Місто

Як кінотеатр в центрі Вінниці перетворився на стіни для графіті. Фотофакт

31 березня 2016, 13:37

 Вінниця у розрізі часу.  ВИННИЦА.info продовжує фотопроект, в якому порівнює минулий і сучасний вигляд подільської перлини. Сьогодні ми розповімо про кінотеатр «Росія», який за 46 років перетворився з архітектурного досягнення на стіни для реклами і графіті.

Кінотеатр «Росія» - один із символів нашого міста. Побудований на початку 70-х, він уособлював новий вигляд сучасної Вінниці. Монументальна будівля з’явилася на місці старого вінницького району – Єрусалимка: там колись був базар і приватні будиночки.

Початок будівництва

Прекрасний зал для глядачів став найбільшим у Вінниці. Вхід в кінотеатр здійснювався через центральне фойє. Вихід - через бокові сходи. У приміщенні, на першому поверсі, працював буфет.

Кінотеатр став одним з найпопулярніших в місті. Квитки на сеанси, особливо вечірні, розкуповувалися за кілька днів.

Це все тривало більше двадцяти років, до початку 90-их. Тоді й погасли вогні кінозалу, перестали показувати нові фільми. В приміщенні кас розмістилися приватні фірми. Деякий час у центральному фойє працювали різного роду дискотеки.

Кінотеатр став втрачати свою архітектурну унікальність. Скляний фасад першого поверху заклали цеглою.

Сьогодні кінотеатр знаходиться у жалюгідному стані: обклеєний рекламою, доріжки проросли травою… Його приміщення здали в оренду до 2021 року. Наразі тривають процедури щодо повернення його у власність міста, проте, що робити з кінотеатром влада ще не визначилася.

Тепер побачити кінотеатр «Росія» у первозданному вигляді можна, крім як по фото, на прикладі макету у пожежному музеї, що при управлінні ДСНС на вулиці 600-річчя. Розкладний макет у пропорціях 1:50 було створено, щоб показувати принцип роботи пожежної сигналізації та евакуації у кінотеатрі.

Відколи у середині 90-х кінотеатр припинив виконувати свою першочергову функцію, відтоді у місті й розмов про відновлення «Росії» (або нехай і з іншою назвою, що у світлі нинішніх подій, прогнозовано). Згодом, коли стало остаточно визнано, що оренда кінотеатру стало величезною помилкою і орендар не в змозі не те, що утримувати, а буквально знищує будівлю, почали з’являтись проекти майбутньої реконструкції об’єкту уже під нового потенційного інвестора.

Ще десять років тому виникла концепція, за якою передбачається не тільки перебудова самої споруди, а й формування нового громадського простору перед нею із встановленням пам’ятника Івану Богуну. Власне, за цим задумом, площі.

Влітку 2015 року юні митці спробували хоч якось реанімувати приміщення, створивши у ньому культурно-мистецьку резиденцію «Над Богом», де реалізовували проект «Сходи в кіно».

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про унікальні архівні знімки Вінницької арки і шпиля, показали Вінницькі «Кумбари» та особняк купця Олександра КумбаріАрхів, а також ми розкрили історію центра міста – вулиці Соборної та причину закриття трамвайного депо на Першотравневій. Дослідили історію легендарної вінницької вежі. І про той час, коли через острів ходили трамваї. Про незвичайний готель у центрі міста, який зник через катакомби, зміни на вінницькому «Парижі». А також як за півтора століття Вінниця змінила 4 залізничних вокзали. В центрі Вінниці затаївся столітній «будинок-корабель». На землях жіночого монастиря звели будинок з вежею.Також ми розповіли про будинок в центрі Вінниці, де боролися з пияцтвомНайстаріший житловий будинок Вінниці розташованих у самісінькому центрі міста. Розкрили таємниці Вінницької психлікарні. Розповіли про бункер на схилах Південного Бугу, що перетворили на храм. Не менш цікавими були факти про «Шоколадний будинок» тахрам з майже 300-річною історією. Цікавим стало те, що колись вінницькі депутати засідали у Білій Залі. А у вінницькому храмі знімали фільм з Богданом Ступкою. З’ясували, як чверть тисячоліття змінила костел Марії Ангельської у центрі Вінниці. Мало хто знає, що у Вінниці з будинку Петлюри транслюють радіо. Редакція віднайшла світлини, коли у Вінниці на один день «попав» південний Буг. Півстоліття тому у Вінниці збудували унікальну телевежу, що «дістає» неба.

ВИННИЦА.info, фото - "Історія Вінниці"

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: Вінниця фото 
Матеріали по темі