Суспільство

Як пережити карантин і не зіпсувати стосунки в сім’ї. 10 порад від вінницької психологині

26 березня 2020, 16:28

Карантин – це екстремальні умови для кожної людини. Він також стає випробуванням для сімейних стосунків. Режим цілодобового перебування в одному приміщенні може викликати агресію, апатію і створювати конфлікти. Такі ситуації інколи призводять навіть до розлучень. Проте, вінницька психологиня запевняє, що можна обійтися і без негативних наслідків. Головне – правильно сприймати всі події, «не накручувати» себе, хоча б годину виділяти на усамітнення, не забувати, що діти потребують більше уваги, і скласти спеціальний графік.

Відомо, що карантин через загрозу поширення коронавірусу продовжили до 24 квітня. Найкращий засіб захиститися – залишатися вдома.

Тому Вінниця.info пропонує 10 порад від кандидата психологічних наук, доцента кафедри психології ДонНУ ім. В. Стуса Катерини Васюк.

1. Навчіться не заважати один одному

Поговоріть з усіма членами родини. Навіть з дітьми можна домовитися і не спілкуватись один з одним хоча б по півгодини на день (у вигляді гри).

Кожен повинен мати в квартирі, будинку свій маленький (але свій!) куточок для того, аби трошки побути наодинці. Щоб ніхто не відволікав, не запитував і не чіпав. Навіть якщо у вас маленька дитина, то чоловік може побути з нею півгодини і дати вам відпочити (і навпаки). Звісно, якщо, наприклад, чоловік звик, що дітьми займається дружина, то йому буде важко міняти звички, але ж поговорити і пояснити свій стан можна. Ви ж родина.

2. Не мовчіть про свої переживання

Багато сварок відбувається через те, що люди не говорять про свої потреби і переживання. Вони хочуть, щоб інші здогадалися про все. Але не всі такі «екстрасенси», особливо чоловіки. Тому варто іноді просто попросити, розказати чи пояснити.

3. Особистий простір потрібен, навіть якщо ви любите проводити час разом

Мати особистий простір – це нормально. Природа створила нас так, що ми маємо реалізовуватись у декількох сферах життя: сім’я, професія, неформальне спілкування (друзі). В умовах карантину у нас залишається лише сім’я і частково друзі (телефон, соцмережі), тому розподіл свого простору різко руйнується. Стає некомфортно, виникає агресія.

4. Робіть хатні справи разом. Складіть графік

Діти набагато важче переживають цю ситуацію. У них більше енергії, ніж в дорослих, тому така ізоляція дуже погано впливає на їх стан, вони потребують більше вашої уваги. Багато хатніх справ можна роботи разом здітьми (прибирання, розбір речей вгардеробі, навіть приготування їжі) і не примусово, а в формі грі.

«Я з жахом думаю, скільки дітей зараз сидять в планшетах і телефонах або відчули на собі агресію знервованих батьків», - говорить психологиня.

Спробуйте скласти графік, це трохи впорядковуєчас і ви легше переживете важку ситуацію – карантин.


5. Не зривайтеся на рідних, коли вирішуєте якісь робочі питання

Емоційні зриви - це звичайне явище у такій ситуації. Але до них можна приготуватися.

Займатись фізичною активністю – качати прес можна навіть у квартирі, можна прибирати, танцювати, гратив схованки з дітьми. Фізична активність спалює гормони стресу і ви не будете такзлитися.

Займатись творчістю і саморозвитком (можна також разом здітьми): малювати, вишивати, плести макраме, ліпити і вчити мови. Читати вголос книжки. Творчість теж спрямовує нашуенергіюв позитивне русло.

«У мене, до речі, теж були ситуації, що я кричала на доньку, коли мала проблеми на роботі, а вона не хотіла вчити уроки. Одного разу я взяла аркуш і великими літерами написала: «Твоя дитина ні в чому не виннаперед тобою, не ображай її, вона ж тебе любить, а ти любиш її». Повісила це надстолом. І кожен раз, коли накипало, я читала це – і мені ставало соромно ще до того, як я починала кричати. Потрібно, щоб вас хтось вчасно зупинив, якщо нема кому, то напишіть собі нагадування. Це діє!», - зізначається пані Катерина.

6. Не завантажуйте рідних своїми проблемами

Розповідати про проблеми потрібно тоді, коли ви знаєте, що вас зрозуміють. Не потрібно ділитися проблемою з дітьми. Не варто при них плакати. Вони не зрозуміють причини ваших сліз, але отримують психологічну травму.

Можна спілкуватися з друзями телефоном, в соцмережі або, якщо зовсім нікому сказати, напишіть свої образи на папері. Це діє як сповідь. Проблема,звичайно, не вирішиться, але ви зможете її краще усвідомити і знизити напругу.

7. Карантин – не вічний

Треба розуміти, що конфлікти можуть бути і це нормально, коли люди 24/7 разом. Просіть пробачення перші, якщо образили. Рідні завжди пробачать, а карантин – не вічний і скоро мине.

8. Не набридайте один одному

Знайдіть собі заняття, що відволікає. Виділіть час на себе. Хоча бгодинку на день. Знайдіть можливість побути одному/одній.

9. Карантин може допомогти зробити висновки

Такі ситуації оголюють ваші стосунки. Якщо в сім’ї є любов і взаємоповага - то це гарна нагода побути разом і отримати від цього задоволення. Якщо стосунки вже погані, то вони загостряться. Пара може розійтися, побачивши нарешті справжнє ставлення до себе з боку партнера

10. Не впадайте у депресію

Ми сприймаємо ситуацію завжди через своє ставлення. Якщо говоримо собі, що карантин – це кара Божа, то так і буде для нас, якщо говорити собі, що це час для тих занять, на які не знаходилось часу раніше, то і сприймати це будем не так болісно. Можна жарешті виспатись, поспілкуватись і погратись з дітьми, поритись в Інтернеті, подивитись фільм, розібрати речі в шафі і помилуватись заходом сонця з балкону. Коли ще була можливість все це зробити?

Нагадаємо, що у Вінниці за номером відділу оперативного реагування Цілодобова варта 15-60 відтепер можна отримати допомогу психолога.

Вінниця.info

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: поради психолог карантин 
Матеріали по темі