Місто

Як чверть тисячоліття змінила костел Марії Ангельської у центрі Вінниці. Фотофакт

2 березня 2016, 12:58

 Вінниця у розрізі часу. ВИННИЦА.info продовжує фотопроект, в якому порівнює минулий і сучасний вигляд подільської перлини. Цього разу розповімо про костел Святої Діви Марії Ангельської, історія якого сягає доби Речі Посполитої.

Збудували храм у 1745 році за кошти вінницького старости Людовіка Калиновського в стилі тосканського бароко. Проповідували у ньому капуцини (чернечий орден). Через півтора століття царська влада вигнала капуцинів, дозволивши вести службу виключно єпархіальним священикам.

У 30-х роках XIX століття більшовики закривають костел.

«В жовтні 1932 року міська влада відкриває у храмі Товариство сприяння обороні, авіаційному та хімічному будівництву.

Як не парадоксально, але Друга світова війна стає «ковтком повітря» для храму.

За спогадами старожилів, під час окупації службу в костелі вели військові капелани країн-союзниць нацистської Німеччини – Угорщини та Словаччини», - розповів ВИННИЦА.info історик Олександр Федоришен.

У вересні 1960 року святиню забирають в громадськості і передають у власність товариства «Знання» під лекторій. Приміщення втрачає свій сакральний характер, старовинну архітектуру.

Після численних переслідувань католиків, у 1991 році храм повернули римо-католицькій громаді міста Вінниці. Відреставрували згідно первісного проекту та освятили.

В квітні 2015 року впритул до костелу почали будівництво торгового центру. Яке викликало масу обурення.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про унікальні архівні знімки Вінницької арки і шпиля, показали Вінницькі «Кумбари» та особняк купця Олександра КумбаріАрхів, а також ми розкрили історію центра міста – вулиці Соборної та причину закриття трамвайного депо на Першотравневій. Дослідили історію легендарної вінницької вежі. І про той час, коли через острів ходили трамваї. Про незвичайний готель у центрі міста, який зник через катакомби, зміни на вінницькому «Парижі». А також як за півтора століття Вінниця змінила 4залізничних вокзали. В центрі Вінниці затаївся столітній «будинок-корабель». На землях жіночого монастиря звели будинок з вежею.Також ми розповіли про будинок в центрі Вінниці, де боролися з пияцтвомНайстаріший житловий будинок Вінниці розташованих у самісінькому центрі міста. Розкрили таємниці Вінницької психлікарні. Розповіли про бункер на схилах Південного Бугу, що перетворили на храм. Не менш цікавими були факти про «Шоколадний будинок» тахрам з майже 300-річною історією. Цікавим стало те, що колись вінницькі депутати засідали у Білій Залі. А у вінницькому храмі знімали фільм з Богданом Ступкою.

ВИННИЦА.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: Вінниця фото 
Матеріали по темі