортно саме Вам.
Ви можете проговорити з лікарем про свої страхи і побоювання і знайти разом вихід чи компромісне рішення.
Часто страх стосується не самого процесу лікування, а безпосредньо фінансового фактора – озвученої суми за лікування. Тут буде два аргументи. По-перше, зуби таки потрібно лікувати: від цього Ви нікуди не втечете. По-друге, чим більше Ви зволікаєте, тим, на жаль, дорожчим буде лікування. Знову ж таки, Ви можете проговорити з лікарем план лікування, який він складе під час консультації, визначити етапи лікування і пріоритетність виконання. У Вас буде нагода розбити суму лікування на частини та спланувати свої витрати.
Більшість людей відчувають страх при втручанні в їх особистий простір. Якщо не вдаватися в подробиці і не загубитися в нетрях психології, це пов’язано саме із зоною ротової порожнини чи близьким тілесним контактом лікаря і пацієнта.
Щодо останньої ситуації: зменшення психологічного дискомфорту для пацієнтів досягається, коли лікар працює з використанням операційного мікроскопу. Під час такої роботи лікар працює на певній відстані і це зменшує психологічне напруження.
Психологічний дискомфорт можна також подолати, озвучивши своєму лікарю про свої страхи чи переживання. Для початку це може бути консультація, на якій Ви спочатку познайомитеся з лікарем.
І пам’ятайте, що у Вас завжди є вибір. Найкращий варіант для усіх, коли Ви таки знайдете «свого лікаря».
Якщо ж питання стоїть дуже гостро, Ви також можете звернутися за професійною допомогою до психолога.
Страх дітей перед візитом.
Тут рекомендацій – цілий список. Про це можна написати окрему статтю. Пройдемося по основних моментах.
Перше знайомство краще провести якнайраніше (в ідеалі з моменту прорізування перших зубів) та з’являтися на профогляди кожні 3-4 місяці. Прийом краще розпочати з адаптивних (ознайомчих) візитів чи консультацій. Сама атмосфера дитячих кабінетів, оздоблених у яскравих кольорах, іграшки, мультики роблять походи до лікаря особливими і радісними. І останнє, але найголовніше - знайти дитячого стоматолога, з яким Вашій дитині буде комфортно та спокійно.
Сподіваємось, ці поради стануть у нагоді і нададуть Вам рішучості та сміливості!
Бажаємо міцного стоматологічного здоров’я Вам та Вашим сім’ям!
Стоматологічна клініка «Лєвіка»
м.Вінниця
вул.Келецька, 26
тел. 098 667 34 47